@ Vince
Mener du det hjælper ved at gå over til en 4-back kæde? For det kan jeg slet ikke se for mig. Måske meget meget lidt og det er at best!
Det gør i min optik en ret stor forskel, om du sætter vikaren til bare at være endnu en medarbejder, eller om du beder vikaren om at være stjernespilleren, der skal have en fod med i absolut alt. I en 4-back kæde er det stadigvæk muligt for backs at gøre en kæmpeforskel, men taktikken afhænger typisk ikke helt så meget af det. Azpi på venstre back virkede jo fx okay i en periode, selv om han var ikke-eksisterende i det offensive.
Vi har prøvet 4-back kæden flere gange sidste sæson og det var ganske enkelt horribelt.
Selvfølgelig. Der skal justeringer til, før det virker. Der er en masse detaljer i forhold til at få koordineret de forskellige spillere, hvor de er nødt til at vide hvilken linje de skal holde, hvornår de skal presse, hvornår de ikke skal presse, og hvem der har ansvar for hvad på hvilke tidspunkter. Og så skal midtbanen tage ansvaret for at rummet foran forsvaret er lukket ned.
Offensivt er det heller ikke nødvendigvis helt de samme løbemønstre, der skal ske. Der er nogle glidende rotationer mellem forskellige spillere, som skal indøves. Ting som fx om Mount falder dybt som 8´er, skubber frem i feltet, eller glider ud på kanten, hvilket skal koordineres med relevante medspillere. Konceptuelt skulle det gerne være ret flydende og organisk at spillerne skifter positioner, uden at det rigtigt ændrer på 5-5 balancen mellem offensiv og defensiv, men blot skifter lidt rundt på hvem der er hvor og samtidigt holder bevægelsen i gang.
Både og. Azpi/Alonso er begge backs og i øvrigt rutineret backs. De har spillet på det højeste niveau så længe nu, at de har værktøjet til at løse disse opgaver indtil de ikke kan mere. Specielt Alonso som jo nærmest er en WB. På et eller andet tidspunkt når vi også til et punkt hvor man bliver nødt til at pakke Tuchel/formation snakken til side og tage en ærlig vurdering af spillermaterialet.
Ja, Azpi og Alonso har spillet på det højeste niveau, men de er ikke på det niveau længere. Azpi kan hverken levere offensivt eller defensivt som wingback, Alonso kan kun levere offensivt. De har ikke niveauet til stjernerollen. Og hvad sker der så, når vi insisterer på, at de skal levere den stjernerolle uanset? Så bliver vi til et hold, der skal bæres af spillere, der simpelthen ikke kan løfte den opgave.
Hvis de to skal udføre en opgave for holdet, så skal det være en skræddersyet opgave, der udnytter deres evner uden at kræve noget af dem, de ikke har en chance for at levere. Wingback-pladsen i en 3-back er lige præcis ikke det sted, hvor man sætter folk ind, der kan tage den på rutinen. Og vi så jo netop gang på gang igennem foråret, at Azpi og Alonso ikke længere har værktøjerne til at løse opgaven på en god måde.
Og i alt den her snak om der er nok spilletid til Chilly/Cucurella synes jeg også lidt man misser 3-back kæden.
Knægten er jo kun 1,73 eller deromkring. Jeg vil nødigt lyde forudindtaget, men det er satme meget lidt højde at have som midterforsvarer. Der er en grund til, at vi ikke har forsøgt os med Kante som CB. Jeg er 98% sikker på, at Tuchel også har 3-back kæden i tankerne, men i min optik lægger det op til en koncept-forvirring, hvor forsvarerne ikke længere behøver forsvare, hvis bare de er okay midtbanespillere.