Snak

Mere indhold efter annoncen
Det her transfervindue har udviklet sig til noget værre rod. Synes det er tydeligt at se, at vi har et hold i ubalance.

Og hvor håber jeg dog inderligt, at vi ikke henter Aubameyang. Jeg tror nu egentlig, at han kan være en fin goalgetter, men hvor ville det være ydmygende at hjælpe Barcelona på den måde i et transfervindue, hvor de allerede har tværet os godt og grundigt ud.

Derudover håber jeg ikke, at vi får Frenkie de Jong. Jeg vil have spillere, som oprigtigt gider Chelsea - ikke spillere, som tager os på trods.
Det var hvad jeg tænkte, Vince. Du vil gerne svine mig til, men du vil mindre gerne tilbyde nogen form for substans til at understøtte det. Du vil gerne insistere på, at mine tanker omkring taktik, økonomi, og de langsigtede perspektiver er helt forkerte, men du har ikke lyst til at forklare hvorfor.

Fair nok. Indtil videre føler jeg ikke, at mine gætterier, spekulationer, og forhastede konklusioner har ramt voldsomt meget forbi skiven, men selvfølgelig kan jeg tage fejl.
Nogen der kan komme med bare et gram fornuft i at man bruger uger på Fofana efter at have brugt uger på Kounde og nu fedter man rundt med ikke at vil betale det der forlanges - hvilket igen udløser nye navne på listen med knapt 2 uger tilbage i vinduet ... hvad fanden i helvede er det de har gang i?

Rod, kaos, dårlige beslutninger - det er vist de største kendetegn ved dette transfervindue. Det er med al´ tydelighed bevist at der skal en prof. sportsdirektør ind til at håndtere dette.

Der er faktisk ikke noget at sige til holdet også fejler med den uro der omgiver spillerne, med krukker der vil væk - transfers der ikke bliver til noget og kommunikation der er helt i hegnet.

Det kunne være man skulle melde tydeligt ud at man satser på dem man har, tror på dem man har og spiller med dem man har - så ville spillerne nok bevise at de er gode nok til at repræsentere klubben

Far er ikke sur, far er skuffet!
Aubameyang og Anthony Gordon. Er der nogen, der kan forklare mig hvorfor vi skulle smide en milliard efter de spillere i stedet for at lade spillere som Broja, CHO og lignende få en fair chance på holdet? Jeg fatter simpelthen ingenting. Det vi har mest brug for er noget pondus på midtbanen, men det er sgu lige før det er den eneste position vi ikke leder efter en spiller til ...
We know what we are
https://weaintgotnohistory.sbnation.com/chelsea-fc-transfer-rumours-news/2022/8/23/23317798/chelsea-prepared-to-offer-60m-to-everton-for-anthony-gordon-report

Jeg kan ikke se det. Men jeg er jo også en Tuchel-hadende idiot, eller noget. Nogen af jer andre, der kan se logikken i det her?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan ikke se det. Men jeg er jo også en Tuchel-hadende idiot, eller noget. Nogen af jer andre, der kan se logikken i det her?


Jeg kan ikke. Kan du lure logikken i Aubameyang? For den er jeg også stået af på.
We know what we are
Der er INGEN logik i de indkøb udover at man tilsyneladende er faldet for lysten til at købe navne og bruge mange penge fordi man kan ... den strategi har vi set udlevet før og ikke nødvendigvis med succes.

Jeg gentager mig selv - vi skal have en CB (Fofana) og så skal problematikken løses omkring holdets achilleshæl - Jorginho. Det er ufatteligt at man som prof. klub ikke kan se det problem når det er så åbenlyst

det er satme så voldsomt frustrerende ... sælg dog idioten, tag de sportslige skrammer i år og kom videre
Black Spider
Tror ingen tør kalde dig en idiot :D - men Tuchel er ikke på top 20 listen over personlige julekort, det er jo en anden sag
Men hey - lad os købe Adam Webster for 60 millioner pund - han skulle efter sigende være en god spiller, eller noget
Det er vildtt at vi er nået til et punkt, hvor man faktisk godt kunne tro, der var hold i Maguirerygterne. Det er jo fuldstændig sindssygt. Jeg havde en bedre transferstrategi som 11-årig med mit første FM spil.
We know what we are
Annonce