Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er i øvrigt tæt på objektivt forkert, at vi skaber flere chancer med wingback-tilgangen. I sidste sæson frem til 31/12, så var vores xG -10 i forhold til City og Liverpool. I den efterfølgende halvsæson, hvor vi blev ramt af skader og sanktioner, var den -14 til City og -13 til Liverpool.

Og det er korrekt, at spillet var statisk under Lampard, for alle gik frem og blev fremme, og derfra var der ikke rigtigt nogen plan. Det er der jo ikke nogen, der rent faktisk agiterer for. Akkurat som ingen agiterer for, at vi skal spille med Pulisic og Ziyech som central midtbane.
Ja det er da ærgerligt for Arsenal at de taber den kamp efter 60 min. Men deres taktik har virket bedre end Tuchels resten af sæsonen, hvis man ser på tabellen. Det er helt fint at du går ind for Tuchels clean-sheet pakke os ned taktik, men at sige at den virker bedre end f.eks. Artetas Arsenal lige nu, det er jo ikke rigtigt.


Det kan vi vel ret beset først konkludere længere inde i sæsonen og/eller helt konkret til maj. Og Arsenal har vel altid stået for flot offensivt fodbold, men hvor defensiven har halter gevaldigt. Og hvad har de vundet? Der er en årsag til, at man siger, at offensiven vinder folks hjerter mens defensiven vinder titlerne.

Tuchel forsvare sig jo oftest ikke dybt med holdet i DE faserne, men derimod mere med bolden i fase 1/2, hvor tålmodig helt klart er en af principperne ift spillestil. Fasthold bolden får modstanderne til, at løbe efter bolden og vent på åbningerne. Og hvad angår vores kanter, så bliver de i systemet mere brugt som en form for 10’ere, som skal operere i mellemrum og halvrum, hvor de sammen med 9’er positionen og vores to 6’er skal kunne skabe noget fra. Siderum er forbeholdt vores WB, som skal skabe gennembrud derfra. Og med de spillere vi har til rådighed i truppen, så forstår jeg egenligt godt, hvor Tuchel hælder til det system.

Især Chilwell & James, er dygtige gennembrudsspillere og desuden dygtige afsluttere. Vi har ikke dygtige og kreative nok spillere centralt til en eksempelvis 4-3-3 opstilling efter min mening. Og vi bliver desuden for sårbare i midterforsvaret, hvis Silva og en af de andre skal klare sig med kun en 6’er foran sig til at beskytte dem.

Men der er lang vej endnu og flere af de nye spillere skal lige have klubben ind under huden før vi formentligt ser en progression. Indtil må vi nok indstille os på lidt svingende præstationer, hvor det i højere grad handler om, at skrabe point sammen fremfor at lykkes med champagne-bold.

Blot min ydmyge mening.
come on Chelsea
@ Forza

God lingo. Bedre end min. Trænerkursus?

Især Chilwell & James, er dygtige gennembrudsspillere og desuden dygtige afsluttere. Vi har ikke dygtige og kreative nok spillere centralt til en eksempelvis 4-3-3 opstilling efter min mening.
Mount og Kai er da netop relativt dygtige og relativt kreative centrale spillere. Gallagher og RLC er ikke umiddelbart kreative, men de er gode til at lave løbet igennem midten og tvinge modstandere til at forholde sig til det. De er ikke folk, man gerne vil have umarkeret på bolden i nærheden af feltet.

I forhold til Chilwell og James, så er jeg helt ærligt ikke 100% enig. De er dygtige i forhold til at de er backs, men de er ikke så dygtige offensivt, at jeg ville kassere alle mine kantspillere for dem.
Mount og Kai er da netop relativt dygtige og relativt kreative centrale spillere. Gallagher og RLC er ikke umiddelbart kreative, men de er gode til at lave løbet igennem midten og tvinge modstandere til at forholde sig til det. De er ikke folk, man gerne vil have umarkeret på bolden i nærheden af feltet.


Men hvem ville du placere som de 8’ere. Det mest nærliggende må være Mount og Kovacic. Og så skal Kante vel spille 6’er. Det kan også sikkert gå fint an, men jeg synes der er langt til de næste så. Og hvem skal spille højre kant? Formoder Sterling ligger til venstre og resten er godt nok ikke super brugbart efter min mening. Ziyech, Pulisic har intet vist i jeg ved ikke, hvor lang tid. Og så er der bekymringen i forhold til om Silva ikke bare er bedst i en bagkæde med 3.

Jeg synes de øvrige andre topkandidater har bedre boldspillere centralt i banen og bliver ikke udstillet nær så voldsomt ved en enkelt skade til en af deres nøglespillere. Desuden vil det kræve noget tilvænning på træningsbanen og overgår til en 4-3-3. Og som jeg ser det, så er flere af de spillere vi har købt netop netop købt ind til 3-4-3, 3-5-2 system. Dermed ikke sagt, at de ikke kan løse lidt anderledes opgaver. Men hvor godt? Kan Chilwell og Cucu klare sig defensivt 1v1 eksempelvis uden støtte fra en CB bag sig og 6’er indvendigt? James kan godt, men tvivler på de to andre vil se helt fantastiske ud i del af spillet.

Tuchel er angiveligt stor fan af, at vi flytter bolden sikkert op af banen. Og med en bagkæde bestående af 3 spillere, så giver det bare flere linjer end at spille i en eksempelvis 4-2-3-1 eller 4-3-3. Så med andre ord, så er det nemmere og spille forbi modstandernes 1. Pres, samt giver mere sikkerhed bagude ift eventuelle boldtab. Sådan er der jo forskellige måder, at anskue spillet på. Hvor meget skal/tør vi angribe med af spillere. Og det koster så lidt i den anden ende medmindre en af spillerne i dobbelt 6’eren får mere frihed eller CB på siderne får lov til at angribe.
come on Chelsea
Interessant ....

Chelsea have hired Damian Willoughby from EA Sports as commercial director. Willoughby joins having been chief executive of City Football Group India & was at Stamford Bridge as head of sponsorship until 2010. Big role with new owners looking for serious growth
Mere indhold efter annoncen
Annonce
3-4-2-1 opstilling i dag - spændende opstilling med Mount og Kovacic centralt og Auberginen i front, hvilket forhåbentlig frigør Sterling og Havertz endnu mere.

Chilwell fra start og Kepa på kassen .... forhåbentlig får vi en god kamp som kan danne præcedens for Mount mere centralt arbejdende - spørgsmålet er vel om han og Kova er disciplinerede nok defensivt sammen, offensivt bør den midtbane sparke røv
@ForzaZola
Meget enig i din analyse.
Osgood
@Gudjohnsen

Dixon-logik igen: Vi spillede 4-back uden succes under Lampard. Det virkede ikke. Ergo er 4-back en dårlig formation. Konteksten du fjerner denne gang er at verdens bedste klubber City, Liverpool, Bayern, Real Madrid alle spiller 4-back. Du gør det ekstremt sort/hvid.

Tuchel system virkede fra dag 1. Men det vil godt nok være synd at sige at det virker nu. Som Cfever skrev lige inden Wham kampen, så fik Lampard ligeså mange point i sine sidste 18 kampe, som Tuchel havde fået i sine sidste 18 kampe. Så skaber Tuchel de resultater?


Jeg mener ikke, at 4-back nødvendigvis er dårlig. Det passede/passer bare ikke til vores trup. Det er i høj grad fremragende trænerarbejde, det Tuchel udførte da han kom til klubben. Han bragte spillere i spil (Rudiger, Alonso, Jorginho m.fl), som den forrige manager ikke brugte. De fleste af os var ikke begejstret for Rudiger før Tuchel. Jeg var sgu ærgerlig, da han rejste.
Fordi Bayern, City, Liverpool og Real spiller 4-back, skal vi så også ?
Hvis vi følger i de andres fodspor, kommer vi da aldrig foran.

Lampard var også mit store idol, og en af de bedste spillere, der har spillet for Chelsea.
Jeg blev sgu ked af det, da han blev fyret. Jeg er fodboldromantiker til et vis punkt.
Jeg vil også gerne se mit hold vinde.
Men heldigvis var det Abramovich, der bestemte og ikke mig.
Men Lampard mangler i høj grad manager/træner erfaring.
Han havde heller ikke de bedste arbejdsbetingelser i Chelsea. Både en transferban og corona.
Osgood
@Wise

Enig. Spændende opstilling og valg af spillere.

Fint at Chilly og Kepa får kampen i dag. Havde dog håbet at se Broja fra start. Synes Auba blev meldt ude i 3-4 uger?
@ Forza

Men hvem ville du placere som de 8’ere. Det mest nærliggende må være Mount og Kovacic. Og så skal Kante vel spille 6’er. Det kan også sikkert gå fint an, men jeg synes der er langt til de næste så.
Udfordringen er i min optik ikke 8´erne. Mount, Kai, Kovacic, Kante, Gallagher, RLC er alle brugbare som 8´ere. Nogle kombinationer gør ting bedre end andre.

Udfordringen er 6´eren, hvor vi er lidt udfordrede, men det er vi jo omvendt primært fordi vi har en træner, der kategorisk har insisteret på, at det ikke er en prioritet. Og så har vi kasseret Ampadu og Gilmour og holdt fast i Jorginho. Vi kunne have fundet løsninger på den rolle, hvis det var intentionen, men når træneren aggressivt træffer beslutninger, der trækker i andre retninger, så skal det jo blive svært.

Og hvem skal spille højre kant? Formoder Sterling ligger til venstre og resten er godt nok ikke super brugbart efter min mening. Ziyech, Pulisic har intet vist i jeg ved ikke, hvor lang tid.
Nu kasserer vi jo også alle de spillere, der kunne have været kant eller kant-angriber. Puli og Ziyech har set sløje ud i lang tid, men det er jo omvendt også 18 måneder siden vi overhovedet havde kantspillere i konceptet, og i Lampards sidste tid var det taktiske jo gået helt skævt.

Men forestil dig en lidt asymmetrisk 4-3-3, hvor en af kantspillerne er lidt mere indvendig og trækker lidt tættere på midterangriberen og en af dem trækker lidt mere bagud og yderligt, med fokus på at være mere playmaker udefra. Pulisic og Timo (før vi solgte ham) og Sterlig ville alle være fornuftige kandidater til den fremskudte rolle på indersiden. CHO og Ziyech er begge fornuftige bud på den lidt mere yderligere playmaker.

Men efterhånden er de dog alle blevet brugt ude af position så meget, at opfattelsen af, at de er direkte ringe, i det store og hele har slået rod. Bortset fra Sterling, selvfølgelig, men hvis Tuchel bliver ved med at bruge ham som 9´er, så er det vel også kun et spørgsmål om tid.

Desuden vil det kræve noget tilvænning på træningsbanen og overgår til en 4-3-3.
Enig. Og det er jo også en stor del af årsagen til, at når Tuchel lige giver det 30 minutter her og 45 minutter der, så ser det noget rodet ud. Det er ikke som sådan et problem med 4-back, men når man uge efter uge efter uge gennem 18 måneder pisker de samme folk til at agere på en bestemt måde i en 3-back, så tager det en anelse tid at finde rytmen i en 4-back.

Og som jeg ser det, så er flere af de spillere vi har købt netop netop købt ind til 3-4-3, 3-5-2 system. Dermed ikke sagt, at de ikke kan løse lidt anderledes opgaver. Men hvor godt? Kan Chilwell og Cucu klare sig defensivt 1v1 eksempelvis uden støtte fra en CB bag sig og 6’er indvendigt?
Chilwell og Cucu var begge venstre backs, da vi købte dem. Ingen af dem er afhængige af at skulle være wingback og umiddelbart vil jeg mene, at de vil være betydeligt bedre som dynamiske fuldbacker end som den primære kant-angriber i systemet. Og både Fofana og K2 burde også være udmærket i stand til at spille 4-back.

Jeg vil endda vove den påstand, at hvis vi lader kapaciteter som James og Chilwell / Cucu fokusere mere af deres energi på at støtte midterforvaret, og vi faktisk havde en reel 6´er som fokuserede på at være skraldemand, så ville vores forsvar blive bedre, end hvad vi ser pt.

Lige nu har vi to slaskede 6´ere, der mentalt ikke ligefrem er i skralde-mode, og vi har tre CB´er, som alle er lige rigeligt skødesløse, og vores wingbacks har en nærmest umulig opgave med at holde liv i offensiven, beskytte flanken, og faktisk have luft nok i lungerne. Og CB´er skal tænke på boldbesiddelse og pasningsspil og vores offensive folk skal hele tiden tænke defensivt på at beskytte den slaskede midtbane. Det er kort sagt noget rod med underlige prioritereter og meget ulige ansvarsfordelinger.

Tuchel er angiveligt stor fan af, at vi flytter bolden sikkert op af banen. Og med en bagkæde bestående af 3 spillere, så giver det bare flere linjer end at spille i en eksempelvis 4-2-3-1 eller 4-3-3.
Jeg er ikke uenig, men prøv at tænke på, hvor mange folk vi investerer i at opnå det. 3 CB´ere, 2 6´ere, 2 wingbacks, og så angriber-trioen som falder langt bagud. Det giver sindssygt meget sikkerhed i opspillet, primært fordi der er så mange, der kan åbne op for en pasning. Men det er også sindssygt langsomt og det betyder et fravær af muligheder længere fremme på banen.

Og så er det, jeg tænker, at det må være rimeligt at stille spørgsmål ved, om det er nødvendigt at være så voldsomt overforsigtig? Og det vi vinder på at forhindre formentlig en håndfuld mål over en sæson opvejer det totale tab af tempo og offensivt pondus, vi ellers kunne opnå, hvis vores folk får lov til at spille sådan som de kan?

Her kunne man være fristet til at sammenligne med Lampard, men hans filosofi var fuldstændigt absurd offensiv. Alle skulle frem og så var det bare trist, hvis noget gik galt. Og det er jo trods alt ikke det mest oplagte alternativ til vores nuværende meget forsigtige tilgang.

Det skal endvidere lige tages med, at vores potentielle 8´ere stort set alle er meget dynamiske. Folk som Kova og Mount og Kante og Kai kan alle sagtens lige falde dybt, komme på siden af 6´eren, og åbne pasningsmuligheder. Og hvem af dem er ikke i stand til at modtage bolden og få den losset videre ret hurtigt, før de bliver lukket inde af modstanders pres?

I gamle dage ville en modstander som presser så højt jo i øvrigt være blevet straffet aggressivt af vores omstillinger. Men det sker heller ikke rigtigt længere. Og det gør det endnu mere oplagt for modstandere at forsøge den tilgang, for de kan typisk nå at få nok folk i position, før vi får fumlet bolden frem til angriberne.
Annonce