LOL
Det er sgu synd
Det er sgu synd
Ugens bedrift må være, at jeg nu to dage i streg har zappet mellem to kampe, og jeg har ikke set så meget som ét af de 20 mål live.Eneste svar må være to skærme. (Det kører jeg selv med)
Og så melder spørgsmålet sig, hvad er bedst 8 mål fordelt på CL turneringen indtil nu, eller 4 mål, hvoraf de 3 faldt i en kamp igår?Der er vitterligt ingen der stiller det spørgsmål, for alle med en normal tankefunktion vil gerne undgå endnu en tråd der drunkner i tossernes Messi vs. Ronaldo circle jerk.
Synes det er vildt at denne tråd handler 80% om dommerkendelser, 10% om kommentatorer og folk der troller, og så 10% om dét, det hele faktisk handler om; kampene. Ud fra at have læst med i tråden har jeg nærmest ingen idé om, hvordan de to kampe er forløbet - hurra for livescore og highlights efter kampene.En anden grund er vel også at tråden altid drukner i skriverier fra folk der er alt andet end neutrale.
At der er så meget fokus på dommerkendelser skyldes jo alene det faktum, at det i altoverskyggende grad er det største samtaleemne blandt fodboldfans. På den måde bliver det tillagt alt for meget betydning.
i modsætning til at Ronaldo har lavet 75% af sine mål mod et svagt spillende Atl. Madrid?
Ja der kan man sandelig ikke lave nogen form for sammenligning (sarkasme kan forekomme)
PS: Er mere til Juventus end Barcelona, så....
ja, jeg må sandelig være biased (endnu mere sarkasme kan forekomme)....
Og så melder spørgsmålet sig, hvad er bedst 8 mål fordelt på CL turneringen indtil nu, eller 4 mål, hvoraf de 3 faldt i en kamp igår?Det er til gengæld meget sjovere at tale om styrkeforholdet Spanien vs England.... ;)
Der er vitterligt ingen der stiller det spørgsmål, for alle med en normal tankefunktion vil gerne undgå endnu en tråd der drunkner i tossernes Messi vs. Ronaldo circle jerk.