Snak

Mere indhold efter annoncen
Ingen af holdende er jo imponerende, og da det er den første kamp er 0-0 relativt forudsigeligt. Skulle ikke undre mig om det samme resultat sker i morgen.
Giver City 10 % i Madrid.
Vigtigt for Manchester City at der ikke bliver scoret imod dem på hjemmebane. Jeg ser det som et relativt åbent opgør på Real Madrids hjemmebane. Cirka 60-40 til Real Madrid med hensyn til hvem der går videre.
Forza Napoli Sempre!
Hold da op en skuffende kamp. De kan ikke gøre det værre i morgen, umuligt.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Vilde redninger af Hart til sidst i kampen. Og en ringe afslutning af vores allesammens Pepe.
fck-medløber.
Hold da op en skuffende kamp. De kan ikke gøre det værre i morgen, umuligt.


Rent taktisk tror jeg det bliver noget nær det samme imorgen. Atletico kommer til at fokusere meget på det organitatoriske. Men jeg tror tilgengæld der bliver lidt mere underholdning med hensyn til fight og flot spil.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Merc,

Den kom sig faktisk af, at jeg altid føler mig lidt butthurt, når jeg ser Sterlings navn nævnt. Fordi Liverpool ikke var i stand til at holde på ham, men bygones be bygones, og så reflekterede jeg lidt over Citys hold.

Og du må da give mig, at som stikpille er en af de mere spidsfindige - nederdrægtig også ja - men ikke helt uden nuancer ift. den wengerske narrativ. Det er nu ikke ment som mere en godartet banter. Jeg har et soft spot for Arsenal, når alt kommer til alt.
Der går ikke en kamp uden at der skal analyseres på Arsenals mesterskabstørke og Wenger.

Det kan være jeg burde se det som en kompliment, at klubben jo ret beset bør vinde oftere, men det er (selv for en Wenger-kritiker) noget af en traver at skulle høre på. Igen, det er hver eneste kamp.

Der skal selvfølgelig være plads til banter. Jeg kan bare ikke se relevansen, når nu Bosse slet ikke har nævnt de spillere (ligesom jeg ikke tror han vil være uenig). Det er jo i øvrigt CL og ikke PL.

I fik en smuk sum for Sterling trods alt. Jeg kan sagtens forstå at LFC ikke er begejstrede for ham.
Synes at vi spillede en genial kamp men første halvleg var for forsigtig. Anden sad vi på meget og spillede utroligt klogt. Uheldigt at Case/Pepes chancer ik blev til mere
@ Merc

Jeg har ikke som sådan noget imod, at profiler skifter væk. Og heller ikke, at de skifter til Man. City. Men profilerne er ofte skiftet væk fra LFC, når de har været tæt på færdigudviklede. Sterling var en af LFC´s bedre spillere sidste sæson, men ikke den bedste, og det var i en sæson, hvor de andre profiler ikke satte et tårnhøjt niveau. Holdet sluttede også kun på en sjetteplads. Sterling var med andre ord ikke umulig at erstatte i modsætning til Suarez sommeren inden, og selvom Firmino havde lidt startvanskeligheder, så har han vist sig som en mere end fuldgod erstatning. Men derfor kunne Sterling stadig have bidraget med en masse, og Man. City er sikkert også med på, at de har betalt ligeså meget for Sterlings potentiale som for det nuværende niveau. Det, jeg ikke forstår ved skiftet, er, at Sterling og agenten begrundede det med ambitioner. Selvfølgelig vil Sterling gerne vinde titler, og selvfølgelig er muligheden for de store titler større i Man. City, men hvorfor var han så forhippet på at skifte holdkammeraterne ud på et tidspunkt, hvor han var langt fra færdigudviklet og ovenpå et par sæsoner, hvor det havde været ret tydeligt, at han havde problemer med at håndtere presset på klubplan og på landsholdet?

Risikoen ved skiftet var, at Sterlings udvikling blev nedprioriteret, fordi Man. City ikke i samme grad som LFC er afhængig af spillerudvikling for at opnå succes, og igår endte han på bænken i, hvad der indtil nu har været sæsonens vigtigste kamp. Han kan stadig nå at blive en profil for Man. City, og Guardiola er en spændende træner i forhold til talentudvikling, men indtil nu kan jeg ikke se, hvordan skiftet har gavnet Sterling, hvis man ser på hans præstationer. Sat på spidsen kan Begovic også begrunde sit skifte til CFC med ambitionen om at vinde titler, men hvis titlerne vindes/tabes, mens man sidder på bænken, så kan man sætte spørgsmålstegn ved, om ambitionerne er blevet indfriet.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Hold da kæft et mål fra Saul!
Manchester United Chicago Bulls
Annonce