Problematikken i vores diskussion er, at du er kæmpe fan af italiensk fodbold og jeg af tysk. Vi blir aldrig enige. Alligevel mener jeg at talene taler for sig selv. Dortmund har udviklet spillere til et verdensklasse niveau med få midler, de har vundet titler, de har været i en CL finale, de har fået indført et koncept som hele Verden kiggede mod og de har skabt store resultater mod store hold. Alle de her facts siger en del. Jeg mener på ingen måde at Juve har gjort det samme. Eller jo, de har vundet spillere og udviklet spillere som Pogba og Vidal. Dog har de ikke vist de store ting i Europa. De fik ikke en et ben til jorden mod Bayern sidste sæson og i år har det også været meget lidt prangende, både i CHL og i Europa League, selvom man er videre.
Jeg tror nu alligevel, at de fleste ville skrive under på at Dortmund ville besejre Juve over to kampe, hvis begge hold var i ideal opstilling.
Jeg tror nu alligevel, at de fleste ville skrive under på at Dortmund ville besejre Juve over to kampe, hvis begge hold var i ideal opstilling.
What you see is what you get.
