Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha, tak for info. Det svar havde jeg nu allerede.
KROENKE RAUS!
Det er nu fint nok at der er flere hold med. Flere fans kan tage afsted og se deres landshold og vi når alligevel til et stadie på et tidspunkt hvor kun de bedre hold er tilbage.

Man kan passende lade være med at se den første uge af EM, hvis man kun er ude på at se de sædvanlige store lande spille fodbold.

Problemet er for mig at se det her 3´er-regnskab. Fuldstændigt uoverskueligt nu - men de sidste grupper kan spille efter resultaterne i de andre grupper - så spændingen ved at spille gruppekampene samtidig bliver noget overskygget...eller med andre ord - jeg er vildt forvirret.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
EDIT: Det er iøvrigt tæt ved blasfemi at kaste Pauleta ind i samme åndedrag, som Eder og Liedson.


Og vel egentlig Nuno Gomes ligeså. Han var ikke specielt stabil, men at sammenligne ham med Eder, der vel ikke har spillet én eneste god kamp for Swansea endnu, er godt nok at stramme den.

Og Pauleta var da en fin angriber, også på landsholdet. Eller husker jeg helt galt?
Bestemt. Også selvom Nuno Gomes kun var sådan rigtig god i Euro 2000. Ellers var han noget bleg. Men der scorede han altså også 4 kasser, og var en af de absolut største stjerner i slutrunden som helhed. Pauleta lavede 47 mål i 88 landskampe. Det er rigtig pænt. Man husker kun hans sidste år, hvis man synes han var bleg for Portugal. Eder er jo decideret talentløs. Der er en verden til forskel.
KROENKE RAUS!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
så er vi bestemt ikke enige EM skal være fodbold i top klasse og det sker bare ikke når hold Nordirland og Sverige mødes i en kamp hvor uafgjort er et fint resultat det her handler om EM og er ikke et social sommerferie fodbold træf for sjovt og i øvrigt vil det være passende hvis EM kun tog 2 - 3 uger
og i øvrigt vil det være passende hvis EM kun tog 2 - 3 uger


Så er løsningen jo ganske klar i dit tilfælde;

Se kun de sidste 2 uger af turneringen.
Nej, det er ikke fair, at nævne Pauleta i samme rækkefølge som Liedson og Éder, da de de individuelle forskelle og kvaliteter er store - men fælles for dem alle er, at de uden den store succes har besat, hvad der bliver kaldt for Portugals akilleshæl - angrebspladsen.

Pauletas tal ser naturligvis gode ud på papiret - men jeg husker tydeligt, hvordan blev omtalt som det svage led i den ellers gyldne generation. Jeg husker ham ikke som en særlig dygtig angriber på landsholdet - men snittet ser da pænt ud.

Og så havde jeg lykkeligt glemt alt om Hugo Almeida. Og så var der meget kort også lidt håb om Nelson Oliviera, men det var også kort.

Pauleta er nok den bedste angriber fra 00´erne frem - men har der seriøst ikke været bedre strikers i nyere tid? Er det fordi flertallet af gode offensive spillere i den portugiske liga importeres fra Brasilien?
Godt nok EN DEL kosmetiske scoringer i Pauletas statistik, der får hans snit til at se pæn ud:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_international_goals_scored_by_Pauleta

- 4 mål mod Kuwait i en venskabskamp, hvor Portugal vinder 8-0
- Hattrick i en venskabskamp mod Cap Verde
- Målet til 6-0 og 7-0 mod Azerbaijan, hvor man vinder 7-0

- Og så ellers mål hist og pist i hhv. venskabskampe og kvalkampe mod miniputter som Andorra, Luxembourg, Estland, Lichtenstein Cypern, Letland, Litauen, Kina og Skotland.

Hattrick ved VM 2002 mod Polen står som hans største bedrift på landsholdet. Og så tæller jeg ellers under 10 mål på landsholdet af reel betydning, hvor han ikke udbygger en i forvejen stor føring.

Så mit indtryk af ham på landsholdet synes at være rigtig. Han var bedre på klubplan.
så er vi bestemt ikke enige EM skal være fodbold i top klasse og det sker bare ikke når hold Nordirland og Sverige mødes i en kamp hvor uafgjort er et fint resultat det her handler om EM og er ikke et social sommerferie fodbold træf for sjovt og i øvrigt vil det være passende hvis EM kun tog 2 - 3 uger


Ja, som ovenfor nævnt - så nøjes med de sidste 2 uger. Jeg synes personligt det har været en fed slutrunde, med masser af hold der kan matche hinanden og som kæmper for pointene.
Annonce