Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes også Morten Olsen virker lidt sær, i går før Tyskland-Ukraine begynder han lige pludselig at snakke om et møde de to lande havde i playoff til VM i 2002, og at det havde været en skandale hvis tyskerne var blevet slået ud.


Formuleringen var lidt kringlet, men jeg forstod det på den måde, at tyskerne var under et stort pres for at nå slutrunden efter et katastrofalt EM i 2000, og at dette pres gjorde, at tyskerne var topmotiverede.

At Ukraine så nok også var motiverede, fordi de gerne ville med til VM er en anden sag.

Men at der var tale om meget betydningsfulde kampe, hvor man var pisket til at vinde, og hvor tyskerne godt kunne håndtere det pres - det var det, som jeg fik ud af MO´s udtalelse, og det passede vel fint ind.

Dog forsøger DR engang imellem at presse rigtig mange udtalelser for lidt for mange forskellige ind. Man kunne passende hive Martin Laursen ud og så tage engang imellem tage en (nogenlunde) relevant gæst med, som Yussuf Poulsen var det i går.

I øvrigt er jeg svært tilfreds med Morten Bruun som kommentator under slutrunden. Det er en stor viden i forhold til fakta, men han formidler også den subjektive kærlighed til fodbolden rigtig godt. Fx da han nævner beskrivelsen af Das Jahrhundertspiel (på baggrund af at han havde læst Christian Eichlers bog), og hvorfor han nyder at se Toni Kroos på landsholdet.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Jep. Bruun overraskende god, eksperterne (især på TV2) overraskende mærkelige. Altså, de har uden tvivl en stor faglig fodbold viden, men det er bare så floskelagtigt ind i mellem ex MOs darling: ´de vil gerne være gode på bolden´ - som om man ikke vil det? Peter Sørensen har den vildeste måde at tale på. Han virker nærmest truende, det er så sjovt.
Men DR er lige en klasse over TV2 - hvorfor skulle Thorup og Sørensen sidde på et gelænder i går?
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Man hører på Martin Laursen, at han har lavet rigtig, rigtig mange headere i sin karriere.
hvorfor skulle Thorup og Sørensen sidde på et gelænder i går?


Fordi det samtidig er et datingshow for 40+.
Jeg er også rigtig glad for Morten Bruun. Hans stil tiltaler mig meget. Han er vidende om spillet, er opdateret og har en oprigtig interesse i det. Og så synes jeg han virker sympatisk.

Jeg har det på samme måde med Mikkel Bischoff.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Sjovt nok er der mange der ikke kan lide Bruun fordi han er kritisk (de hører det som negativ) og pga. hans stemme.

Jeg synes han er en af de bedste.
https://kortlink.dk/sudv
Bruuns levering er da også ganske monoton, men kan man sætte sig ud over det, er han ganske dygtig. Så har man jo Bodegasvinet i den anden grøft. Han er pokkers energisk når idiotien skal udgydes. Særlig hvis Frimann sidder og gurgler løst fæcesvand ved siden af ham.

Danmark har få gode kommentatorer og eksperter, fordi det enten skal være folkelig eller smart. Jeg foretrækker langt det norske studie, selvom jeg nogen gange må trækkes med Fjotnisse.
Bosse,

Forstår ikke helt din sidste kommentar, men tror jeg er enig.

Jeg ser primært mit bold på nettet, enten BT, Sky eller EPSN, og der er stort set altid kvalificeret kommentering.

Niveauet i de danske studier irriterede mig grænseløst til sidst, så da TV´et stod af, valgte jeg ikke at forlænge TV-pakken.

Kanal6 var dog som regel altid ok. Gaardsøe en smagssag, men de andre er som regel spot on. Og enig mht. Bruun.

Mads Junker fremstår faktisk også meget kyndig. De skulle bare lade være at filme ham.
Der skulle stå få ikke fået. Pølsefingre i min ende. Jeg foretrækker også nettet, men ved EM og andet, er det ofte lettere bare at slå fjernsynet på, når der er fuld dækning.

Jeg synes det er meget sigende, at under de sidste to slutrunder, har kritik af dækningen fyld næsten lige så meget som spillet på banen. Jeg forstår ikke helt hvad det er de vil opnå. Kunne man ikke i det mindste begrænse den platte folkelighed til danske landskampe, hvis man vil gøre det letfordøjelig.
Mads Junker har jeg det meget blandet med. Nogle gange meget kompetent - andre gange enormt skinger og voldsomt farvet af egne sympatier.

På papiret et fedt kampprogram, der venter i dag. Tænker man lidt nærmere over det, så kunne det dog sagtens blive en ørkevandring med spansk boldmassage, møverfodbold mellem Irland og Sverige og så en taktisk omgang mellem Italien og Belgien, der begge formenligt vil være tilfredse med uafgjort.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce