Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er da muligt at du har ret. Havde ikke tænkt nærmere over det.
Jeg opfattede egentlig "lower leagues" som alt under League Two. Det virker til, at skellet mellem Conference og League Two er ret stort, og man snakker vel om, at et hold bliver "relegated from league football", når de ryger ud af League Two...

Hvilket alt i alt giver et meget usammenhængende indlæg ;-D
Rækkerne under League 2 går uden betegnelsen "non-league", dvs. uden for divisionssystemet.

Skellet mellem League 2 og BSP/Conference bruges normalt til at adskille de professionelle klubber fra amatør- eller de semi-professionelle klubber, men i virkeligheden er det mere komplekst som så. Over halvdelen af klubberne i den 5. bedste række er professionelle. Sportsligt set er forskellen endnu mindre. Oprykkerne klarer sig for det meste rigtig godt i League 2. Mange suser endda lige gennem rækken og snupper en oprykning mere. Senest har Exeter gjort det, og Crawley gør det sandsynligvis i denne sæson. Ligeledes er det sjældent at oprykkerne kommer i nedrykningsfare. Jeg kan ikke huske et eneste eksempel inden for de sidste 15 sæsoner hvor en oprykker fra Conference er rykket ned igen med det samme.

Ligeledes er det typisk at nedrykkerne fra League 2 skal bruge et par sæsoner på at komme op igen. Af samme grund er nedrykningen fra League 2 noget som alle klubber frygter, for der er ingen garanti for at de kommer op igen sådan lige med det samme.
Damn, det er for lang tid siden, jeg har spillet CM/FM, når jeg ikke engang kan huske de rette begreber ;-)

Og ja, nedrykning fra League Two er normalt reserveret til hold i økonomiske vanskeligheder, der måske i forvejen er røget ned fra League One eller endda Championship - fx Luton.

Skellet markeres også af, at man i Championship, League One og League Two er en del af The Football League.
Det er utroligt Millwall kan spille så god fodbold, men med så dårlige spillere. Jeg ved ikke hvad Kenny Jackett gør, men det er ret vildt som han har udviklet holdet.
Wise Men Say...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er utroligt Millwall kan spille så god fodbold, men med så dårlige spillere. Jeg ved ikke hvad Kenny Jackett gør, men det er ret vildt som han har udviklet holdet.


Og så har de endda mistet både Harris og Morrison.

Brighton er også kommet foran i Cardiff. Sådan!

Bristol City fører med 1-0 hos Leicester og har tilmed brændt et straffespark. SGE som første managerfyring?
David Nugent 1-1.

Millwall er foran med 2-0 nu!

Nick Maynard 2-1
Wise Men Say...
Rygtet om Nicky Maynard til Saints har kørt i over en måned nu, så jeg kan ikke lade være med at bemærke, at han er kommet godt i gang for Bristol City.

Og så skal jeg ellers love for, at Brighton fik vist, at de har klassen til at være med i toppen af Championship! Saints og Brighton som 1 & 2 er et lidt specielt syn - også selv om Brighton af en eller anden grund hader Saints og opfatter dem som lokalrivaler, selv om det tilsyneladende ikke er gengældt...

Og så er Derby da også kommet flot fra land - men kan de stå distancen?
20/08 Brighton - Blackpool
20/08 Bristol City - Portsmouth
20/08 Burnley - Cardiff
20/08 Derby - Doncaster
20/08 Coventry - Watford
20/08 Hull - Crystal Palace
20/08 Nottingham Forest - Leicester
20/08 Reading - Barnsley
20/08 Southampton - Millwall
20/08 Peterborough - Ipswich
21/08 West Ham - Leeds
21/08 Middlesbrough - Birmingham

West Ham - Leeds må klart være rundens kamp, men jeg ser også meget frem til Brighton - Blackpool, Middlesbrough - Birmingham og selvfølgelig Southampton - Millwall.

Min fordom om Millwall er, at de er et ekstremt hårdt spillende hold (måske en forkert opfattelse?), så det bliver en helt anderledes test for Saints. Kan de modstå det fysiske pres, burde de kunne styre kampen.

Og så bliver det ellers spændende at se, om Sven Göran får vendt skuden i Leicester - der er skyhøje forventninger til holdet, men selv om han har en del dygtige spillere, synes jeg faktisk ikke, at holdet er nær så skræmmende som fx West Ham.

Lad os høre om forventningerne til weekenden fra andre, der følger de engelske lower leagues!
Jeg synes faktisk at der er flere kampe der kan bære betegnelsen "rundens kamp", bl.a. Boro - Birmingham og Forest - Leicester. Men Hammers mod Leeds er naturligvis et godt bud.

Først og fremmest så synes jeg at jeres (Southamptons) kamp lugter af mål. Helt klart over 2,5 hvis man påtænker at spille på den. Til gengæld er kampen i Middlesbrough en typisk "under" kamp da gæsterne er gode til at lukke af bagude (men kan ikke ret meget andet end det).

Hvad angår vores egen kamp så var jeg faktisk optimistisk efter sejren mod Reading, men så vandt Bristol jo dagen efter hos Leicester, så lige nu synes jeg at den kan ende med hvad det skal være. Måske skulle truppen og SC se højdepunkter fra Ipswichs 3-0 sejr der i 1. runde? Alt andet lige så må den have udstillet hjemmeholdets svage sider. Men det er stadig ikke en kamp jeg vil turde spille på.

I League 2 håber jeg naturligvis det bedste for Burton Albion, der gæster Southend. Hjemmeholdet har været rigtig godt spillende indtil nu, og kan godt gå hen at blive en af sæsonens positive overraskelser i den række. På den baggrund vil jeg være fuldt ud tilfreds med bare en remis, også selvom Albion efter tre af slagsen på stribe stadig venter på sæsonens første sejr.
Annonce