Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er trist at se den store mængde af engelske fans som klubberne stadig har med tanke på hvor lidt indflydelse de reelt set har. De rige arabere, amerikanere, russere og asiatere giver jo 99% af gangene et fuck for lokalsamfundet. For dem er det bare et stykke legetøj hvor magt og prestige er det alt afgørende. Som englænder vil jeg have haft svært ved at identificere mig med ret mange af klubberne i de øverste to divisioner.

Coventry er givet vel en anden sag. Intet aner jeg om sagen. Ligesåvel findes der også rådne engelske kar rundt omkring. De sindsyge ting man dog har oplevet i eksempelvis Blackburn, Cardiff og Hull er dog så skræmmende at jeg ikke fatter hvorfor FA ikke forsøger at gøre et eller andet.
"Coventry er givet vel en anden sag. Intet aner jeg om sagen. Ligesåvel findes der også rådne engelske kar rundt omkring. De sindsyge ting man dog har oplevet i eksempelvis Blackburn, Cardiff og Hull er dog så skræmmende at jeg ikke fatter hvorfor FA ikke forsøger at gøre et eller andet."

Både og..

Coventry er vel det de andre frygter, som kan ske for deres klub. For selvom det er slemt at skifte navn, trøje farve eller have ejere som ikke lever op til deres løfter. Så er det ret slemt sådan som det står til i Coventry i disse år, det skal lige siges at før klubben rykkede ud af PL var det kun Arsenal, Everton, Liverpool og Manchester United som havde været flere år i den Engelske top divison end dem.

Wise Men Say...
Nu kender jeg som sagt absolut intet til Coventry og deres situation. Det virker dog for mig til at vi har at gøre med en engelsk klub med relativ mange traditioner og som ikke har kunne hænge med enten fordi at de 1) ikke har fået sig en udenlandsk sugardaddy eller 2) fordi at man har knækket nakken i forsøget på nu at hænge med de rige hold.

Min anke er at man har set efterhånden mere end en håndfuld klubber i toppen som er blevet efterladt i noget der ligner et økonomisk kaos. Det er dertil skræmmende når man kan læse dette i en artikel.

He said: "Fans are the foundation of every successful football club and deserve a greater say in how their club is run."

Three of the 92 professional football clubs in England and Wales are owned by supporters´ trusts - Portsmouth, Exeter City and AFC Wimbledon, all of which are in League 2.

Swansea City is the only Premiership club to have a supporters´ trust representative on its board.


http://www.independent.c…750444.html

Forhåbentligt lykkes det for Coventrys fans at få noget indflydelse. FA burde i mine øjne sørge for at varetage lokalsamfundets interesse samt ve og vel fremfor at tænke på de mange £££ som der kan skydes ind fra udenlandske investorer. Dem som det i sidste ende går ud over er alligevel fans og lokalsamfund.

Red. Alene det at Manchester City skyder 300M DKK afsted på en fransk spiller i Porto som endnu ikke har bevist det helt store burde få alarm klokkerne til at ringe. Mesterskaber ender med ikke at blive afgjort på talentudvikling men alene på størrelsen af pengepungen. Intet at sige til at det engelske landshold er i så elendig en stand.
Manchester United hører da ikke til på den liste - de var nede at vende i 74/75...
Saint_Lazlo

Jeg skal finde listen igen, faktisk mente jeg heller ikke de var på den, men gik ud fra det.
Wise Men Say...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er trist at se den store mængde af engelske fans som klubberne stadig har med tanke på hvor lidt indflydelse de reelt set har. De rige arabere, amerikanere, russere og asiatere giver jo 99% af gangene et fuck for lokalsamfundet. For dem er det bare et stykke legetøj hvor magt og prestige er det alt afgørende. Som englænder vil jeg have haft svært ved at identificere mig med ret mange af klubberne i de øverste to divisioner.


Englænderne ved ikke hvad de ellers skulle give sig til i weekenden, hvis ikke de havde et hold at følge, det er så forankret i deres kultur. Samtidig er det mit indtryk, at mange englændere ikke tager den manglende lokale identitet så højtidligt. De ser i stedet på, at niveauet er steget i engelsk fodbold de sidste 20 år, grundet de mange udlændinge, og de ved samtidig godt, at de lokale spillere, over en bred kam, slet ikke er gode nok, hvilket bare bekræftes gang på gang af det engelske landsholds konsekvent svage indsatser og resultater.
Samme romantiske syn deler jeg nu ikke Ferguson41. Om fodbold nu reelt set stadig er så forankret i deres kultur stiller jeg ligeledes spørgsmålstegn ved. Det er af min opfattelse at den almene interesse for fodbold har været større derover og at andre sportsgrene i den henseende har fået en større og større indflydelse. Det kan så diskuteres om hvorledes dette skyldes en naturlig forandring eller om det er fordi at man har svære ved at identificere sig med det lokale hold. Selv hælder jeg mest til det sidste. Uanset hvad var det ikke min opfattelse da jeg sidst var i England at fodbold fylder helt så meget som det romantiseres i forhold til hvad så mange fortæller.
Wycombe Wanderers (League 2) er også supporter-ejede.
Ja, der er nu et par stykker mere hvad artiklen nævner. Portsmouth er åbenbart også supporterejet. http://en.wikipedia.org/…ams#England

Desværre skal man dog helt ned i league 2 for at finde dem.
I ligasystemet er der kun de 4 i League 2. Derunder er der bl.a. Chester City i Conference League, og sikkert også et par flere.
Annonce