Snak

Mere indhold efter annoncen
Ubesejret i 9 kampe. Vundet 7 ud af de sidste 8 kampe. God form, men forfærdelig hård skæbne de lider med pointstraffen.

Sikke en våd klud efter en super flot periode. Jeg har slet ikke fulgt med i ejerskabsforholdet efter Whelan familien afgav tøjlerne. Må være helt til rotterne.

Bury, Bolton og nu Wigan. Er det bare svært at få en klub til at løbe økonomisk rundt på de kanter.
Ny ejer mener jeg, og de lovede midler til at holde klubben i gang er simpelthen bare ikke dukket op. Det minder i høj grad om Portsmouth omkring 2007-08, hvor finanskrisen også satte en stopper for Gaydamak Jr´s økonomiske støtte.
Det føles utroligt dejligt at prygle Psykopaten.
Ja, jeg vil nødig stå lige ved siden af Barton i omklædningsrummet efter kampen.

Det må være finaledeltagelsen der blev sikret for Wycombe der. Hvis vi bare kunne sige det samme hos Portsmouth, men den returkamp bliver ulig mere spændende.
Tager mig - desværre - ikke tid nok til følge Nottingham Forest så meget som jeg gerne ville.

Nu ligner det play-off og det er egentlig noget mere end jeg havde forventet, de gange jeg har set Forest i denne sæson synes jeg at springet til PL ser ret stort ud. Hellere være i toppen - eller lige under - i Championship - end ugentlig prügelknabe i PL.

I går var det vist - igen, sådan læser jeg det - et forsvarskoks i den lange overtid der blev dyr. Og så i Derby ....

//hjst

"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er måske ikke kun Wigan der havner i pointproblemer i denne sæson. Wednesday har længe været undersøgt pga. deres tvivlsomme stadionsalg, og der ligger tilsyneladende meget mere bag. De skulle efter sigende være i overhængende fare for, at få en pointstraf på mellem 12-20 point, pga. decideret snyd med økonomien i stadionsagen. Det skulle blive offentliggjort senere i denne uge eller i næste. Det bliver meget interessant for de øvrige klubber i bunden, såfremt det er korrekt.
NP er Suppens bedste 6'er!
Brentford var ellers i super form før aftenens kamp, men de smider vist lige muligheden for og rykke direkte op i aften. Der er selvfølgelig altid playoff men må være en smule bittert.
Brentford fik nu vendt kampen, og lægger dermed pres på top to.
Ja det lagde jeg skam mærke til. Det holdte dog hårdt.
Hvis nu man skulle købe adgang til playoff finalen i league 1, hvor og hvor meget skulle det så koste?
Annonce