Snak

Mere indhold efter annoncen
Måske, men din reaktion på indlægget var nok en smule overdrevet.

Tag det med et smil. Lidt at grine af indimellem gør livet skønt.

Var du iøvrigt ude og se kampen mod Viking igår?

Resultatet var ikke for godt, men kampformen hos nordmændene er vel også langt bedre på nuværende tidspunkt.
Y. N. W. A. - #JFT97
Meget, ja, især fordi jeg har svært ved at se den oplagte afløser...

Kunna man forestille sig, at Ove P. henter sin egen opfindelse, Frederik Krabbe, i AGF?
Synes da vi har en meget oplagt afløser i Nymann.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Enig, men jeg mener stadig, at vi er nød til at have en ganske god backup, således at Nymann også kan bruges på midtbanen.
Mener efterhånden vores midtbane er bred nok uden Nymann, såfremt ingen ryger.

Til de 3 offensive pladser på midtbanen har vi Smarason, Mehl, Vendelbo, Braithwait, Rieks, Kevin Bechmann-Timm, Sebastian Andersen og Ukpai.

Nogen der ved hvordan det gik idag mod Herning-Ikast?
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I tabte tilsyneladende med 2-3. Jesper Lange fik lavet 2 mål, hvilket ikke ser så tid- han er ikke just en goalgetter-, så lidt positivt kan I vel tage med fra den kamp.

http://www.bold.dk/nyt/T…EfB-mod-FCM
@ Sebber

Har overvejet om der går en skabs-efb´er rundt i dig, eller skyldes interessen udelukkende Jeppe Mehl?
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Skabs EFB´er er jeg nok ikke, men når det så er sagt, finder jeg klubben meget interessant. Interessen startede selvfølgelig da Jeppe kom til Esbjerg, og jeg skal da gerne indrømme jeg undrede mig over hans ikke eksisterende minutter på banen under Bech -især set i lyset af de dårlige resultater til sidst-, men jeg fulgte nu stadig sporadisk med.

Efter kampen i Parken hvor Mehl for alvor viste noget af det, jeg selv håbede på han ville vise, ja så begyndte jeg så småt at se flere kampe med Esbjerg i kassen.

Nu ser vel omkring 20-25 sasliga kampe per sæson med Jer vil jeg tro. Det er ikke just sådan, at jeg kun ser kampene, fordi Jeppe Mehl er med, men det er klart at interessen for Jeppes niveau er noget større end hos de andre enkelt spillere.

Derfor kan man vel godt sige at jeg har en sympati for Esbjerg, men mere tror jeg heller ikke det er. Generelt er Superligaen, jo ikke just den række, vi selv ligger i, så derfor har jeg heller ikke lige et hold, jeg vil kan mig decideret fan af, men skulle jeg vælge et hold alligevel bliver det nok stadig AaB.

Mest af alt fordi det var dem, der startede med at vække min interesse for fodbolden, og fordi de har givet nogle fine oplevelser for undertegnede. Før var jeg af og til på stadion, men det sker ikke rigtigt længere, da den lokale klub hen ad vejen har taget mere og mere af opmærksomheden. Det er ikke sådan jeg ikke følger med i hvad der sker i AaB- de er jo vores samarbejdsklub så succes deroppe er jo mere end fint for os-, jeg ser alle de kampe i TV jeg kan komme i nærheden af med dem, men det er blevet sekundært i forhold til Thisted FC, hvilket det ikke altid har været.

Jeg vil dog stadig sige at jeg bestemt håber Esbjerg vinder alt det de kan, da jeg finder jeres tilgang til spillet rigtig fornuftig, og ikke mindst fordi jeg finder setuppet omkring klubben (træneren, stadion og til dels den sportslige og økonomiske ledelse) ganske godt.
20-25 kampe med EFB pr. sæson.
Det lyder som mange når man ikke er fra byen.
Men rart nogle udefra ser hvad vi har gang i , der bliver stort siger den lalleglade.
Haha well. Det er selvfølgelig i TV- der er lidt for langt til Esbjerg for undertegnede, nu når jeg reelt set ikke har noget forhold til klubben-, men når det så er sagt kan jeg da godt se, at 20-25 Superligakampe er en del.

Jeg ser generelt utroligt mange Superligakampe- vel næsten alle som sendes på TV2SPORT og TV3+., så deri ligger noget af forklaringen nok. Jeg vil dog sige at jeg håber Esbjerg vinder deres kampe, mens jeg, når jeg ser andre kampe, i visse tilfælde godt kan være lettere ligeglad.

Det er ikke sådan at jeg partout tænker at f.eks. SønderkyskE skal tabe, hvilket langt de fleste Esbjergsfans vil glæde sig over, så derfor vil jeg også bare kalde det en sympati for Esbjerg, for rivaliseringen imellem Jer og så SønderjyskE går jeg ikke meget op. Jeg må endda erkende, at det glæder mig at de klarede skærerne, og det i stedet blev AGF, som skulle rykke ned.

Vi lavede desuden selv "en AGF", så måske var det Nemesis, der ramte TFC. Mon dog det var det, men under alle omstændigheder var AGF og vores ringe forår rimelig sammenlignelige desværre.
Annonce