Det kan godt være, at nederlaget i dag var forventeligt, men jeg havde i det mindste håbet på, at vi kunne skabe lidt flere chancer end tilfældet var.
75 minutters utroligt ineffektivt spil, garneret med til tid umådeligt dårligt forsvarsspil; og så kom Conboys lykketræffer, og derpå et massivt Esbjerg-pres. Så de sidste 15 minutter var godkendt.
Men hvor er det midterforsvar dog usikkert. Hvis Gaardsøe skal være langtidsskadet eller flexjobber, så bør der altså købes noget rutine til den afdeling. De unge har tydeligvis ikke de kvaliteter, der skal til, i alle tilfælde ikke når modstanderne er OB og FCK.
Mit tip til kampen mod Sønderjysk E.
1-3
fm. Jannsen
mom: Rieks
4800 tilskuere
Tredje gang er jo lykkens gang, så mon ikke jeg rammer plet nu :-).
Kan i øvrigt i en anden tråd se, at FCKs fans blev kritiseret for at råbe under den ene minuts stilhed for Rudi Strittich. Jeg var på stadion, og der var faktisk ro (så meget der nu kan være når næsten 8000 mennesker er samlet). Det forhold gav mig faktisk lyst til at rose FCK-fansene, men den sympati satte nogle idioter over styr i slutningen af kampen. Deres hjernekapacitet må formodes at være på niveau med deres hårpragt.
Og hvorfor ikke skrive det, der hvor emnet debatteres. Fordi debatten er gået over i "jeg er ikke dum, men det er du.."
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz
Landshold: België/Belgique/Belgien