Apropos snakken om fladskærme og tilskuertal.
Selvfølgelig skal fodbold ses på stadion, i det omfang geografi og dårligt planlagte familiearrangermenter tillader det.
Som Camus har sagt, så er det kun på et stadion, at en mand kan føle sig som et barn igen (lettere omskrevet).
Det kan godt være, at det er koldt og der ikke er slow-optagelser fra adskillige vinkler, men der er altså heller ikke forstyrrende elementer som barn, hund, kone o.s.v.. Stadion; det er en mand, en fadøl og en fodboldkamp, ganske enkelt.
Hvis man ser på tilskuertallene fra sidste efterårs første 5 kampe, så var de efter mit skøn (har lige set det tallene) pænt over forventeligt niveau, hvilket vel kan tilskrives hype omkring det nye stadion samt sportslig succes. Fx trak 5. hjemmekamp mod GF, som jo gjaldt førstepladensen, over 15.000 tilskuere, og det var vist en mandag aften.
I indeværende år har den sportslige succes været til at overse, hvortil kommer, at en kamp, som normalt trækker en del tilskuere, nemlig den mod FCK, var placeret på et ganske uhensigtsmæssigt tidspunkt.
Min konklusion er, at sidste år var exceptionel god, hvorfor en tilbagegang var forventelig, og derfor ingenlunde kan tolkes som noget krisetegn eller som et udtryk for, at fladskærmen har sejret over at være på stedet.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz
Landshold: België/Belgique/Belgien