Nå, så er vi lidt længere i sæsonen i Vejle.
Peter Ankersen er et decideret fund. Det er ufatteligt, at Esbjerg lod ham gå. Han er en fremragende venstreback, med gode rush fremad banen, samtidig med at han er påpasselig defensivt. Mærkeligt at han ikke fik chancen i EFB, der jo ellers tit er ramt i forsvaret.
Mikael Rynell bliver bedre og bedre, men jeg synes, at han er for langsom til både EfB og Vejle. Han slår udmærkede dødbolde, men hans skud er lige så ringe som Krohn-Dehlis, og jeg kan ikke helt forstå, hvis I vil have ham tilbage. Han bliver ikke andet end en udmærket første divisionsspiller.
Vi har i forvejen en rigtig god venstre back i Conboy, samt en ung og meget spændende sub i Knudsen. Måske derfor man har valgt ikke at satse på ham.
Rynell er der ingen der vil have tilbage, I kan få ham kvit og frit ;)
1924 EfB