Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er også sikker på, at vi havde vundet, hvis Mehl havde sparket sin megachance i kassen...
But we´ll never no, og status er nu engang, at vi fik 1-1.


Brændte Mehl chancen imellem 1-0 scoringen og det brændte straffespark? Jeg fulgt kun med med et halvt øje, da jeg var på vej ud af døren.

Nej, måske ikke, men det er let at sige bagefter. I øvrigt er jeg sikker på, at vores straffesparksskytte er Smarason, når han er med

Jeg undrede mig allerede efter straffesparket var dømt, og Gaardsøe troppede op for at tage sparket.

Det sker ikke så tit vi får straffespark, men jeg regnede godt nok med at en spiller som Rieks stod øverst på listen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det virker lidt amatøragtigt at det ikke er aftalt på forhånd hvem der tager straffespark også selvom 1. og 2. skytten er ude. Vi var heldige i 1. halveg, men baseret på vores 2. halveg burde vi sgu have haft de 3 point, og hvor er det træls at det er SMUKKE Jesper der scorer. Når det er sagt, så er det ikke jordens undergang at vi ikke vinder, og kan vi komme ud af de næste 3 kampe med 4 point, vil de resterende 5 kampe være 50-50 mod de andre 7 bundhold, og der burde vi få nok sejre til at blive oppe.

Det ville være super belejligt hvis runde 29 og 30 med Farum og Aalborg hjemme gav 6 point, og vi ville være over stregen inden de sidste par runder.

[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Nej, måske ikke, men det er let at sige bagefter. I øvrigt er jeg sikker på, at vores straffesparksskytte er Smarason, når han er med.


Ja men nu er du jo også så klog Duffe. Det så mere ud som om Conboy bliver den næste der sparker straffe, hans venstre skulle jo efter sigende være helt fantastisk, det er bare ærgerligt han ikke bruger den lidt oftere.

Jeg er også sikker på, at vi havde vundet, hvis Mehl havde sparket sin megachance i kassen...
But we´ll never no, og status er nu engang, at vi fik 1-1.


Der er jo generelt mange brændte chancer i en kamp. Mehl har en elendig sparketeknik, så det forbavser ingen han ikke kan score, men stadigvæk får du ikke større chancer end et straffespark. (Det skulle da lige være Janssens overplacering fra stregen mod Lyngby :P)
Esbjerg fB
Brændte Mehl chancen imellem 1-0 scoringen og det brændte straffespark? Jeg fulgt kun med med et halvt øje, da jeg var på vej ud af døren.


Nej, han brændte efter straffesparket, da det stadig stod 1-0.
Det samme gjore Rieks i øvrigt, og den var næsten større.

men jeg regnede godt nok med at en spiller som Rieks stod øverst på listen.


Han skulle vel i bagklogskabens klare lys også have sparket, men jeg tror, at hans brændte straffe i en træningskamp gjorde udslaget.
Det virker lidt amatøragtigt at det ikke er aftalt på forhånd hvem der tager straffespark også selvom 1. og 2. skytten er ude


Enig, men den må vi vel ret beset klandre Thorup for, selvom vi alle, forståeligt, er ved at svømme over i ros til ham...




... Og Dahlsen er her endnu, herligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jep, medmindre Gaardsøe har handlet direkte imod en ordre (som jeg ikke tror han har - men blot forsøgt at tage ansvar) må fejlen ligge ved Thorup. Men helt ærligt, hvor stor er chancen også for at vi skulle få et straffespark? Jeg husker ikke hvornår vi sidst har fået et, og når vi så endelig gør, så var det i bedste fald tvivlsom.

Brøndby er ikke uovervindelige på hjemmebane, og deres offensiv er meget tandløs uden MKD. Hvem havde troet for et år siden, at vi skulle møde et hold hvor Wass er den mest kreative spiller? Samtidig har deres defensiv heller ikke imponeret, og Aalborg har vist vejen, så kan ikke se hvorfor vi ikke minimum skulle snuppe 1 point på torsdag. Dog uden på nogen måde at gøre os til favoritter.

Herning-Ikast på udebane bliver sgu straks værre. De seneste sæsoner har bønderne haft et rigtig godt tag på os, og jeg sælger sgu gerne begge pokalkampe for 3 point i ligaen. OB ser ud til at have mistet gnisten, og hvis forsvaret kan stå en god kamp, skal Wessel nok droppe en. Så selv om vi møder nr. 2, 3 og 4 de næste 3 runder, ser jeg bestemt muligheder i alle kampe.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Så selv om vi møder nr. 2, 3 og 4 de næste 3 runder, ser jeg bestemt muligheder i alle kampe.


Jeg håber inderligt, at du får ret, for jeg må nok sige, at jeg, nu hvor jeg lige har kigget vores slutprogram igennem, har svært ved at se, hvor vi skal finde de nødvendige 13-15 point henne. I den forbindelse er jeg i øvrigt helt enig i, at vi, selvom jeg vil elske en pokal og at slå Lårte Herning, skal sælge pokalen og satse alt på ligaen. Giv Ankersen, Risp, Hradecky, Persson osv. chancen, når vi spiller i Herning, og får vi så et resultat og en masse point i de næste tre ligakampe, så kan Thorup altid satse i returen.
Giv Ankersen, Risp, Hradecky, Persson osv. chancen, når vi spiller i Herning, og får vi så et resultat og en masse point i de næste tre ligakampe, så kan Thorup altid satse i returen.

Helt enig, bortset fra, at der er en uge imellem de to pokalkampe, så det er næppe tre ligakampe vi når at afvikle inden returen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Helt enig, bortset fra, at der er en uge imellem de to pokalkampe, så det er næppe tre ligakampe vi når at afvikle inden returen.


Nej, det har du ret i, her tænkte jeg egentlig mere på Brøndby-, Midtjylland- og OB-kampene, på den måde, at klarer vi os godt der, så kan vi tillade os at satse lidt i en returkamp og prøve at nå finalen, mens tre nederlag vil betyde, at pokalen skal smides langt væk.
Men hvor er det dumt at vi ikke får de 3 point mod Silkeborg, så havde vi over stregen, og selvom det ret beset ikke gør nogen forskel når der stadig er 8 runder tilbage, så kunne det have givet endnu et mentalt boost. Status efter 4 kampe for Thorup er nu 8 point i 4 kampe, hvilket er over forventet, og jeg håber ikke at den lille skuffelse i sidste kamp sætter sig i spillerne. Rieks og Smarason ser stærke ud, jeg tror det er dem vi skal sætte vores lid til.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Annonce