@ Acebone
Det var præcist det jeg tænkte på. Når nu Herning-Ikast havde tilkendegivet at de ville ud og investere i en angriber, havde jeg personligt frygtet (hvis vi stadig havde været i superligaen, nu kan jeg jo ret beset være ligeglad) en virkelig klasseangriber. F.eks. Djiby Fall, Dunken eller lignende, og når nu i også er kommet til penge, havde jeg forventet at i ville bruge mere end 2,5 mil., samtidig med at Ørgaard før har vist at pengene kan sidde lidt løst.
@ Concort
Det kan du have ret i, men vi mangler lidt en hovedstødsstærk angriber, der er en trussel i luftrummet. Ikke at Jannsen var specialist på det område, han var bare høj, men han scorede trodsalt de mål han skulle med hovedet. Chopart har fået af vide at han ikke kan fortsætte, og Braitwait er vel i højere grad 10´er eller midtbane.
Jeg håber at Jess vil spille mere offensivt i divisionen, hvor i stedet for at spille med Smarason eller Rieks som hængende angriber, har en af disse som offensiv i en diamant på midtbanen, også Lange/Vestergaard eller Lange/Rieks(hvis Smarason/Vendelbo/Braithwait) tager den offensive midt, eller Lange/Bechmann-Timm. I de kampe hvor modstanderne pakker sig, synes jeg dog stadig at vi mangler en trussel i luftrummet, men det har bestemt ikke førsteprioritet.
Vi skal have styr på forsvaret, så vi maksimum lukket et mål ind pr. kamp, så skal vi nok forstærke os.
Nymann - Høgh - Gaardsæe - Conboy, med Jonas og Kian som backups er for sin vis OK til 1. division, men hvis bare en af dem bliver solgt, skal vi ud og forstærke os. Er der ikke flere der ryger, behøves vi IMO ikke at hente nye spillere.
Ps. Er der nogen der virkelig gerne vil have stillingen for Onstad Cup, så sig til. Jeg har haft lidt travlt på det sidste, også var der lige en nedrykning der overskyggede det.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]