Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis jeg må svare for Duffe, så er det for at man fjerner alle de point som er uddelt i Lyngby kampe og så er EFB og Randers forbi ÅB. Meget uretfærdigt over for ÅB.
Hvis det her sker må vi udvide til 13 hold, ÅB - EFB og Randers op.
Hvorfor er det egentlig, at AaB også skulle rykke ned, når det er Lyngby, der har lavet et eller andet galt?


Det er med det urealitiske scenarie, at Lyngby taberdømmes i samtilige kampe i Suppen 10/11, hvor Aabech har været benyttet, 32 kampe. Det vil betyde, at AaB, der vandt alle kampe mod Lyngby, ryger ud, fordi EfB og Randers pludselig får ekstra point.
Noget lignende ramte uskyldige Aarhus Fremad i foråret, som mistede enhver chance for oprykning, fordi Middelfart blev taberdømt i række kampe, hvilket gav Blokhus en fordel.
Hvis det her sker må vi udvide til 13 hold, ÅB - EFB og Randers op.


Det kan jo ikke lade sig gøre, pga. af mindst tusind faktorer, så det er helt umuligt. Enten er Randers/EfB nede, ellers også er to andre, og netop derfor slipper Lyngby formentligt billigt.
Lad os også håbe, at RFC og EfB, for sportens skyld, spiller 1. Division i næste sæson.
undskyld, men Duffe vil du for SPORTENS skyld ønske at en regel bryder og kynisk snyder som Lyngby bliver i Ligaen.
Nu er du ude hvor hjernen er gået kold.
Hvorledes har Lyngbys snyderi haft indflydelse på spillet på banen, Finte?
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
undskyld, men Duffe vil du for SPORTENS skyld ønske at en regel bryder og kynisk snyder som Lyngby bliver i Ligaen.


Ja, det gør jeg, selvfølgelig er Lyngbys påståede små julelege forkerte, jeg tror i øvrigt, at de foregår i flere klubber, men det ændrer uanset hvad ikke på, at EfB og RFC har været de dårligste hold, og derfor skal vi og Randers ned. At skulle ændre Superligaen nu, endda på en måde der kan sende AaB mod konkurs og nedrykning, det vil være en skændsel mod Superligaen.

... Og du bliver ved med at skrive, at Lyngby har snydt, det aner vi ikke endnu, ud over de småting som de fik en bøde på 75.000 kr. for. I Danmark, Finte, er man uskyldig, til man er dømt for andet, uanset hvad Ekstra Bladet, dit Pravda, skriver.

Dine og Jakob Nielsens barnagtige overlevelsesdrømme har skadet fodbolden, og jeg håber inderligt, at DBU når en løsning, hvor ligaens dårligste hold fortsat rykker ud.
Jeg er en større mand i det danske samfund en jeg troede når du mener jeg har skadet dansk fodbold.
Er der varmt hvor du bor ?
På banen har de haft spillere som de kun havde råd til ved snyd, forstår du det?

Der er sjældent røg, hvis der ikke er ild... Såfremt, der var klare beviser på, at Lyngby og spillerne var uskyldige, så havde vi formentligt alle beviserne på deres fromhed fremlagt.

Man bør i mine øjne fortsætte den linie, der allerede er lagt i Middelfart-sagen, hvor man spillede med en ikke spilleberettiget spiller.

Det vil sige, at alle kampene, hvor den pågælgende spiller er indgået i, tabes med 3-0, medmindre at klubben har tabt større selv.

Det sagt, så tror jeg ikke, at det er nogen fordel for Esbjerg... Klubben som helhed ville have godt af at omstrukturer i en sæson på lavere niveau.
På banen har de haft spillere som de kun havde råd til ved snyd, forstår du det?



Forstår du, at Lyngby ikke er dømt endnu, og at du indtil videre kun forholder dig til Ekstra Bladets udlægning?
Og hvad Lyngby har haft råd til eller ej, det ved hverken du eller jeg, vi har også selv levet over evne, og dog var vi klart ligaens dårligste hold. Sådan er det, og vi har godt af at rykke ned.

Er der varmt hvor du bor ?


Ja, Esbjerg på en halvvarm sommerdag er altid godt.

I øvrigt har du ret, Finte, du er en magtfuld mand: En mentor, en guru, en leader of the back, du er er champ. I love you, man!





Mon ikke vi havde fået Tommy Bechmann hvis vi havde overlevet?
Annonce