Hvad er godt, og hvad er skidt i dette eksempel? ;-)
Der skulle meget have stået "og" i stedet for "eller" ;-)
Jeg er i øvrigt helt enig, det ser meget meget svært ud uden Rieks, men omvendt vil hans fortjente afgang til sommer give luft til en forstærkning eller to, og jeg mener faktisk, at vores unge spillere er blevet markant bedre gennem de seneste måneder, hvor ved de kan vise sig langt mere klar, end vi tror.
Et spændende hold :
Lucas
Droba - Kian - Høgh - Jonas
Vestergård - Ankersen - Vendelbo - Abselonsen
? - Demba
Ja, hvis du gerne vil have den sikreste nedrykning i mands minde, ellers er det bestemt ikke spændende!
Det er jo decidert vanvittigt, at du forestiller dig, at vi kan bruge en angriber på kanten, Ankersen centralt og en halvvejs angriber på wingen, når vi igen får bedre modstand, vi bliver løbet midt over!
Som jeg ser det, så kan vores nuværende spillere inddeles i fire kasser, i forhold til at klare spille Superliga, hvor vi i parantes nævnt er nød til at tænke mere defensivt:
"De sikre kort": Nicolai Høgh, Davidson Dropo-Ampem, Mikkel Vendelbo, Njogu Demba-Nyrén, Søren Rieks, Jesper Lange.
"De formentligt egnede": Jakob Ankersen, Jonas Knudsen, Martin Braithwaite, Morten Karlsen.
"De tvivlsomme": Arnór Smárason, Kian Hansen, Thomas Gaardsøe, Steffen Ernemann, Lars Winde, Sebastian Andersen, Mikkel Agger.
"Ud af klappen": Martin Rauschenberg, Steven Sommers, Mikkel Vestergaard, Kevin Bechmann-Timm.
Derudover skal lægges en række af de helt unge, som er uden for bedømmelse.
På baggrund kan man jo selv lave et lille puslespil, hvor kontraktuløb, eventuele salg m.m. er medregnet. Jeg regner med, at Rieks og Lange er væk, mens jeg forestiller mig, at vi forlænger med Demba, Lukas og Davidson.
Det kunne give en trup, der ligner noget i retning af:
Lukas
Davidson - "Ny mand"(Roel van Hemert?) - Høgh - Knudsen
Ankersen - "Ny mand"(Kielstrup?)/Karlsen - Vendelbo - "Ny mand"(Judas?)
Braithwaite
Demba
Dette er selvfølgelig nok rigeligt at håbe på, da det vil kræve:
Forlængelse med Lukas, Karlsen og Demba.
Signing fra free transfer af Judas.
Køb af von Hemert, der dog er billig, og eventuelt Kielstrup.
... Eller for den sags skyld køb eller signing af andre alternativer, det er blot forlsag, jeg her kommer med.
Der skal nok en skjult skat på Gl. Vardevej til, men omvendt kan alle de foreslåede spillere fåes mere eller mindre gratis, og vi kan jo også håbe, at der kan komme købere til spillere som Smarason og Rauschenberg.