Snak

Mere indhold efter annoncen
Okay, jeg takker.
Y. N. W. A. - #JFT97
Hej,


Håber i kan hjælpe mig her med en lille opgave

Skal bruge en ”topliste” over jeres værste rivaller set ud fra klub / fans perspektiv på en skala fra 1 – 10. behøver ikke være noggen med 10 hvis ikke der er nogen så stor.

Max 3 minimum 1 hold skal bruges.

Her et par eksempler fra andre klubber der måske klargører det en smule bedre



Silkeborg:

Midtjylland: 9
AGF Aarhus 8
Viborg 4


Barcelona:

Real Madrid 10
Espanyol 6


1860 Munich:

Bayern Munich 10
Augsburg 8
Greuther Furth 7


Feyernoord:

Ajax 10
PSV Eindhoven 7
Sparta Rotterdam 5
Varde 9
Fanø 7
Jerne IF 4
Y. N. W. A. - #JFT97
Vejle - 5
Herning-Ikast - 6
Haderslev - 3
Odense - 2
Varde - 2
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
FC Midtjylland - 10
Randers - 4
SønderjyskE - 2

Hvis 10 er det højeste, som jeg går ud fra er tilfældet.
When nothing is right.... Go left [b]Esbjerg fB[/b] Manchester City
Mere indhold efter annoncen
Annonce
One-leg-Anderton


Gerne, hvis du skal optimere din opgave, så synes jeg bare, at du mangler at skrive i forhold til hvad. For taler vi danske forhold, så kan jeg roligt give et hold 10, men ser vi internationalt på det, så er det jo latterligt at give 10 i Danmark, selv ved FCK-BIF, set i forhold til hadske opgør som Celtic-Rangers, River-Boca, Wisla-Cracovia m.fl.

Ud fra danske forholde:
FC Midtjylland - 10
Vejle/Kolding - 7
SønderjyskE - 3
OB - 2

Ud fra internationale forhold:
FC Midtjylland - 7
Vejle/Kolding - 3
SønderjyskE - 1
Hej

takker for jeres indspil - dem sætter jeg pris på.

Det var ud fra danske forhold ja
Det hører med til billedet af Nim, at der er mange som absolut ikke synes om mandens måde at opføre sig på !
EFB kan blive hans største fejltagelse , der vil københavner pressen stille skarpt ,dem snyder man ikke.
Men mon ikke Leif viser ham hvem der er mand i huset.
Leif, vis os du er den bedste leder af dette dejlige samlings punkt vi kunne få.
Normalt gider jeg ikke forholde mig til tonen her i tråden, men jeg vil gøre en undtagelse, da jeg synes, at det er lidt absurd, at Finte skriver om den nye bestyrelse i Efb. D.B.R@ stiller et opklarende spørgsmål og får et halvdumt svar fra Finte.
Derefter er der et spørgsmål fra One-leg-Anderton, og her kvitterer D.B.R.@ så med et dumt svar!
Nå, lad mig forholde mig til substansen.
Jeg havde så klart foretrukket, at ledelsen af Efb og pengene i forbindelse med aktieudvidelsen havde været mindre, lad os kalde det, kontroversiel(le). Men det var åbenbart ikke muligt at skaffe de nødvendige 10 mio uden at lukke Nim ind.
Jeg vil fluks tilføje, at jeg sådan set ikke forholder mig til, om Nim og hans butik er anløben eller ej. Blot kan man med et hurtigt opslag på google konstatere, at ikke alle nærer den store sympati for manden.
I forhold til spørgsmålet om, hvem der er Efb´s værste rivaler, så vil jeg næsten gå så langt som at sige, at vi ikke har nogen. Ok, pt er jeg lidt irriteret over VejleKolding, og så jeg stadig ikke kommet mig over pokalfinalenederlaget til Randers, så de 2 klubber er mine værste Efb-rivaler.
Derimod har jeg intet udestående med hverken SønderjyskE og FCM, men det kan sikkert skyldes, at jeg aldrig har haft den store interesse i ishockey, hvor jeg lidt fornemmer, at den rivalisering stammer fra.
Men vores geografiske placering lidt uden for det hele gør, at vi - i min optik - ikke rigtig har nogle lokalrivaler.
Og så kan man vel tilføje, at Danmark anno 2012 er så blottet for etniske, regionale og religiøse konflikter, der kan overføres på fodbold, at selv rivaliseringen mellem FCK og Brøndby virker temmelig påtaget.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Annonce