Du er jo selv fan af Hradecky!
Det er jeg, og læser du år tilbage, så var jeg også fan af Winde.
Ole Bruuns behandling af Hradecky både før og nu har uanset hvad været pinlig, det har intet med mit forhold til Hradecky kontra Winde at gøre, to spillere, jeg begge har enorm respekt for.
Det samme mener du det er dejligt at se hvordan en tv reporter vurderer Esbjerg i transfervinduet.
Ja, jeg synes altid, det er sjovt at høre, hvordan andre fans og fodboldfolk ser på os.
Det er tit den bedste måde at blive vurderet på, akkurat som når du går til eksamen, og det kommer en censor, som kan se det hele fra et mere neutralt synspunkt.
Dermed må du også mene, at denne har bedre mulighed for at vurdere Esbjerg end Ole Bruun, der skriver og har fingeren på pulsen til daglig.
Det mener jeg.
Bruun har alt for meget fingeren på pulsen.
Der er for mange gode venner og for lidt objektiv analyse.
Nu ønsker jeg ikke ligefrem at bede om Schouby fra Stiften, det vil også være at stramme buen for hårdt til Esbjerg, men der er derhen, vi skal.
Eller det bestemmer JV selvfølgelig selv, om de vil, jeg har blot denne holdning til deres sportsdækning, som jeg ved, at andre også har.
Kritik hører med til gamet, specielt hvis man fortjener det og ikke lever op til sine egne forventninger.
Det gør den, men so far har EfB vel levet op til alt, hvad de lovede i år "0", i maj 2011.
Nuvel, de ser pt. ud til at være på vej mod at kikse det sidste delmål, men sæsonen er stadig ung, og der er i den grad blevet handlet på problemerne.
Dermed ikke sagt, at der ikke kan rettes kritik, f.eks. af at der blev handlet for sent her i efteråret, selvom det kan have flere naturlige grunde.
Man vil gerne rykke op men har ikke økonomien til det. Det hænger bare ikke sammen.
Hvad skulle alternativet have været?
Konkursberæring?
Vi havde en masse kontrakter, der skulle opfyldes, selvom vi var rykket ned, og skulle vi overleve, så var der kun en stor hjælpepakke og direkte tilbage i Superligaen, der kunne redde klubben.
Jeg vil virkelig så inderligt gerne høre, dit alternative forslag, hvis du havde siddet i ledelsen!
Det er kun jubeloptimister, der kan tro på det.
Jubeloptimisterne lykkedes jo så faktisk, EfB ER en Superligaklub, og der er p.t. blevet handlet spillere, som vi ikke har set det i flere år.
Og igen, hvad skulle "jubeloptimisterne" have gjort anderledes?
Og så kan Esbjerg ikke spille Superliga.
Det havde vi under ingen omstændigheder kunne, hvis vi ikke var rykket op i foråret.
Nu er vi her, vi har fået en pointmæssig katastrofestart, men der er tre point over stregen, forstærkninger i hus (midtbanen er blevet hævet mindst et niveau) og 25 runder igen.
Det bliver svært, meget svært, det vidste vi og ved vi alle, men lad os da vente med at give op, til Den Fede Dame har sunget endegyldigt sidste vers og redningen ikke mere er mulig.
Alt imens er dommedagsprofeter selvfølgelig en del af gamet, og I får sandsynligvis lov at sige "hvad sagde vi", men imens vælger jeg og gudskelov et par andre at bevare troen.
Kald det jubeloptimise, det er det måske nok, men det er så meget sjovere at være det.