Snak

Mere indhold efter annoncen
Puha må godt nok indrømme jeg er spændt på opstarten! Får vi en god start, ja så har denne sæson jo egentlig potentialet til at blive den bedste sæson i meget lang tid for EfB


Helt enig, BD, det her bliver generelt en spændingsmæssigt frygtelig weekend at komme igennem, hvor fem kampe har direkte indflydelse på os.
Bare lige for at tage to scenarier, som denne runde 21 kan ende med:

1.

Silkeborg - AaB 1
FCM - SønderjyskE 2
FCN - Horsens 2
Brøndby - Randers 1
EfB - AGF 2

7. Horsens - 26 point
8. Sønderjyske - 24 point
9. FC Midtjylland - 22 point
10. Silkeborg - 21 point
11. Brøndby - 20 point
12. Esbjerg - 19 point

2.

Silkeborg - AaB 2
FCM - SønderjyskE X
FCN - Horsens 1
Brøndby - Randers 2
Esbjerg - AGF 1

7. FC Midtjylland - 23 point
8. Horsens - 23 point
9. Esbjerg - 22 point
10. Sønderjyske - 21 point
11. Silkeborg - 18 point
12. Brøndby - 17 point

Bliver det scenarie nr. 2, der gør sig gældende, endda bare på en måde, så vi selv vinder, mens Brøndby og Silkeborg spiller uafgjort, så tror jeg ikke, at de henter os igen, da vi inklusive vores målscore vil være over en sejr foran.
Men grundlæggende er det eneste, vi kan gøre, jo at vinde selv, da vi som minimum vil holde afstanden og tage point på enten SønderjyskE eller FCM.
Desværre må jeg nok sige, at jeg ser AGF, der er et glimrende udehold, som en uhyggelig svær start.
Derimod er jeg rimelig sikker på, at der venter point i alle vores kampe i runde 22, 23, 24 og 25.
Starter Onstad for ny, eller kører vi videre fra efteråret?
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
@Alta

Skal vi ikke statte forfra, da reglerne nok er ændret en smule, og når tovholderen er en anden?
Endvidere ser det ud til, at der er kommet nye folk til, mens andre er forsvundet.
Det er jeg stor fan af, da jeg så kan nå at komme med igen.


EfB - AGF 3-1
FM: Mac
MoM: Mac

Edit: Weekenden kunne passende starte med at vi giver Vojens en røvfuld i aften.
[i]Was speaking to this 13 year old girl on facebook when she said to me \"I am an undercover cop\" I thought wow... a job like that at her age! [/i]
Fandme udtur, at SIF er så heldige at ramme AaB på en aften, hvor Thelander er ude og Kenneth Emil Petersen er i karantæne, og så går Lasse Nielsen fandme i stykker under opvarmningen, så AaB må stille med to debutanter i midterforsvaret.
Det lugter meget af en sejr til Silkeborg, der ellers ikke har set voldsomt gode ud her i 1. halveg. De kommer i hvertfald til at lukke mange mål ind, også i foråret.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
KÆMPE svaghedstegn fra Silkeborg lejren. Som du siger.. AaB uden deres 3 bedste i centerforsvaret. Tænk hvis vi var uden Høgh, Kian og Lucena.

Skidt af Silkeborg - gode tegn for os.

Edit: I jinxed it. Nøj, hvor er det ærgeligt at SIF møder et så svækket AaB mandskab.
Enig, men vi må også bare sige, at Silkeborgs offensiv ser lige præcis så stærk ud, som man kunne frygte.
Havde AaB haft fuldt hold, havde det dog nok set anderledes ud, for AaB er heller ikke meget værd i aften.
Deres angreb ser stærkt ud på en meget billig baggrund. Tror nu også vi ville fremstå stærke mod et DS forsvar.
Deres angreb ser stærkt ud på en meget billig baggrund. Tror nu også vi ville fremstå stærke mod et DS forsvar.


Vi må bare sige, at Silkeborg har høvlet bolde ind, siden Viggo kom.
De har lavet 12 mål i 5 kampe med Viggo, og 13 mål i 16 kampe uden.
Silkeborgs presspil smadrede AaB i anden halveg, og det gav muligheden for, at Silkeborg kunne lave to mål efter håbløse forsvarsfejl.
Når alt det er sagt, så ligner Silkeborgs defensiv ikke en, der kommer til at spille til nu en eneste gang i foråret.
Ja, kunne forstå på Werge at de har lavet mange mål - anede jeg faktisk ikke.

Som du siger så deres forsvar mere end skrøbeligt ud.
Annonce