Snak

Mere indhold efter annoncen
Ole Bruun og HH rammer det meget godt ind i dagens JV. Problemerne er ikke overstået endnu. De tre seneste kampe har bare vist, hvad det vil sige at have marginalerne med sig. Det havde SE også først på sæsonen. Det vil vende igen på et tidspunkt. Som HH siger, er det vigtig at bevare ydmygheden og tage en kamp af gangen. Han skal pille Høgh lidt ned, der allerede joker med Europa. At redde skindet er og bliver førsteprioriteten.

Næste gang gælder det SE, der om nogen er presset - men bedst som man begraver dem kommer de tilbage. Godt illustreret mod SIF. SE har ikke nogen særlig god statistik mod FCM. Det skinnede tydelig igennem. Den gode statistik mod Esbjerg skinner lige så meget igennem, idet SE har vundet de seneste seks kampe.

Derfor må uafgjort dernede på tirsdag også regnes for en halv sejr.
Gider ikke læse JV og Brunn. For det siger jo sig selv, at denne opadgående bølge ikke holder i længden, det ved alle da. Men som jeg tidligere har skrevet, så vil alene sejre over sønderjyderne og Silkeborg jo betyde at al snak om nedrykning er forduftet som sne på en forårsdag. Altså skal EFB bare knokle massivt på helt dernede i Haderslev, og så ellers fortætte med en kold og kynisk 1 måls sejr, som igen er 3 point værd......

Og modsat bl.a. de altid storskrydende FCKére. så er vi vestjyder jo netop verdenskendte for at være noget så ydmyge, tilbageholdende, ja næsten selvudslettende. Så skulle nogen prale lidt i tiden ift. EFB , så meget gerne for mig

Alle ved da at overlevelsen ikke er sikret. Inklusiv Høgh. Som Bruun også skriver blev den kommentar leveret med et skævt smil. Ingen grund til at bygge en helt masse på det.

De eneste der siger vi er sikre er vel de såkaldte eksperter på tv.

Edit: Når det så er sagt, så vil jeg sige at det ville være umådelig dårligt arbejde hvis man ikke formår at overleve ud fra et så godt udgangspunkt.
Kritikken er helt på sin plads fra Ole Bruun. Tre 1-0-sejre er rare at have, men det er ikke sket på overbevisende vis. Angrebet er stadig meget bekymrende. De scorer alt for lidt.

Dem der kender Høgh ved godt, at han skal holdes lidt nede. Jerry taler ikke så meget. Han er ellers også en af de rutinerede. Der er det godt at have fået HH ind til at holde lidt igen. Han har været et scoop.

Spændende om SIF også vinder i morgen. Så er det kun Sønderjyske og Horsens som igen tabte i bunden i denne runde. Den tendens må gerne fortsætte.
Jeg er ved at tro Horsens er en af de to nedrykkere.
De får en mere skadet og spiller rigtig dårlig lige nu.
BIf har fået gejs og tur, så nu er det de 60 millioner som er deres værste modstander.
Silkeborg og EFB afgør det de næste to dage.
Vinder de to rykker Horsens og Sønderjyske nok ned.

Smider FCK det igen lige som sidste år ?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"Og modsat bl.a. de altid storskrydende FCKére."

Den slags jydske mindreværd betager mig meget. Hvordan er det opstået og hvorfor?
Dette er en signatur.
@Spicy - Nu vil jeg ikke bilde nogen ind at jeg er hulfætter eller lignende med Høgh. Men han ved da godt at det ikke er sikret - manden er trods alt ikke idiot. Jeg har dog svært ved at se hvad der skulle være galt i at have lidt selvtillid - de fortjener dælme ros efter 4 sejre i 5 kampe. Det er da træls at vi konstant skal holde hinanden nede "Jo jo, vi vandt! Men vi vandt ikke overbevisende". Come on.. Vi kan da godt sidde og været bekymret for angrebet. Men mon ikke midtbanen nok skal hive de nødvendige mål ud af ærmet, og sikre os de nødvendige 6-9 point.
Piratfisk

Det er også bare typisk at se her og nu på det. Sæsonen afgøres over 33 kampe. Esbjerg har været i pointmæssigt krise. Det samme er angriberne stadig i målkrise. Selvtilliden skal ikke kamme over, bare fordi marginalerne lige er faldet rigtig ud i de seneste kampe. 6-9 point er ikke bare noget man får i fodbold. Der skal stadig arbejdes ydmygt med tingene. Det er det som både Ole Bruun og HH siger, og det som jeg også bakker helt op om. Kritik kan også være konstruktiv og behøver ikke tolkes for at holde nede. Få nu de sidste point i hus først. Så kan vi tale om fortjeneste.
I morgen aften er vi meget klogere.. De andre bundhold giver ikke op, men hvis vi vinder i morgen, så tør jeg godt love overlevelse.. SE er i så fald 11 point efter os, og SIF har jeg hele tiden troet rykker ned - og det gør jeg stadig.. Et nederlag vil til gengæld rode os ind i kampen igen..

Jeg sælger den gerne for et enkelt point..

SE-EfB 0-2
FM: J. Ankersen
MoM: J. Ankersen
Esbjerg fB
Ingen ved sine fulde fem tror vel, at vi er 100% sikre endnu.

Men at "nedgøre" de seneste sejre er ret typisk esbjergensisk.

Udgangspunktet for at redde røven er dog om ikke andet, så positivt. Hvorvidt vi kan fortsætte med at have marginerne på vores side må tiden vise, lidt modgang skal vi nok regne med, men så er der vel andre faktorer der også kan vende den anden vej, som fx. at vores angribere får hul på bylden.

Personligt er jeg langt mere fortrøstningsfuld end jeg havde turdet være, hvis jeg ser en måned tilbage i tiden.

Nogen der ved hvem der viser kampen i morgen, hvis den da vises?
TV3 Sport gør.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce