Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg savner Titanic!!!


Og Adriansse!!!

Dagens dårlige nyhed: http://www.sporten.dk/su…rg-spillere

Høgh færdig i klubben. Han vil til udlandet.

Jeg synes ikke nødvendigvis at det er så dumt igen. Det frigør først og fremmest en masse lønkroner. Og så er det trods alt lidt lettere at finde en god centerforsvar end en angriber + Kian´s udvikling har været så eksplosiv at det nok skal gå.

Og så må vi jo ikke glemme at klubben har været gode til at hente spillere på det seneste. Så jeg glæder mig til at se hvem og hvad de hiver op af hatten. Det samme gør sig i øvrigt gældende for den nye træner. Masser af spørgsmålstegn. Men det er bare spændende!
Det samme gør sig i øvrigt gældende for den nye træner. Masser af spørgsmålstegn. Men det er bare spændende!


Helt enig, uden at have andet en fornemmelse, så tror jeg, at der kommer til at stå Johan Lange, Martin Hansen og Thorbjørn Holst på de nye kontrakter.
Det er tre fornuftige bud. Ved ikke meget om Martin Hansen - men jeg har da set et par kampe hvor han har stået fornuftigt.

Holst ville være en klasse afløser for Høgh. Spørgsmålet er om han kan blive skadesfri - eller holde sig skadesfri for den sags skyld.
Skal Davidson videre , jeg kan godt se ham i midtforsvaret.

Jeg kan ikke komme på hvem Martin Hansen er .

Er det ikke en slem skade Silkeborg manden har ?

Bervold ville jeg gerne havde i truppen , men det kan være han ønsker en fast plads.

Tror Lucas bliver.

FCK træner talentet har ikke vist noget på egen hånd endnu , lotto kupon.

Michal Svenningsen eller Michal Hansen er nok mere EFB typen.

EFB - BIF :2-0
FM :Martin
MOM :Martin
Smuk kamp som havde det hele!

Har altid godt kunnet lide Smarason så det var da et helt vildt comeback til startopstillingen! Han må vel næsten havde spillet sig til endnu en chance på samme position i den nærmeste fremtid?
Esbjerg fB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flot EfB, og det ender da med at blive en rigtig god sæson for jer ;)

Pokalfinalen er bestemt indenfor rækkevidde, og vigtigst af alt har i stort set sikret, endnu en sæson i landets bedste række.

Det vel at mærke med en positiv tilgang til spillet, en solid defensiv samt store individuelle kvaliteter. I kan med rette være stolte over jeres præstation, og jeg tror det bliver endnu bedre næste sæson.

En angriber ind som kan præstere 10+, og i burde være et top 6 mandskab.

God kamp til jer på Torsdag..
M i a S a n M i a
@1899barca

Ja, det er nærmest ubegribeligt, at man står med EL pladser indenfor rækkevidde, når man tænker på, hvor kort tid siden, man kun var 1 point over stregen :)

Jeg kan dog sagtens stille mig tilfreds med den nuværende placering :) Overlever vi, så er jeg bedøvende ligeglad med, hvilken placering vi overlever med. Alt fra 10. pladsen og opefter er succes i mit hovede. Pokalfinalen er dog indenfor rækkevidde, og det ville p.t. ærgre mig helt vildt, hvis man ikke tog den skalp også. Men igen er jeg mest interesseret i overlevelse, omend en pokaltitel ville være prikken over i´et hvis man også overlever i superligaen.

Jeg vil dog mene, at man bør holde hovedet koldt, da intet er matematisk sikret endnu. Men ok, jeg nægter også at tro på, at de næste 3 kampe ender med 3 nederlag i streg. Det forspring man har i øjeblikket, bør man ikke kunne sætte over styr. Jeg vil nærmest kalde det kriminelt hvis det sker :)
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Finte - I så fald var Thorup også en lottokupon. Lange kommer efter min vurdering med mere erfaring. Han har prøvet det gode liv i KBH som assistent og talentudvikler. Siden blev han headhuntet som Ståle´s assistent i Wolves hvor han for alvor var i modvind sammen med sin chef.

http://www.tipsbladet.dk…k-assistent

Flere prominente eks FCK´er roste Lange i stor stil da han blev udnævnt som assistent.
@teleduffe
Jeg savner Titanic!!!

@Piratfisk
Og Adriansse!!!

Bare rolig, der skal ikke meget gråligt og diset vejr til, før tågehornene igen giver lyd fra sig i det vestjyske.

Adriaanse er dog den eneste jeg vil påstå har roterende fis i kasketten af de to, underligere eksistens skal man da lede længe efter.

Titanic er i min optik ekstremt pessimistisk, men har da alligevel lidt mellem ørene. Jeg har ofte været rygende uenig med ham, men selvom det har været tilfældet, har jeg altid kunne respektere hans mening, ganske enkelt fordi, han aldrig gik og opfandt fakta for at understøtte sine meninger og holdninger. Det er ikke altid saglige argumenter, men alligevel ikke noget, som intet har med virkeligheden at gøre.

Af de 2, kan jeg kun sige, at jeg savner Titanic, da jeg egentlig godt kan lide en god diskussion.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
@Piratfisk

Jeg er helt enig!
For mig at se er Lange uden sammenligning Danmarks største trænertalent, og kan vi få fat i ham, så er det ikke en lottokupon, men det er derimod en aktie i Google, som har masser af værdi, vækstmuligheder og signalværdi.
... Og så vil Johan Lange lægge endnu mere til de rigtigt gode forhold, som EfB har til FCK, der p.t. bl.a. betyder, at Toutouh spiller i EfB.
Annonce