Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er ikke med på hvorfor I tror de vælger en træner over en anden blot fordi vi skal spille et par runder i europa. Vi vinder jo nok ikke lortet. :-)


Det er der heller ingen, der påstår.
Men Europa (og en sejr i pokalen) vil rykke klubben økonomisk og sportsligt, og det vil sende et klart signal om, at EfB er en klub, der er på vej frem, hvilket vil få indflydelse på mange sider.
Heriblandt, at Lars Olsen bliver en mulighed for EfB.
For det er jo sådan, at selvom vi står godt, så kan vi ikke bare pege på hvilken som helst træner, og her er Lars Olsen af en kaliber, hvor vi skal give noget igen, hvis han skal være interesseret.
Ja, Olsen er vel den kandidat, som nævnes herinde, som ikke bare vil sige "ja", og jeg kan sagtens forestille mig, at det tiltaler ledelsen.
Når alt det er sagt, så er jeg stadig fan af Johan Lange, som for mig at se ligner et ufatteligt stort talent, der har en genial profil, men det er også, fordi jeg på mange måder er en romantiker, der hellere vil være nr. 9 med ti spillere fra EfB, end jeg vil være nr. 4 med syv lejesvende.

Erik Rasmussen er for mig at se helt urealistisk.
Han har vel ganske klart meldt ud, at han er færdig som toptræner, og han er, vist i Frispark på Canal9, blevet spurgt til jobbet i Esbjerg, hvilket han meget klart, med en ganske høj latter, afviste.
Endvidere tvivler jeg stærkt på, at EfB tør røre ved ham.
Men bliver det ham, så lover jeg at skrive en hyldest til oraklet Titanic i min signatur.
Nu-jeg-med. Læste jeres indlæg som var jeg Brøndby fan.
http://www.sporten.dk/fo…thorup-klon

Her afviser ledelsen, at det bliver Mex eller andre fra EfB, så den kan vi godt stryge nu.

Der tales endvidere om, at der også ses/er blevet set på trænere fra udlandet, og skal det give nogen form for mening i forhold til trænerprofilen, EfB vil have, så er det vel kun og kun Jokke, der giver mening at tale om her.
Esbjerg-Brøndby: 1-0
FM: Smarason
MoM: Lukas
Her afviser ledelsen, at det bliver Mex eller andre fra EfB, så den kan vi godt stryge nu.


Fremragende! Ja, nærmest en lettelse.

Men hvorfor vil det kun være Jokke der giver mening af trænere fra udlandet? De har jo ikke sagt de vil have en tidligere EfB´er.

Blot en der er villig til at videreføre det nuværende arbejde med talenterne. Så vidt jeg kan se har Jokke da heller ikke leveret nævnværdige resultater som træner - om han er dygtig til talentudvikling skal jeg ikke kunne sige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men hvorfor vil det kun være Jokke der giver mening af trænere fra udlandet? De har jo ikke sagt de vil have en tidligere EfB´er.


Jeg har meget svært ved at se andet end en dansker eller tidligere EfB´er, fordi linjen i EfB lægger så meget op til, at klubkulturen skal forstås og kendes, og her har jeg svært ved at se en udlænding, uden det store kendskab til dansk fodbold.
Men det er jo grundlæggende ikke noget, vi ved noget om, sådan forstår jeg bare udmeldinger fra EfB.
Kan det passe at vi ikke har fået en opdatering på Onstad Cuppen efter nedslagtningen af Randers, eller har jeg overset den?
Y. N. W. A. - #JFT97
Kan det passe at vi ikke har fået en opdatering på Onstad Cuppen efter nedslagtningen af Randers, eller har jeg overset den?


Der mangler også efter SønderjyskE, husker jeg rigtigt, og det skyldes, at jeg ikke har fået tid til at være på biblioteket og få læst op på MOM.
Jeg skal derned i dag, og så håber jeg, at jeg når at få opdateret alt inden kampen i aften.
... Noget skal nerverne jo dræbes med ;-)
Det er bare helt i orden :o)
Y. N. W. A. - #JFT97
Esbjerg-Brøndby: 2-0
FM: Smarason
MoM: Smarason
Annonce