Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved ikke helt, om Jeppe er klar allerede nu, eller om han skal bruge et år i skyggen, hvor han så kan hoppe ind når en anden skal ud, men det er ikke urealistisk at han tager over for Toutouh. Hvis ikke vi henter en anden kant, kunne det jo tyde på at EfB tror på ham som kant, selvom jeg godt kunne unde Sebastian en fair chance.

Han er nok bedst på den centrale, men da han scorede mod os i 1. division spillede han jo også på kanten. :-)

@ConCort - Hvis man ikke kan beholde Toutouh, hvilket det tyder på at man ikke kan, så tror jeg at man henter en "profil" til kanten. Det kan selvfølgelig være man lader Lyng, Seb og Jeppe Andersen dyste. Men det tror jeg ikke man tør satse på i første omgang.
Man maa vel ogsaa skulle bruge resourcer paa at forlaenge Drobo eller finde en ertatning, finde en erstatning for Lange og Smarasson og muligvis en ny maalmand. Vores budget taget i betragtning ville det overraske mig hvis vi saa derudover koeber en ny spiller til den centrale midtbane paa lang sigt, men det ville da vaere herligt hvis vi gjorde.
@ ConCort

Det kan der være noget om, jeg håber virkelig, at du får ret i din "teori"
moderator
Stopper du ikke snart?
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu skal man jo huske på at aftalerne på Høgh, Lange, Ernemann, Bergvold, Smarason, Lukas, Toutouh, K-fab, Jesper Ramussen og Somers alle udløber. Det er dælme mange lønkroner - jeg kan ikke give et fornuftigt bud på hvor mange.

Jeg tror næppe man har betalt ret meget for et Vejle-talent, der har brugt det seneste halve år på bænken, i 1 division. Det er nok også begrænset hvad han skal have i lønposen. Tænker at det ligner den aftale man lavede med Agger og Thisted.
Lukas skal nok forlænge med de 2 år, ellers klinger det MEGET hult med hans udtalelse om at han gerne vil have Esbjerg tjener lidt på ham
EUROPA! HER KOMMER VI! POKALMESTRE ANNO 2013! EfB - Saint-Etienne 4-3 (fedeste stemning jeg nogensinde har oplevet på stadion) Samlet vinder af Onstadcuppen 14/15 D.B.R og EfBFan
@Finte

Tillykke, dit længste indlæg nogensinde i tråden, du er godt på vej.

Jeg har et forslag til dig Duffe.
Luk øjnene når du støder på bogstaver som du mener er tåbelige.


Jeg prøver, kære Finte, men dine tåbeligheder ofte så store, at det vil være en forbrydelse ikke at kommentere og rette dem.

Du har ikke format til at mene noget om andre.


Jeg mener ikke noget om andre, jeg kender ikke dig eller andre her i tråden, men jeg mener noget, om det du skriver, og om jeg har format til det, vil jeg lade andre om at bedømme.

Regner ikke mere at høre fra dig.Du er ikke klar.


Jeg er altid klar Finte, du ringer bare :-)
Naturligvis hører du fra mig, hvis du skriver noget, der er værd at kommentere på eller ikke kan stå usagt.
Lev med det.


Glimrende køb med Jeppe Andersen, det giver virkelig mange muligheder på midtbanen, især hvis vi beholder Bergvold, og det er godt, at vi også har en spiller på midten, som vil blive bedre i de kommende år.
Så var Holland turen en tur for at se Buren.
Skriver de idag?
13 mål i 27 kampe for en nedrykker klub.
Måske en ny Berglund ?
20 år.
@Finte

Berglund nej, målræv ja, succes måske.

Man kunne dog undre sig lidt over, at der kommer et navn ind fra siden, når EfB har været ekstremt gode til, at holde kortene tæt ind til sig. Så ja, enten skriver de meget snart en kontrakt med ham, eller også er det en and.

Jeg vil dog mene, at historien havde været noget mere troværdig, hvis det nu var JV, som havde bragt den, da de sjældent sætter navn på en spiller EfB vil hente, uden EfB nærmest har givet dem informationen, som om det var en pressemeddelelse. Det betyder dog ikke, at bold.dk ikke er troværdige, blot at var det en nyhed fra JV, var det også nærmest en nyhed fra EfB.

Det interessante her er dog, at han jo er transferfri, og henter de ham, må han jo også være en spiller som de har fulgt længe. Hvis der var tale om en regulær lottokupon, er jeg overbevist om, at det ville kræve en prøvetræning først.

Desuden skal man ikke forvente, at en spiller fra den næstbedste hollandske række er vanvittig dyr i drift. Det ville være noget helt andet, hvis han var på kontrakt i en klub fra den bedste række.

Så på mange måder kunne det være en interessant handel, hvis der reelt er noget i den historie. Man skal heller ikke glemme, at EfB er en af de klubber, som forventes at være blandt de mest aktive på transfermarkedet, hvilket også vil resultere i en masse sjove rygter.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce