Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja. De har jo allerede udtalt at man skal have en målmand, en spiller til forsvaret og en offensivspiller.

I dag udtaler NES så følgende til Tipsbladet
- Nej, det kommer vi ikke til at opleve igen. Det er en case, vi skal have afklaret inden alt for lang tid. Hvis vi ikke bliver enige, skal vi gøre noget andet – altså have noget nyt ind – så vi skal have en afklaring snart, fastslår Niels-Erik Søndergård.


Og så er vi i min bog oppe på 4. Ellers står vi blot med Braithwaite, Agger, van Buren og muligvis en ny spiller til angrebet.

Eller også står vi med J. Ankersen, Lyng, Sebastian og muligvis en ny spiller til kanten. Så hvis man kun vil hente én så er vi enten meget svage på kanterne eller i angrebet. Vi skal jo som minimum have 4 kantspillere og 4 angribere når nu vi spiler 4-4-2. Alt andet er simpelthen for tyndt.

@Piratfisk

Jeg er helt enig med dig, og jeg håber virkelig, at du får ret, jeg er bare stadig bange for, at vi kun ender op med én offensiv forstærkning mere, men jeg glæder mig til at tage fejl ;-)
Sporten.dk har lige smidt et interview med Niels Frederiksen op.

- Vores trup er ikke færdig. Vi skal som minimumhave tre spillere mere. Vi har to spillere på prøvetræning lige nu. (Viktor Noring, 22-årig målmand fra Trelleborg FF og den 25-årige tyske midterforsvarer, Tobias Feisthammel). De efterlod et fint indtryk i dag (torsdag, red.), siger Niels Frederiksen.


- http://www.sporten.dk/su…ium=twitter
- Vores trup er ikke færdig. Vi skal som minimumhave tre spillere mere.


Ja, og det er jeg helt enig i, men spørgsmålet er så, om den udvides til fire, når, som jeg tror, Smarason ikke forlænger, og der har jeg min tvivl.
Men uanset hvad rart, at der jagtes forstærkninger, som forhåbentlig er i hus inden for to til tre uger, så vi ikke ender med en katastrofestart igen, igen.
Som jeg tror det ser ud ( efter det jeg så til træning i dag fredag)kan vi om to dage stille dette hold :

Viktor

Peter - Kian - Tobias - Knudsen

Jakob - Magnus - HH - Lyng

Mick Buren - Martin

Bænk :
Dave(god) - Lucena(?) - Bervold(god) - Sebastian ( tynd) - Agger(tynd) - Casper Nielsen( ?)
2 nye vil pynte.
Spørg Smarason , trækker han på det ,slut.
Ud og find en anden.
Tiden er kostbar.
Ikke smart at bruge mindst to spillere som man ved skal stoppe i klubben i indøvelse af ny spille stil og i testkamp .

Når Niels går ud og bruger ord som " kræver " mindst 3 nye spillere er tonen i EFB blevet skarpere efter Thorup.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du er sgu hurtigt på aftrækkeren, hvis du, på baggrund af én træning, kan vurdere, at Tobias Feisthammel er bedre end Dave.
Men får du ret, så er det da bare med at få handlet...!
I øvrigt synes jeg også, at van Buren ser spændende ud, men han ligner godt nok ikke, endnu, den mand, der skal sparke de 12-15 mål i kassen for EfB, hvilket han heller ikke er købt til.

Lyder ikke til at træner og resten af spillerudvalget taler samme sprog i de forskellige medier.


Hvordan konkluderer du det?
- Vores trup er ikke færdig. Vi skal som minimum have tre spillere mere. Vi har to spillere på prøvetræning lige nu. De efterlod et fint indtryk i dag
- Niels Frederiksen d. 20/6
Jeg har på intet tidspunkt hørt ledelsen sige noget, der går imod dette ønske.

Spørg Smarason , trækker han på det ,slut.


Enig, og det er Søndergaard også:
http://www.tipsbladet.dk…n-afklaring
"Han ved ikke, hvor meget klubben kan tillade sig at spendere på nye spillere."

Så er da på tide, at de to andre høvdinge i det sportslige udvalg fortæller NF hvordan landet ligger.
Men man har måske en indbygget økonomisk elastik ?
Måske harmonerer bestyrelsens sportslige ambitioner, ikke med den økonomiske formåen. Eller er det NF der er ganske ivrig på det felt?
Men der er vel ikke andet end at holde vejret og se tiden an. Er enig med at der behøves 4 nye mænd, men kvalitet koster så vi ender nok på 2 eller 3, skal I se.

Smarason "plejer" at spille i blåhvide stribet trøje, så OB løber nok med ham ;-)
EfB.
Siger moin for den næste uges tid, ingen internet til mig :(
EUROPA! HER KOMMER VI! POKALMESTRE ANNO 2013! EfB - Saint-Etienne 4-3 (fedeste stemning jeg nogensinde har oplevet på stadion) Samlet vinder af Onstadcuppen 14/15 D.B.R og EfBFan
Hej Duffe.
Jeg skriver at så KAN vi stille dette hold.
Det kunne også være med Davidson.
Men køber de Tyskeren tror jeg det er til start 11.
Hans mange kampe i 2.ligaen taler for en hvis stabil styrke.
Er 2.ligaen i Tyskland ikke tæt på de 10 nederste i vores 1.liga ?
Så kom Viktor i "kamp".
Stod fastlåst til stregen (- 2 mål)
Åbenbart stor forskel på trænings øvelser og spil til to mål.
Skuffelse, troede han ville være agresiv, men så stiv og ubeslutsom ud.

Tyskeren blev for lidt udfordret til bedømmelse, ingen fejl.

Emil bedste mand på banen.
De unge var gode.
Annonce