Snak

Mere indhold efter annoncen
Problemet er vel lige nu, at der er så mange løse ender og så meget usikkerhed vedrørende truppen, at man kan nikke genkendende og forstående til både det mest jubel optimistiske og det mest negative synspunkt.

Jeg er dog, af den overbevisning, at vi i bund og grund, skal finde den mest rammende sandhed og virkelighed, et sted midt imellem.

Og der vil jeg mene, at det ser ud til, at det lige så vel kan blive en dreng som en pige. Forventeligt bliver det ikke en hermafrodit, så vi kommer nok til, at rykke os den ene eller anden retning.

Hvis vi bliver hængende lidt ved dreng og pige metaforen, så er jeg overbevist om, at bliver det en pige, så vil hun være meget maskulin, og bliver det en dreng, så bliver han meget feminin. Kort sagt, enten et bøssehold eller et lebbehold :) Men ihvertfald ikke et tegneseriehold :)

Underlig humor til side, så hælder jeg mest til den svagt eller forsigtigt optimistiske side, da jeg ikke føler konkurrenterne har så meget at byde ind med. Jeg er nemlig også overbevist om, at holdene vil være svagere i superligaen ift. sidste sæson. Og indtil videre ser det ud til, at holde stik.

Man kunne dog håbe, at EfB havde midler til, at rykke lidt fra, når nu konkurrenterne generelt forventes at blive svækket. Men det er nu mest ønsketænkning, realiteten er desværre en helt anden.

Jeg vil dog samtidig mene, at selvom vi har mistet en del kulturbærere og profiler, så vil jeg mene, at henter man de sidste tre spillere fra "Beckmann" hylden, så er jeg overbevist om, at truppen er forstærket temmelig meget på kvalitetssiden. Al ære og respekt for de spillere der har forladt os, men i virkeligheden er det vel kun Høgh, som tilhører den hylde.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
@Piratfisk

Det er da ikke latterligt at folk har en anden mening?


Nej, det er normalt ikke ikke latterligt, når folk har en anden mening, men når denne mening taler imod enhver empiri og fornuft, som det gælder Hradecky, så er det hen ad det latterlige.

Der er grundlæggende to stærke yderpoler vedr. Lukas Hradecky.

Den ene pol forsøger at give forsvaret hele æren for de kun 32 mål imod og 16 Clean sheets i sidste sæsons Superliga.
Denne pol er præget skuffede EfB-fans, der er ikke formår at fjerne deres foragt for Lukas Hradecky, som person, når de skal vurdere hans præstationer, som spiller, i sidste sæson.

Den anden pol er dem, der slutter, at når et hold lukker få mål ind, så er det alene målmandens fortjeneste.
Denne pol er dels præget af uvidende folk, der aldrig har set EfB spille, og dels af forsmåede Brøndby-folk, der prøver at provokere EfB-fans.

For mig at se er begge poler klassisk ekstremistiske, hvor ved de misser, hvad der er ganske åbenlyst:
- En oprykker opnår ikke 16 Clean sheets, hvis ikke målmanden står på et topniveau, hvilket Hradecky gjorde med en redningsprocent på 80% og flere kampe med redninger på internationalt niveau.
- En oprykker opnår ikke 16 Clean sheets, hvis ikke forsvaret (og det øvrige) hold spiller på topniveau, hvor der er stor opbakning til målmanden og høj defensiv kvalitet, hvor modstanderen i flere kampe lukkes ned, som vi f.eks. så mod Silkeborg og Horsens.
Det giver for mig ingen mening at sige, at Hradecky ikke var aldeles fremragende, alle tal taler herfor, og at forsvaret kunne have leveret på samme niveau uden ham.
Men det giver heller ingen mening at sige, at forsvaret ikke var aldeles fremragende, og at Hradecky kunne have leveret på samme niveau uden dem.
Naturligvis kan både EfB og Hradecky klare sig fint med henholdvis en ny målmand til EfB og et nyt forsvar til Hradecky, men det ændrer ikke på, at sidste sæsons suveræne EfB-defensiv er noget, som både forsvaret og Hradecky fortjener enorm hæder for.

Med hensyn til Høgh, så synes jeg, du er hurtigt til at drage den slutning, at vi klarer os fint uden ham.
Det så bestemt godt ud med Davidson, men han kom ind på holdet mens alt kørte, og vi har stadig tilgode at se, hvordan forsvaret og holdet står uden Høgh, når det hele sejler og jorden ryster.
Jeg er personligt tryg nok, må jeg sige, men intet er givet.

Man skal jo kunne respektere at folk er af en anden mening, uden at de nødvendigvis er latterlige.


Enig, men siger en f.eks., at Jorden er flad, så forbeholder jeg mig retten til at have den mening, at ham/hende er latterlig.

@Finte

Tak for rosen.

@EaF

Herligt indlæg.
Det første stykke af dit indlæg vil jeg ikke kommentere - jeg har flere gange sagt at jeg bestemt ikke mener at Lukas ene mand var ansvarlig for de mange clean sheets, omend jeg også flere gange har anerkendt hans høje niveau. Et godt forsvar er alfa og omega for en målmand.

Med hensyn til Høgh, så synes jeg, du er hurtigt til at drage den slutning, at vi klarer os fint uden ham.
Det så bestemt godt ud med Davidson, men han kom ind på holdet mens alt kørte, og vi har stadig tilgode at se, hvordan forsvaret og holdet står uden Høgh, når det hele sejler og jorden ryster.
Jeg er personligt tryg nok, må jeg sige, men intet er givet.


Faktum er at vi klarede os fint uden Høgh. Påstanden i vinterpausen var at vi mere eller mindre var sikre på nedrykning hvis Høgh skulle gå i stykker i løbet af halvsæsonen. Det gjorde han - og det blev aldrig en katastrofe. Tværtimod.

Hvordan det vil gå fremadrettet og når "jorden begynder at ryste" har jeg svært ved at tage stilling til. Svaret får vi nok aldrig, i og med at Niels F. vil have en stærk mand til forsvaret.

Men vi kommer ikke udenom det faktum at det gik fint - på trods af at Høgh gik i stykker. Det synes jeg bestemt ikke er en forhastet konklusion. Det er et faktum. :-)
Skønt at se Duffe og Finte arm i arm...Keep on boys! ;-)
EfB.
Et godt forsvar er alfa og omega for en målmand.


Selvfølgelig, og det er også lige præcis, hvad jeg påpeger i mit indlæg.
Men du mener så ikke, at en god målmand også er alfa omega for et godt forsvar?
Hvis ikke, så svarer det, for mig at se, til at sige, at et skib er alfa omega for at sejle, men at vand ikke er det.
Og jeg vil igen godt påpeget, at jeg ALDRIG har ment, at Lukas ene mand var ansvarlig for de mange Clean sheets, akkurat som forsvaret ikke alene var det, men Lukas og forsvaret viste i foråret, at 1+1 giver 3.

Men vi kommer ikke udenom det faktum at det gik fint - på trods af at Høgh gik i stykker.


Selvfølgelig, og jeg skriver heller ikke andet, og jeg anerkender i den grad Davidson, som jeg, også som menneske, er stor fan af.

Det synes jeg bestemt ikke er en forhastet konklusion. Det er et faktum. :-)


Det er det, men det er også et faktum, at det er regnvejr ude i dag, men ud fra det kan du ikke slutte, at det altid er dårligt vejr i juni.
Det kræver en længere periode at kunne sige noget sikkert, og her fastholder jeg stadig, at vi mangler at se et EfB-forsvar, der er på den, uden Høgh og med Davidson.

Nu vi taler om Høgh, så er det mildt sagt et ikke særlig pænt interview, han giver til tipsbladet.dk. i dag.
Der bliver sparket godt bagud, selvom han prøver at pakke det ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er det, men det er også et faktum, at det er regnvejr ude i dag, men ud fra det kan du ikke slutte, at det altid er dårligt vejr i juni.
Det kræver en længere periode at kunne sige noget sikkert, og her fastholder jeg stadig, at vi mangler at se et EfB-forsvar, der er på den, uden Høgh og med Davidson.


Arh. Påstanden var jo at gik Høgh i stykker i løbet af foråret, så ville vi rykke ned. Jeg var uenig. Det vil altså sige at det var en påstand der udelukkende fikserede på foråret.

Hvis nogen påstår at det regner hver dag i juni, er det jo en påstand der skal evalueres hver juni måned, i resten af jordens levetid. :-)

Men nu roder vi også med detaljer. Jeg forstår hvad du mener - og jeg tror du forstår hvad jeg mener.

Og ja, et modbydeligt Høgh-interview. Der er ingen tvivl om at han er tøsefornærmet over bænkningen.
Jeg ligger specielt mærke til en sætning som Høgh siger: "Ikke et ondt om de andre i Esbjerg, men til sidst manglede jeg konkurrencen til at holde mig skarp."

Er det mig som husker forkert eller blev han ikke spiller af holdet i foråret?
Jo, Høgen blev spillet af holdet. Respekt for alt det Næsbjergdrengen har gjort for EfB. Men det kan godt være at de andre spillede over evne, NH spillede væsentligt under det niveau vi har set fra hans side gennem tiden. Men så er det godt at fremtiden ligger i det høje nord, hvor man kan blive kølet godt ned igen, ovenpå bænkningen!
EfB.
Ole Brun skriver :

Han er god med fødderne ( Polakken)
Stærk udstråling.
rolig

Winde udtaler :

Han er god under målmands træning.
Men der er i kamp vi kan se om han kan tage med hænder, håber han bliver bombaderet i dag.

Niels F. udtaler :

Lige meget hvad han gør i dag rejser han hjem til Polen idag og vi bestemmer os inden mandag.
Fantastisk, tak for info Finte :)

Det lyder rigtig godt, at de kommenterer spillet med fødderne positivt, som jeg forventer bliver alfa omega for en målmand i EfB fremover. Men han skal selvfølgelig også være god til, at tage med hænder.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce