Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg erkender blankt at jeg kan begejstres.


Jeg er også begejstret, men der er bare en hårfin balance mellem begejstring og jubeloptimisme, som der iøvrigt også er mellem en kritisk holdning og sortseeri, men lad det nu ligge.

Men Jeppe har alt hvad der skal til for at blive en stor spiller, mener jeg.


Jamen, vi er slet ikke uenige.
Jeg har, som jeg også skrev i mit længere indlæg til dit den anden dag, en stor tiltro til, at Jeppe Andersen bliver et stort aktiv for EfB og en profil.
Men han skal kende sin plads, også for sin egen skyld, og i den kommende sæson bliver hans opgave nok først og fremmest at lære af en af ligaens bedste centrale midtbane, med HH og Lekven.
Dog er jeg overbevist om, at Andersen allerede i næste sæson kan slå Bergvold af som førsteudfordrer, til når HH har karantæne eller Lekven er skadet, og det vil ikke give så lidt spilletid til talentet.

Nu så jeg lige kampen igen og de polske fødder var 99% ok.


Nu har jeg lige i dag sendt ungerne på ferie, så jeg havde egentlig tænkt mig at droppe undervisningen for en stund.
Men laver en målmand bare én fejl, og der iøvrigt var flere, så kan det altså ikke give 99% i succes, med mindre det i sig selv tælles med at kunne stå op ;-)
Nej, spøg til side, polakkens fødder var fine i store dele af kampen, men det ændrer bare ikke på, at der var et par dumme fejl.

Sebastian kom ind da de havde foretaget mindst 8 udskiftninger.


Jo, jo, men det var altså et Horsens-hold, der satte folk som Spellman, Aslam, Kortegaard, Kryger og Kløve ind. Alle spillere med masser af Superliga-erfaring.
Som jeg så det, så spillede Horsens ikke med et A- og B-hold
i dag, de spillede med to blandingshold, med skidt og kanel blandet sammen.
Og uanset hvad, så var Sebastian klart bedre end Lyng idag.
Lyng har bestemt set fin ud til træning, enig, og han kan sagtens nå at komme, men derfor skal han naturligvis kritiseres, når han leverer, som han gjorde i dag, og det er egentlig bare et tegn på, at der er forventninger til manden.

Skal Erneman spille midtforsvar (ny kontrakt) ?
Ellers tåbelig indskiftning dagen før han slutter.
Ellers må Lucena føler sig slem forbigået.


Var Lucena overhovedet med derover?
Han kan vel have været skadet, men jeg skal indrømme, at jeg ikke ved det.
Ellers er det helt normalt, at klubber giver spillere, der har en tilknytning til klubben og står uden arbejde (eller er tætte på), muligheden for at træne med og spille lidt.
EfB skylder Ernemann meget og omvendt, og det var da fint for alle, at han var med idag.
EfB har også interesse i, at Ernemann holdes fit, hvis pludselig Lekven eller HH går i stykker.
Men generelt er det mit indtryk, at Ernemann desværre er fortid, men jeg vil da bestemt synes, at det er fint, hvis Ernemann kan tilknyttes, og jeg kunne godt se ham blive en fin backup i forsvaret.
Høghen synger lystigt videre: http://www.tipsbladet.dk…p-i-esbjerg

Jeg forstår ikke helt hans behov for det...

Det bliver iøvrigt spændende at se, hvad der sker, nu hvor Cornelius skriver i Cardiff.
Vi herinde har talt meget om, hvem vi skal have ind i de kommende uger, men med FCK, der har pungen fuld og skal på indkøb, så kan det vel ikke afvises, at de gør rov i Superligaen, hvor f.eks. Martin Braithwaite, to gange Ankersen og Magnus Lekven måske kan vække interesse.
Næ, det er noget mystisk noget med Høgh. Han bliver selvfølgelig spurgt - men han pakker ikke tingene ind, kan man sige.

Andre end mig der er opløftet efter i dag? Med så mange spillerafgange, slog vi Horsens - og var vel bedst set over 90 minutter. Det er altså inden vi får de her 2-3 forstærkninger, samtidig har Horsens fuldstændig det samme hold som sidste år. Vi havde tilmed en masse spillere som først lige har sluttet sig til truppen - nøglespillere vel at mærke.

Jeg er også opløftet fordi Niels Frederiksen holder ord. Konceptet var fuldstændig det samme - måske med en anelse mere småspil fremfor den lange aflevering. Vi fik set en masse af de unge, som jo gjorde og gør det forrygende. Især Jeppe Andersen, som ligner et rigtigt godt køb. Det kan bestemt ikke afvises at han kæmper sig til en fast plads i løbet af sæsonen.

En stærk forsvarsspiller og en offensiv mand - gerne en der både kan spille kant og angriber, så tror jeg vi står med et fornuftigt hold. Ikke et top-3 hold - men et fornuftigt hold.

Målmandspladsen gør mig dog bekymret. Jeg bider mærke i at de næsten intet skriver om vores polske ven på EfB.dk. Kunne godt frygte at det betyder at de signer ham, men ikke vil give for meget væk så medierne, får nys om den lille idé. Mener jeg hørte/læste et sted at Niels F. sagde der ville komme en afklaring på mandag.
@Piratfisk

Jeg er 100% enig med dig, det er ramt lige på kornet, hvad du skriver.

Især holder jeg af dine nede-på-jorden-attitude:

En stærk forsvarsspiller og en offensiv mand - gerne en der både kan spille kant og angriber, så tror jeg vi står med et fornuftigt hold. Ikke et top-3 hold - men et fornuftigt hold.
Nej, det er normalt ikke ikke latterligt, når folk har en anden mening, men når denne mening taler imod enhver empiri og fornuft, som det gælder Hradecky, så er det hen ad det latterlige.

Der er grundlæggende to stærke yderpoler vedr. Lukas Hradecky.

Den ene pol forsøger at give forsvaret hele æren for de kun 32 mål imod og 16 Clean sheets i sidste sæsons Superliga.
Denne pol er præget skuffede EfB-fans, der er ikke formår at fjerne deres foragt for Lukas Hradecky, som person, når de skal vurdere hans præstationer, som spiller, i sidste sæson.

Den anden pol er dem, der slutter, at når et hold lukker få mål ind, så er det alene målmandens fortjeneste.
Denne pol er dels præget af uvidende folk, der aldrig har set EfB spille, og dels af forsmåede Brøndby-folk, der prøver at provokere EfB-fans.

For mig at se er begge poler klassisk ekstremistiske, hvor ved de misser, hvad der er ganske åbenlyst:
- En oprykker opnår ikke 16 Clean sheets, hvis ikke målmanden står på et topniveau, hvilket Hradecky gjorde med en redningsprocent på 80% og flere kampe med redninger på internationalt niveau.
- En oprykker opnår ikke 16 Clean sheets, hvis ikke forsvaret (og det øvrige) hold spiller på topniveau, hvor der er stor opbakning til målmanden og høj defensiv kvalitet, hvor modstanderen i flere kampe lukkes ned, som vi f.eks. så mod Silkeborg og Horsens.
Det giver for mig ingen mening at sige, at Hradecky ikke var aldeles fremragende, alle tal taler herfor, og at forsvaret kunne have leveret på samme niveau uden ham.
Men det giver heller ingen mening at sige, at forsvaret ikke var aldeles fremragende, og at Hradecky kunne have leveret på samme niveau uden dem.
Naturligvis kan både EfB og Hradecky klare sig fint med henholdvis en ny målmand til EfB og et nyt forsvar til Hradecky, men det ændrer ikke på, at sidste sæsons suveræne EfB-defensiv er noget, som både forsvaret og Hradecky fortjener enorm hæder for.


Dette skrift, kommer i top 3 af de bedste indlæg på websitet jeg nogensinde har læst.

(Enkelte dage bliver der hældt roser, i dag var en af dem)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@tjeeving

Takker varmt, for den overvældende ros.
Det vil være at lyve, hvis jeg siger, at jeg ikke er lidt smigret. :-)
Hvad er der nu galt i, hvad Høgh siger i den artikel?

Det er da yderst sobert, og han siger vel ikke noget, som han ikke må sige eller som er en hemmelighed. Vi har jo alle den samme bekymring, men han siger jo også, det samme som de fleste herinde også giver udtryk for, at henter EfB 2-3 stærke spillere til truppen, så skulle det nok kunne løse meget.

Der kan da ikke være noget i vejen med, at han siger noget, som enhver med en lille smule indsigt i dansk fodbold i forvejen er klar over.

Når flere profiler forlader en klub, så kræver det et stort arbejde, at udfylde det hul. Så kan vi tale om hvor mange profiler der forlader klubben, men det er som han siger, rigtig mange erfarne spillere der skal erstattes.

Og der kan man da kun være enig i, at erfaring kan være dyr at miste, men mon ikke kvalitet kan opveje meget?
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Hvad er der nu galt i, hvad Høgh siger i den artikel?


Egentlig intet, men jeg synes, det her virker som en typsik Høgh-iscenesættelse, for han kunne jo lige så godt have sagt: Det er et stort tab for EfB, at de har mistet mig.
Men fair nok, hans selvtillid har aldrig fejlet noget, og det har også sin charme.

Grundlæggende forstår jeg bare ikke hans behóv for at tale så meget om EfB.
Han har fået en ny klub og skal tænke frem, EfB skal videre uden ham, og der skulle han måske koncentrere sig om Vålerenga og give sig selv og EfB ro for en tid.
Winde siger til JV.i morgen papir :

Det samlede indtryk er fint ,han fik bestemt en plus i min bog.
Vi giver ham besked i næste uge.

Mon ikke Winde ved hvad han taler om ?
Nå. Lidt mærkeligt at han får plus for en kamp hvor han vel ikke har en redning. Et par OK indgreb i feltet - men det er vel indgreb som man forventer han laver. Han må jo fodre forsvaret med god kommunikation. :-)
Annonce