Snak

Mere indhold efter annoncen
Men vinduet står kun åbent for dig min kære
Det kan kun dig til dig en glæde og ære være!

Så kom kun hid bejler
og bliv væk, hvis du er en pleblejer.

Usikkerheden mig ikke rører
men giver rører til de
som ikke i sidste ende
vil mig i favnen ende.
EfB.
Finte, idiot?
Er han virkelig åndssvag?
Tænker ”ja” i natten.


Jeg vil iøvrigt tillade mig at forsvare Piratfisk.
Undertegnede har fulgt ham længe på bold.dk, og det er ikke mit indtryk, at han på nogen måde ka finde på at provokere end medfan, som Havgus, der opfører sig ordentligt og er fornuftig.
Derfor tror jeg ikke, at spørgsmålet om halsen var ment som en provokation.
Piratfisk er en glimrende provokatør, men det går altid ud af SønderjyskE-fans, folk fra Vejle og. lign. :-)
Sådan opfatter jeg ikke hr Finte...men et unikum bestemt!
Det har også sin charme!
Ok, jeg var bare fintfølende idag, ovenpå halvtysken.
Og iøvrigt rigtig med med...
For masochist er jeg ikke...og erkender blankt at jeg ikke med egen god vilje stiller op weekend efter weekend for at få en mindre dep for næste uge igen at blive mentalt voldtaget af dårlig spil...
Så hårdhudet fans, lader jeg jer om.
Men det gør mig jo heller ikke ringere...eller måske i jeres optik..

Piraten må så havde en unskyldning og jeg håber så at øret ordner sig vel, efter husgerådet fra andensteds.

Men nu er sæsonkortet købt, og jeg glæder mig til at bølgledalen er overstået,forhåbentlig for denne gang.

EfB.
Sådan opfatter jeg ikke hr Finte...men et unikum bestemt!
Det har også sin charme!


Ja, jeg ville da også nødigt undvære, Finte, det skal jeg gerne indrømme.
Han er en af dem, der giver altid kan give en god griner, og min kammerat og jeg har det tit sådan, at vi, når vi er ude at fejre sejrene, lige skal på bold.dk og se, hvad Finte nu har skrevet om kampen.
Derfor kan hans barnagtigheder og evige stikpiller dog stadig godt blive for meget, men der er vel også noget med stenhuset og at kaste glas.

Men det gør mig jo heller ikke ringere...eller måske i jeres optik..


Overhovedet ikke, hvordan andre er fans, det kunne ikke rage mig mindre.
Jeg har altid sagt, at jeg har ondt af dem, der kun er med på opturene, for de får ikke den ægte glæde med, som os, der har prøvet at sulte og lide.
Men det er i den grad folks eget valg, og jeg har aldrig brokket mig over, at folk kommer på stadion, uanset hvem der er, og hvorfor de er der.
Hvad, der dog kan pisse mig af, den her er altså ikke rettet til dig, er, når der er folk, som kommer, når det går godt, og så lige skal fortælle alt og alle, hvad fans, spillere, ledelse og alle andre i EfB gør forkert, uden at de aner en kæft om, hvad der sker i klubben.

Men nu er sæsonkortet købt, og jeg glæder mig til at bølgledalen er overstået,forhåbentlig for denne gang.


Hvad tænker du på, når du siger bølgedalen?
For mig at se har vi haft den bedste sæson, i de 21 år jeg har fulgt EfB, og selvom vi mangler et par indkøb, så er vi stadig på toppen af bjerget, som jeg ser det :-)
Men fedt, at du har kortet i hus, det kommer du ikke til at fortryde.
ja, der kom en sunarmi i foråret og gav resultatmæssig pote. Men det er jo lige plusserne som gør om valget er mellem skærmen og varmen i det sene efterår/vinter og forårstiden..og så kulden fysisk på stadion.
Og jeg fulgte med begge steder i foråret, vil jeg tilstå.
Self er det på stadion at oplevelsen bare er bedst.
Men mange følger med...på begge måder...Jeg skal ikke gøre mig klog i spillets detaljer...og hvordan forretningen skal køres...men jeg vil stadig holde klubben op mod målsætningen om at der skal være superliga i Esbjerg. Når man ikke lever op til udtalelser og tilsyneladende bedre vidne, slår om sig med folks penge som er inv. i tiltro til konceptet fra starten...
Så er jeg ihvertfald fuld berettiget til at give min mening tilkende...så der kan ligge mange motiver i at gøre sig "klog" på alverdens ting vedr. EfB.
Men det bedste råd, er vel så bare at lukke ørene, hvis man kan! men dejligt såfremt fodbold kan blive hvermands tale...som vejret...Men forskellenl er jo nok, at man kan klandre personer for dårlig fodbold og ledelse...det er lidt sværere med vejret :-)
EfB.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men det er jo lige plusserne som gør om valget er mellem skærmen og varmen i det sene efterår/vinter og forårstiden..og så kulden fysisk på stadion.


Ja, der er vi så forskellige, men det er jo fair nok.
Jeg har altid haft det sådan, at du større modgang, der er, jo vigtigere er det for mig, at jeg er på stadion.
Men jeg vil grundlæggende helst se alle kampe, både ude og hjemme, på stadion, på trods af kulden ;-)

men jeg vil stadig holde klubben op mod målsætningen om at der skal være superliga i Esbjerg.


Enig, men alle er vel enige om, at det er og bliver målet.

Så er jeg ihvertfald fuld berettiget til at give min mening tilkende


Det er du bestemt, det synes jeg grundlæggende, at alle er.
Grundlæggende er det jo mit problem, hvis jeg synes den fede mand på række 8, der ser sin første kamp i sæsonen, er pisseirriterende, fordi han råber, at "Thorup skal til at få ham Lekven smidt af".
Det oplevede jeg faktisk i en hjemmekamp i foråret ;-)
Glæder mig sgu til sæsonstart
EUROPA! HER KOMMER VI! POKALMESTRE ANNO 2013! EfB - Saint-Etienne 4-3 (fedeste stemning jeg nogensinde har oplevet på stadion) Samlet vinder af Onstadcuppen 14/15 D.B.R og EfBFan
"Glæder mig sgu til sæsonstart"
Jep, vi når sq ellers at få "skrivekrampe" nogle af os.
20 dage til den første mandagskamp...Burde finde et kalenderlys...:-)
EfB.
20 dage til den første mandagskamp...Burde finde et kalenderlys...:-)


Du bør finde to - et for sæsonstart og et for, hvornår EfB når de tre lovede handler.
Jeg tvivler på, at en 24 dage er nok til det sidste ;-)

Jeg er delt med sæsonstart. Den ene del glæder sig, men den anden ved også, at hverdagen vender tilbage, hvor EfB nok ikke vinder 2/3 af kampene og tager en pokal, så jeg kunne godt tænke mig at hygge mig med succesen lidt endnu.
Så fik Sir-C næsten ram på hele EfB-tråden. Så er det bare dig og mig, finte.... :-)
Annonce