Snak

Mere indhold efter annoncen
Æsbjærg
Jeg tror ikke akademiet har givet overskud i perioden efter salgene af Lungi, Anyembe & Dreyer - Har jeg faktisk også skrevet før.
Men jeg er overbevist om, at akademiet har givet overskud før, og jeg er meget nysgerrig på, om akademiet samlet set har givet overskud, set over alle årene.


Jeg er utrolig glad for, at du skriver, at du også godt kan se, at akademiet ikke har givet overskud de sidste mange år, ligesom at jeg også har indtryk af, at du også anerkender, at akademiet ikke kommer til at give overskud i den nærmeste fremtid.

Det er egentlig godt nok for mig. Jeg kan ikke se, hvad der skulle gøre, at akademiet pludselig skulle kunne præstere i en fremtid hvor klubberne bliver mere og mere aggressive i deres jagt på talent, og hvor det økonomiske gab op til Supetligaakademierne blot bliver større, og hvor DBU har skabt en ny struktur, der i høj grad tilgodeser de store klubber.

Jeg kan dog ikke forhindre dig i din tro på, at det er den rigtige vej at gå, og derfor tænker jeg at en fremtidig debat, blot vil bestå af gentagelser..

EfBAltid
Nu er vi igen tilbage til anekdotisk bevisførelse og endda helt uden for skiven af hvad det oprindelige går på.

Det er så tydeligt, at du altid går efter manden, istedet for bolden når du får svar, der ikke passer ind i din agenda. Du efterspurgte alternative strategier, og det har du fået eksempler på i flere omgange. Først i form af Viborg, der er vokset organisk, og nu med Hvidovre som et eksempel på en klub, der gør det godt med langt mindre midler. Det formår du så ikke, at forholde dig til.
Bare fordi tidligere ledelser har fejlet betyder det ikke at nuværende ledelse kommer til det. Hvis det hele skal baseres på hvad man har gjort tidligere, så kan vi jo lige så godt lukke klubben.

Men hvordan adskiller den nuværende strategi sig fra tidligere?

Du mangler forøvrigt at svare på to spørgsmål.

Hvis alle dine rapporter og konklusioner er korrekte, hvorfor giver akademiet i EfB så underskud?

Er sponsorater også afhængige af hvordan EfB klarer sig sportsligt?
Jeg synes det er fantastisk at se, hvordan en uafgjort mod Køge bliver fejret herind, med endnu en langstrakt (12-14 sider) omgang ævl og kævl om akademiet.

I bliver aldrig enige!

Klubben skifter ikke mening, uanset hvor meget I skriver!

Det eneste I opnår er, at få jaget alle dem, der ikke gider denne ulidelige diskussion, langt væk fra tråden med brækfornemmelser og væmmelse.

Jeg gider efterhånden ikke engang tjekke, om der skulle være et eller andet interessant i tråden, for hvis det skulle være tilfældet, så drukner det i ulidelige gentagelser af noget, som allerede er tæsket igennem til hudløshed.

Stop nu for helvede. I må da kunne indse, at nok er nok!

Alternativt, kan I oprette en ny tråd et sted, hvor I kan fortsætte jeres ulidelige diskussion, uden at vi andre skal se på det.

STOP!



Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg kunne godt tænke mig at høre jeres vurdering af William Lykke.

Personligt har jeg aldrig været god til at vurdere målmænd, så jeg kigger bare på stats engang imellem, og læser mediernes vurdering af hans indsats.

Ole Bruun giver typisk Lykke 4 ud af 6, og siger han var chanceløs ved de indkasserede mål. Det syntes jeg måske er vildt nok, når der er gået 16 ind, men derfor kan det jo godt passe, og en dårligere målmand havde måske lukket en del flere ind.

Så hvad er jeres vurdering - placerer han sig rigtig, fylder han nok i feltet, får han rykket på sit forsvar, og får han taget de skud han skal?
1924
Selvom jeg sidste gang jeg besøgte Gentofte Stadion lovede mig selv, at det var sidste gang jeg besøgte HIK for at se en fodboldkamp med EFB har jeg nu alligevel tænk mig at se pokalkampen på Gentofte Stadion.
Sidst spillede vi i 2. division og tabte fortjent 1-0.
Det var under PMG krisen og intet fungerede.
Det var surrealistisk og jeg vurderede, at EFB i fremtiden aldrig igen vil kunne synke så lavt, at skulle spille 2. divisions fodbold mod HIK i Gentofte.
Herefter skulle vi så lige igennem rekonstruktionen og historien herfra kender vi alle.

Men en pokalkamp er vel noget andet, går jeg og bilder mig selv ind?
For vi vil vel fremadrettet kun besøge 2. divisionsklubben HIK hvis vi skal møde dem i pokalen, eller hvad?

Det positive ved Gentofte Stadion er deres dåsebajere til 10-15 KR/ stk. , som de henter i Netto og sælger videre på stadion :)
Der serveres rigtig hjemmelavet flæskestegssandwich til 35-40 KR., lavet af en "mad-mor" som frivilligt bakker op om klubben.
Du kan kun betale med kontanter eller mobilepay da de ikke abonnere på kortbetalingsløsning i den interimistiske stadionbod.
Guldkysten
Så hvad er jeres vurdering - placerer han sig rigtig, fylder han nok i feltet, får han rykket på sit forsvar, og får han taget de skud han skal?

Han har gjort det rigtigt godt, og jeg er helt på linje med Ole Bruun.
Han fylder meget i feltet, har god lyd, og en rigtig fin teknik, man kan godt se, at han er godt skolet i FCN.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kunne ikke være mere enig Skjold99!

Det har længe været tydeligt at man aldrig bliver enige. For at en debat giver mening, skal der være en realistisk chance for at ændre modpartens mening. Den er for længst forpasset og nu drejer det sig bare om at gentage ens egen holdning, ad nauseam!


Synes egentlig William Lykke har gjort det udmærket, men det er jo ikke sådan jeg sidder med en følelse af, at han har skaffet os flere point end Emil ville have gjort.

Derfor forstår jeg ikke hvorfor man ikke bare spiller med Emil, men den økonomiske gevinst for at have William til at spille må være for stor.
:Womble
Jeg er utrolig glad for, at du skriver, at du også godt kan se, at akademiet ikke har givet overskud de sidste mange år, ligesom at jeg også har indtryk af, at du også anerkender, at akademiet ikke kommer til at give overskud i den nærmeste fremtid.

Men giver akademiet underskud i nærmeste fremtid?
Vi er vel ret beset tæt på at gå i 0, eller muligvis +, efter salgene af spillerne i dette regnskabsår?

:Skjold99
Det eneste I opnår er, at få jaget alle dem, der ikke gider denne ulidelige diskussion, langt væk fra tråden med brækfornemmelser og væmmelse.

Stop nu for helvede. I må da kunne indse, at nok er nok!

Jeg beklager.
Kan du eventuelt lave et regelsæt for, hvad man må skrive og debattere herinde? Et forslag kunne være max antal indlæg pr. bruger, max antal sider pr. emne? Selvom det minder lidt om censur, men det er vel også hensigten ved at lege politimand og/eller smagsdommer.

Jeg synes det vil klæde dig og alle andre der deler holdning omkring denne debat, at tage fat i problemstillingen fra begyndelsen.
Det vil sige, at man burde frabede sig at læse fiktion, forklædt som fakta (også kaldet faktion).
Det kan selvfølgelig være svært at få øje på, hvis ikke man selv gider at tjekke tingene igennem og undersøge om der tales (skrives) sandt.
Hele debatten er kommet af en påstand om, at akademiet skal neddrosles pga. tal man ikke har indsigt i - Er det normal kutyme i debatter, hvis ja, hvorfor tillader vi det?

P.S
Jeg ved godt det er en kende ironisk, at påpege at du nu leger politimand, ved at kræve at snakken også involverer andre ting, når jeg selv opfordrer til, at visse ting ikke bliver skrevet.
Men! Forskellen er dog, at jeg ikke mener det bidrager med noget godt overhovedet, at skrive forkerte tal, info eller påstande man ikke kan understøtte.
@womble
At skrive det er anekdotisk er ikke at gå efter manden, det er lige præcis bolden jeg går efter.
Du fremlægger hvad de gør i andre klubber, men ikke hvad du mener man bør gøre i EfB.
Vi har et bedre grundlag der faktisk gør vi kan have akademiet, fordi sponsorer betaler en forholdsvis stor del til det.

Jeg har fx aldrig påstået akademiet har givet overskud de sidste 10 år, jeg har påstået underskuddet ikke var så stort som det påstås herinde.

Jeg har forklaret flere gange hvad jeg mener er gået galt. Korte ord dårlig ledelse. Jeg mener vi har dygtige folk i ledelsen nu, der ved hvad der skal til. Derfor og fordi de helt unge præstere langt over hvad man kan forvente af Danmarks 16. bedste akademi ser jeg lyst på fremtiden. Når ja og debut i pokalen til en blot 16 årig forsvarsspiller, der ikke bare blev udstillet men gjorde det fint (på en halv billig baggrund, da der ikke var så meget af lave).

Det er de sidste ord jeg har at sige til den debat. Jeg gider ikke gentage mig selv yderligere. Så må du jo tage det til dig eller lade være. Vi må jo se om 5 år hvem der fik ret (såfremt man holder kursen og en dygtig ledelse).
Æsbjerg

Stop nu med at tag alle ting så personligt..
Annonce