Snak

Mere indhold efter annoncen
Så du, hvor mange dueller han vinder i både hovedspil og nærkampe?


Det er netop denne tankegang, der er forkert. Han vinder blandt andet mange dueller, fordi han deltager i så mange unødvendige satsede dueller. Når han taber disse, bliver det farligt. I dag gav han to unødvendige frispark i farlige positioner og kunne også være blevet smidt ud, hvilket er rigtig farligt!
Ganske som ventet med Jeppe A. og Jakob A :-) Ingen nøgenløb og plejehjemsmad i denne omgang, de var blandt de bedste her til aften. Mener ærlig talt, at kanterne grundlagde sejren.

Denne sejr kan bare på ingen måde undervurderes. At vi så også får et straffespark ovenpå FCK-kampen er skønherligt. Så kan al snak om korruption, domstolsafgørelser og pis og papir være ligemeget.

Hvad hed ham den evigt irriterende gnavne EfB-bruger som altid gik amok herinde, når tingene ikke gik hans vej i dagligdagen? Ham som fremprovokerede sin karantæne, fordi alle var idioter osv. Teleduffe eller sådan noget. Husker tydeligt da han skrev, at Ryan "selvfølgelig" aldrig kommer op på Peter Ankersens niveau. Æd ordene i dig igen, Ryan bliver en kæmpe stjerne.

Forestil jer lige Ryan på dette niveau en hel sæson igennem.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Hehe fed humor der Concort. Jeg har fanget den.

Bortset for det gule kort, så spiller Gomes da en fremragende kamp.
En yderst lækker sejr i dag som virkelig er vigtig. Men er jeg virkelig den eneste som synes vi bruger alt for lang tid ude ved hjørnerne inden vi får smidt den ind over? Det er jo klart vi ikke scorer mere når vi bare spiller bolden rundt og rundt uden at komme nogen steder med den. Jakob Ankersen synes jeg nu heller ikke spiller en specielt god kamp, prøver konstant på at lave den sværeste aflevering eller løbe ind i 3 mand som han prøver at drible forbi.
Over stregen.... Flere TV-penge.... Clean sheet.... og Kontraktforlængelse med Knudsen. En helt igennem dejlig aften :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, trods regn og rusk, så bliver ugen herlig :)Rigtig godt spil og fortjent sejr.
PS: Ser på Onstad i løbet af eftermiddagen imorgen.
EfB.
@Havgus:
JV har Ryan som MOM.
- og det har Ambrose jo ret i.

Sådan skriver Ole Bruun:

Folket kårede Eddi Gomes som den bedste. Vi peger imidlertid på en anden.

Ryan Johnson Laursen, 5, Banens bedste - ikke mindst i en helt igennem forrygende første halvleg. Vi balancerer faktisk på randen af den absolutte topkarakter, for Laursen er ved at spille sig op i en klasse, hvor Morten Olsen skal holde godt øje med ham.


Tillad min ydmyge ringhed at være totalt enig med Ole Bruun i bedømmelsen.

Så er det af mindre betydning, at det da vistnok ikke var ´folket´, men bare kampsponsoren, der kårede Eddi Gomes. Og er det ikke fortsat uafklaret, om Ryan ønsker at kandidere til USA´s eller Danmarks landshold?
Vigtig sejr. Hele holdet skal have ros. Men nu skal vi ikke slappe for meget af, der er en kamp på hjemmebane næste weekend som er lige så vigtig og den skal vindes!
T.V.L er redningsmanden!
Super indsats fra samtlige spillere, syntes dog stadig at Jakob Ankersen mangler meget for at være en bærende spiller for os i øjeblikkt, men hold op hvor var vores højre side god igår med Ryan og Jeppe.
Gomes skal spille, han er vigtig i vores eget felt, og ´vinder mange dueller!
Forza Esbjeg!
Annonce