Fumier , læs dit eget indlæg. Må man tro du kan.
Du er enorm dum.
Alt din viden om lønninger er bluf og tegn på vanvid.
Du er enorm dum.
Alt din viden om lønninger er bluf og tegn på vanvid.
Tja, du kunne også læse årsrapporterne fra de sidste 5-6 år, hvor der er indskrevet, at spillerkontrakter skal være præstationsbetingede. Indtil for godt og vel et år siden stod der også, at nyerhvervelser ikke måtte koste klubben penge i form af overførselsum. Og på det tidspunkt hvor Fellah er købt, havde EfB de strengeste vilkår overhovedet for spillerkontrakter, og det uanset kapitalindsprøjtninger.
:) Hvor dyr eller billig forestiller du dig han er?
Der er blevet nævnt i flere medier at Fellah tjener omkring 200.000 kroner om måneden i Esbjerg, hvilket gør ham til en af de bedst betalte i truppen, efter sigende kun overgået af Jakobsen.
Alene af den grund, syntes jeg man skal gøre alt for at finde en ny klub til Fellah.
Som jeg ser det så er han ikke god nok til at starte inde, hvis alle er klar.
Men jeg tror ikke Fellah´s kontrakt er plastret til med præstationsbetingede bonusser. Han blev hentet som en profil efter salget af Braithwaite og kvalifikationen til EL.
Der er ingen tvivl om, og det er veldokumenteret, at Rise´s kontrakt nærmest udelukkende består af præstationsbetingede bonusser, med en meget lille grundløn. Hvilket også giver god mening.
Inden forlængelserne med Lekven og Knudsen, ville jeg sige top 3 sammen med Pusic og MJ. Nu er det nok top 5, uden at jeg kender rækkefølgen. Det ville dog ikke overraske mig, hvis han stadig er at finde i top 3.
Læste i øvrigt i JV den anden dag, at Niels er bange for at bruge vores talenter pga. nedrykningsfare. Det er selvfølgelig en balancegang, for vi vil jo heller ikke rykke ud, men holdet må da kunne bære, at der fx gives spilletid på en kant eller andet, for så meget dårligere end de etablerede spillere, kan de unge vel ikke være?? I Aab fx har man jo haft held med at vise de unge (som ikke er vanvittigt store talenter) tillid, måske skulle vi prøve at gøre det samme i lidt højere grad - ellers går udviklingen i stå. Det er selvfølgelig også muligt, at den nuværende årgang bare ikke er god nok, men det er er sgu stærkt uheldigt, når vi satser så meget på talentudvikling.