@Bob D
Du var også utrolig skeptisk overfor de lækager, der var, før skiftet til sommer blev offentliggjort. Jeg kan ikke se, hvorfor Esbjerg ikke skulle kunne hente Mensah, inden vinduets slutning.
Prøv og læs, hvad det er jeg har skrevet omkring de lækager, og når jeg siger læs, så se om du også kan forstå det.
Jeg har på intet tidspunkt været skeptisk overfor, at EfB sandsynligvis var meget varme på, at hente Mensah.
Selvfølgelig er det muligt for EfB at hente Mensah, hvem har påstået noget andet?
Det kommer bare ikke til at ske, undtagen hvis Viborg selv melder sig på banen, og ønsker at slippe af med ham. De bruger ikke mange penge på en spiller, som de har fået gratis til sommer. Og Viborg har ikke tænkt sig, at slippe ham uden de leverer en stor pose penge.
Så kan man sige, at en kroner godt kan fylde meget, men mon dog den går? :)
Det er meget romantisk at tro, at EfB vil lade Mensah være for nu for at bevare et idyllisk forhold til en klub, som Esbjerg aldrig har haft et forhold til.
Det er benhård business - også selvom jeg heller ikke er den store tilhænger af NES eller Søren Poulsen - så er tonen en smule mere skinger ved forhandlingsbordet.
Jeg har skam ingen romantiske forestillinger om hverken fodbold eller EfB. Men der er alligevel nogle spilleregler, som EfB også følger.
Hvis du tror, at benhård business betyder, at man opererer uden samvittighed, så kan du ligeså godt tro om. Det er kun brugtvognsforhandlere og bankfolk, der falder i den kategori. Jeg har dog hørt at advokater falder i samme kategori, men her taler vi jo om business.
Det BIF gjorde, da de uden varsel blandede sig i kampen om Judas Raketskid, ville EfB aldrig gøre, da de er afhængige af fælleskabet, og de spilleregler der gælder. BIF er, som vi alle ved, ligeglade, da de mener de er fælleskabet. Og det rygte agter EfB aldrig nogensinde at have.
EfB er en klub, ligesom mange andre, som lever godt af, at have gode forhold til de andre klubber, deres trænere og scouts. Hvad er det lige du tror klubbernes scouting netværk består af? Tror du det FM og de har flere scouts ansat fuld tid, til at rende rundt overalt og se på talenter? Nej, det er i høj grad tidligere spillere, trænere, agenter, modstandere, og så er der også alle konkurrenterne og alle de andre.
EfB har igennem NES, og flere andre i klubben, et omfattende netværk i Danmark og norden generelt. Dette netværk gør EfB meget brug af, når der skal hentes og sælges spillere. Hvad tror du, der sker, når NES bryder spillereglerne for sådan et netværk?
Med EfB´s økonomiske formåen, har EfB ikke råd til, at vedkommende, som skal købe og sælge spillere, render rundt og leger brugtvognsforhandler.