Snak

Mere indhold efter annoncen
Eaf

Nu er du på vej ud af et blindt spor.

Du siger ovenover, at du aldrig har sagt at en interesseret klub, skal henvende sig til klubben, vedrørende en kontraktfri spiller.

Men du skriver jo, at det BIF gjorde forkert, var at de gav et tilbud mens EfB forhandlede med ham. Det er de vel i deres gode ret til.
Du behøver ikke forklare mig hvordan det foregår!
Det du beskriver er som man nok bør agere efter lærebogen, men sådan hænger det nu ikke sammen i virkeligheden. Altså lige udover i EfB.
Du er teoretiker ikke praktiker. Det er okay! Bevæg dig lidt rundt i miljøet, og du vil vide, hvordan det i de fleste tilfælde hænger sammen.
Men lad dog være med at tro, at du ved alt, når din viden åbenlyst er teoretisk.

Prøv nu hellere at kom ud af det her med skindet på næsen, inden du gør dig selv helt til grin!

Færdig herfra.
@merefanatisme
Hold nu op kong gulerod... Ja ja, vi er 5år osv osv..

Ja, undskyld da, men jeg er træt af, at folk ikke læser hvad der skrives, og bare misforstår hvad man skriver.

Du starter med at sige at efb ikke henvender sig til Viborg, men slutter så i sidste indlæg med at skrive at du ikke kan afvise det. Kan du bestemme dig?

Nu siger jeg det igen, så du forstår det. Og ikke kan blive forvirret af den kontekst som tingene skrives i.

EfB henvender sig heller ikke til Viborg for at købe Mensah, undtagen at hele verden bryder sammen, Ankersen er solgt, og 2 andre kantspillere også er blevet solgt eller langtidskadet.

Jeg kan ikke afvise, at verden bryder sammen, men det er ikke skide sandsynligt. Undskyld mit sprogbrug.

Når Ole Nielsen siger Mensah ikke er til salg nu, så,er det sgu da sund købmandsskab. Hvis Efb kom med 5 millioner (nej så meget gør de ikke), men tænkt eksempel, så kan jeg love dig for Viborg solgte.

Du siger det selv, det er for mange penge, alt for mange penge. Uanset hvad Viborg kræver, er det for mange penge at give, for en spiller, vi ikke behøver at hente, da vi har ham gratis til sommer, og er mere end godt dækket ind, på de pladser han dækker.

Hvis Ankersen bliver solgt henvender de sig også, det er helt 100.

100, er det vel ikke? Selv med Ankersen solgt, har de stadig flere spillere, som kan dække hans plads. Fellah og Lyng kan vel begge to dække hans venstrekant, bedre end en spiller, som kommer ude af form direkte fra 1. division. Sælger man 2 eller 3 så er jeg med. Men så skal der ske vanvittig meget.

Ole Nielsen er strateg, han ved da om nogen at hvis han skal have den maksimale pris for Mensah så er det jo ikke ved at sige han er til salg og nu er det sidste mulighed for at score på ham. Nej han har da regnet ud at Efb potentielt og meget realistisk kan havne i en situátion hvor Ankersen bliver solgt og derfor mangler en afløser.

Det skal man da ikke fortænke ham ikke at være strateg, men bolden ligger stadig hos Viborg, det er dem som skal tage kontakten ikke EfB.

EfB har overhovedet ikke desperat brug for en afløser her og nu for Ankersen, hvis han blev solgt i morgen. Og skulle det være, mon ikke det var bedre, at bruge slanterne på en spiller, som ikke er ude af form, og kommer direkte fra 1. division?

EfB giver ikke penge væk bare fordi andre gerne vil have dem.

Så selvfølgelig ville NES da gribe telefonen og ringe til Ole Nielsen igen, hvis efb rent sportsligt så det nødvendigt........

Der skal mere end almindeligt til, for at det skal ske.

Og nej de ville ikke agere uprofessionelt og som brugtvognsforhandlere eller hvad fanden det er du fabler om.

Jo det gør man jo netop. Hvis man ikke er velkommen, så skal man da blive væk. Der er ikke mere spin over det, end at Viborg sikkert ønsker sig, at være 100% sikker på en afløser, før de selv tager kontakt til EfB, om at aftale en handel, hvor prisen ikke vil være skruet i vejret. Der er meget man kan forlange, men ikke millioner for en 1. divisionspiller, som snart er kontraktfri.

Det ser heller ikke ud til, at det går den vej. Ergo, så kommer Mensah ikke i dette vindue.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
@Womble
Nu er du på vej ud af et blindt spor.

Du siger ovenover, at du aldrig har sagt at en interesseret klub, skal henvende sig til klubben, vedrørende en kontraktfri spiller.

Men du skriver jo, at det BIF gjorde forkert, var at de gav et tilbud mens EfB forhandlede med ham. Det er de vel i deres gode ret til.

Er det for meget at forlange, at folk kan finde ud af at læse? Enten så er folk snotdumme, eller også troller I for hårdt. Jeg ved ikke rigtig hvad der er værre.

Hvor forbandet svært er det at forstå forskellen imellem, at forhandle igennem klubben, og så oplyse klubben, at man er igang med, at forhandle med en af deres profiler eller stortalenter. Det er simpelthen dumt på alle parametre ikke at fortælle, at man nok skriver kontrakt med en af deres profiler, for lige at høre om det er muligt at købe spilleren fri allerede nu. Det kunne jo være, at det rent faktisk var et væsentligt parameter for at skrive kontrakt. Og så er det derudover skide uhøfligt ikke at gøre det.

Jeg skriver, at det BIF gjorde forkert var, ikke at sikre sig, at spillerens klub var klar over, at BIF helt fra en klar himmel, var i kontrakt forhandlinger med en af EfB´s profiler.

Bare fordi du har fået lov til, at taget noget mælk i køleskabet, betyder det ikke, at du ikke lige siger fra at du enten har gjort det, er igang med at gøre det, eller har gjort det. Man har altid ret til lidt høflighed. Men det er ikke alle klubber der gør i den slags, i særdeleshed ikke klubber, som ikke ønsker at være en del af fælleskabet. Nogle klubber er bare, mig, mig, mig. Det er sørgeligt, men sådan er det.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
@EAF

dine udsagn er vel ligeså meget spekulationer som alle andres, jeg tror nu, ligesom de fleste, at bliver Ankersen solgt så henvender Esbjerg sig naturligvis med et bud til Viborg, som sandsynligvis er større end det beløb de allerede har budt, om det så er nok for Viborg ved jeg ikke, men henvendelsen kommer til at ske
EUROPA! HER KOMMER VI! POKALMESTRE ANNO 2013! EfB - Saint-Etienne 4-3 (fedeste stemning jeg nogensinde har oplevet på stadion) Samlet vinder af Onstadcuppen 14/15 D.B.R og EfBFan
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@LarsLarsLars
Du behøver ikke forklare mig hvordan det foregår!

Med tanke på, hvor meget folk misforstår af det skrevne herinde, så følte jeg mig desværre nødsaget til det, beklager hvis det ikke var tilfældet.

Det du beskriver er som man nok bør agere efter lærebogen, men sådan hænger det nu ikke sammen i virkeligheden. Altså lige udover i EfB.

Nu kan man ikke skære alle klubber over en kam, men det netværk EfB gør brug, og de klubber de typisk forhandler og samarbejder med, arbejder på denne måde.

Hvis man lige pludselig skulle agere som FCM, for at finde et andet eksempel end BIF, så skal man være sikker på, at man har de rigtige kontakter og et stort nok netværk, til at kunne opretholde sådan en strategi. EfB´s sportslige udvalg består af folk som Niels Frederiksen, Niels Erik Søndergaard, Søren Poulsen, og så vist nok også bestyrelsesformanden, vis navn jeg selvfølgelig har glemt lige nu (fantastisk, jeg gider ikke lede efter det, da jeg har travlt).

Du er teoretiker ikke praktiker. Det er okay! Bevæg dig lidt rundt i miljøet, og du vil vide, hvordan det i de fleste tilfælde hænger sammen.
Men lad dog være med at tro, at du ved alt, når din viden åbenlyst er teoretisk.

Teoretiker eller praktiker det er mig lige meget, men ift. EfB har jeg simpelthen ret. Der er selvfølgelig andre måder at gøre det på, da du ikke kan skære alle over en kam. Men høflighed er mere end blot forventet, af de interessenter EfB oftest samarbejder og forhandler med. Det er altsammen mennesker, og der er forskel i kultur, men i langt de fleste tilfælde, hvor EfB opererer så er det spillereglerne.

Men lad dog være med at tro, at du ved alt, når din viden åbenlyst er teoretisk.

Jeg ved ikke alt, men det jeg ved, ved jeg med 99.9% sikkerhed. Alle kan tage fejl, i dette tifælde, vedrørende EfB, tager jeg ikke fejl.

Prøv nu hellere at kom ud af det her med skindet på næsen, inden du gør dig selv helt til grin!

Jeg er fuldstændig ligeglad med, om jeg er til grin eller ej, det rager mig en høstblomst, hvad nogen tænker eller ikke tænker om mig. Og skindet sidder nu meget godt fast.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
@EfBFan
dine udsagn er vel ligeså meget spekulationer som alle andres, jeg tror nu, ligesom de fleste, at bliver Ankersen solgt så henvender Esbjerg sig naturligvis med et bud til Viborg, som sandsynligvis er større end det beløb de allerede har budt, om det så er nok for Viborg ved jeg ikke, men henvendelsen kommer til at ske

Selvfølgelig er mine udsagn det, men det er nu ikke baseret på varm luft.

Jeg ved godt det ikke er det du siger, men jeg har aldrig sagt, at det er helt umuligt, at EfB kunne finde på, i desperation, at henvende sig til Viborg. Jeg har blot sagt, at det er meget usandsynligt.

Reelt så er ingenting vel helt umuligt.

Jeg tror dog ikke på, at et salg af Ankersen er nok til, at de kontakter Viborg igen. Så skal Fellah som minimum være sendt videre også.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Épandeur, du hører kun det, du vil høre, og som kan bidrage til din fordel i et debatindlæg. Det er en virksomhed, for fanden, ikke den lokale fodboldforening.
Fumier udtaler at han har meget viden om EFB og hvordan de vil agere, men lige hvad formanden hedder mangler i hans store kendskab.
Den mand er en "distance blænder" af de slemme.
Med strejt af de komiske.

Fair nok hvis du mener det er god pli at informere klubben når de forhandler med en spiller, det vil jeg give dig ret i. Men det har jo intet at gøre med ar være en del af fællesskabet, idet det langt fra er alle klubber der agerer som Esbjerg.

Jeg kan ikke helt forstå,hvorfor Zimling sagen skal drages ind i diskussionen, men nu hvor du bringer den på banen så ville det glæde dig at have fakta helt på plads. Esbjerg skrev en forhåndskontrakt med ham, men fik ham før tid for småpenge. Esbjerg udtalte selv i den forbindelse at de var glade for Brøndby velvillighed til at slippe ham. Da Brøndby så senere gerne vil købe Zimling tilbage byder de rigtig nok under markedsprisen fordi dem mener Esbjerg skylder dem en tjeneste (hvilket er noget pjat efter min mening). At du mener at Brøndby forlanger at få ham næsten gratis er ikke sandt. Det stemmer heller ikke overens med virkeligheden at Zimling selv ikke ville til Brøndby. Han ville rigtig nok hellere til udlandet, men havde faktisk sagt ja til Brøndby, men måtte blive i Esbjerg da forhandlingerne strandede.
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
Annonce