Snak

Mere indhold efter annoncen
0 eller 1 point er vel ikke helt ligegyldigt.
Hvis I skulle tabe til FCV kan I med 1 point mod AAB nøjes med uafgjort i Brøndby.

From where you are now i dont think you can go wrong.
AaB - EfB: 2-1
FM: Helenius
MoM: Dubravka
\"Ingen protester, det er mig der er dommer!\" EfB siden 05
AaB - efb 1-3
Fm: Anders k Jakobsen
Mom: dubravka
Vi redder os sku på tirsdag.
Lad os nu få sikret os en ny sæson allerede i aften, så kan vi begynde at se fremad.

Jeg er IKKE fortaler for en fyring af NF - Jeg synes han er superdygtig og kan ikke se bedre realistiske kandidater lige nu.
De arbejdsvilkår han har stået med her i foråret har simpelthen været for ringe, så jeg håber man har lært af sine fejl.

Lad nu være med at holde spillerudsalg i sommerpausen og tag og hent forstærkninger tidligt i transfervinduet, så de kan nå at blive ordentligt integreret i truppen inden 1. kamp. Nogen spillere har nemmere ved et klubskifte end andre.

Jeg synes at mange herinde er voldsomt ude med riven efter både NF og det sportslige udvalg fordi man har hentet dårlige/ikke brugbare spillere i sidste transfervindue - Det er jeg ikke enig i, synes faktisk at der isoleret set er hentet okay spillere, men folk forventer for meget når de tror de enkelte spillere bare går ind og erstatter spillere som Ankersen og Pusic og glem ikke at efterårets bedste, Jeppe A., blev skadet tidligt i foråret og så har marginalerne heller ikke gået Efb´s vej, der er mange faktorer.

Det var det samme sportslige udvalg der spottede Laursen, Jeppe A., Pusic og Gomes.

Dermed ikke sagt at det sportslige udvalg eller NF er ufejlbarlige, men vær nu lidt objektive før I lader kritikken hagle ned over NF og det sportslige udvalg.

Esbjerg fb Liverpool FC
I har selvfølgelig ret - hvert point tæller. Lige nu er FCV væsentligt bedre end os, så vi skal være glade for de 4 points forspring. Håber vi lukker den i Aalborg, alt andet ville være for nervepirrende ...

Bud på opstilling i Aalborg:

Ryan - Stenderup - Michael J - Jonas

Casper N - Friberg - Lekven - Lyng

Van Buren - Larsson

AaB - EfB: 1-3
FM: Lyng
MoM: Lekven
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Petersea

Jeg er ikke enig i alt du skriver om Frederiksen, og jeg tror du skal forvente at han fyres, hvis vi rykker ned. Det er dog lidt paradoksalt, da jeg tror den form for fodbold han gerne vil spille, vil passe godt til 1. Division hvor vi ville komme til at have bolden hele tiden.

Jeg syntes ikke Frederiksen har været nogen særlig succes, dertil har resultaterne været for ringe.

Han startede med at kvalificere EFB til Euroleague, og det var selvfølgelig flot. Men sjældent ( aldrig ) har jeg set et hold være så pårvirket af de europæiske kampe. Det europæiske eventyr betød, at man tabte alt for mange Superligakampe i hans første halvsæson. AaB viste jo for eksempel i år, at man ikke behøver at tabe Superligaen på gulvet, blot fordi man også spiller europæisk.

Selvom han har fået et dårligt setup i år, så mener jeg også her, at der er kommet alt for lidt point på kontoen.

Omkring ledelsen:

En 10. Eller 11. Plads som pilen peger på nu, bør resultere i at man ser krittisk på det setup man har i ledelsen. Søren Poulsen skal naturligvis vurderes på sin indsats, og man bør da stille spørgsmålet om han er dygtig nok til sit job, når han for anden gang på få år, er ved rykke ned med klubben.

Med det sportslige udvalg, har han fjernet Niels Erik Søndergaard fra skudlinien, men jeg tror, at han har glemt at det så er ham, der som øverste chef, i sidste ende er ansvarlig for indkøbspolitikken.

Jeg har hele tiden været i mod det sportslige udvalg, da jeg mener at så vigtig en opgave ikke kan varetages af et udvalg, men til hver en tid bør have en tovholder. Jeg er også sikker på, at hele ledelsen ender med at gå fri, da hverken presse, sponsorer eller os fans, kan pege på en enkelt person, og forlange ham fyret på grund af de dårlige resultater. Dermed har det sportslige udvalg virket efter planen..

Beder "tossen" følge med.

Ryan har karentæne.

Der er da endda en herinde som aldrig ser kampene , ikke engang på tv.

Kom så Pirat.
@finte: øv, så skal vi have den talentløse klovn til Almeback på banen. Håber han bruger Brink istedet, Lender tør hsans sikkert ikke i sådan en kamp. Måske Lucena????
Der er da endda en herinde som aldrig ser kampene , ikke engang på tv.

Er det dig?
Y. N. W. A. - #JFT97
Womble

Jeg vælger IKKE at forholde mig til en nedrykning før det er en realitet. Jeg er helt på det rene med at vi ikke er enige om alt omkring NF og jeg ser heller ikke så firkantet som du på det at NF vil spille på en bestemt måde.

Nf har et taktisk udgangspunkt/koncept som han gerne vil spille udfra, men han lægger da også taktikken ud fra hvem Efb møder og hvem han har til rådighed og du kan selvfølgelig påstå at han ikke har været god nok til det - Jeg synes bare det er lidt mere nuanceret end som så.

Jeg synes ikke man har kunnet forvente sig meget mere af NF end det der er præsteret den tid han har været i Esbjerg. Selvfølgelig er det ham der sidder med det sportslige ansvar og derfor må han også tage sin del af ansvaret hvis vi rykker ned, men i min optik vil det være en fejl at fyre ham uanset om man bliver eller rykker ned.

Omkring ledelsen:

Jeg er til dels enig med dig omkring det sportslige udvalg. Jeg må indrømme at jeg ikke ved nok om hvordan det foregår i praksis, men umiddelbart tænker jeg lidt på det gamle ordsprog: For mange kokke fordærver maden.

Efter min mening bør man have en ansvarlig sportschef som i tæt samarbejde med cheftræneren står for alle spillerindkøb. Spillersalg er selvfølgelig en anden sag der er mange aspekter, frikøbsklausuler (Pusic), tilbud man økonomisk ikke kan sige nej til (Gomes). Jeg tror nu nok at NF har haft stor indflydelse på de fleste indkøb der er foretaget imens han har været ved roret og sådan bør det også være. Nogle indkøb har været bedre end andre, men generelt set synes jeg ikke han er dumpet på den konto.

Man kunne ønske at man ikke solgte for mange stamspillere på en gang, f.eks kunne det have været rart hvis vi havde holdt Ankersen til sommerferien når nu man nærmest var nødt til at sælge Pusic og Gomes.

Vi kan vel blive enige om at 3 point i morgen aften vil være en kæmpe forløsning! ;-)
Esbjerg fb Liverpool FC
Annonce