@EfB 1924
Sjovt som Epandeur skal trække kortet med at alle andre har brug for blodtryksmedicin, når han er den der sidder og koger mest over bag tastaturene gang på gang. Jeg kan ikke tale for alle andre herinde, men jeg vil tro de fleste har en stabil puls når de skriver, men du derimod minder om en der er ved, at få et hjerteanfald - gang på gang.
??? Hov hov hov, jeg sidder absolut ikke og koger når jeg går ind i en diskussion, at jeg til sidst kommer op i ligeså højt blodtryk som tosserne herinde, når de konstant intet har at tilføje til en debat andet end galde, det har jeg aldrig sagt mig selv for god til. Udgangspunktet skal dog ikke være, at man blot vil skrive herinde for at rase ud. At man ikke nødvendigvis gider at finde sig alting, er noget andet.
FIk du sagt du er ligeglad forresten? Jeg er blevet lidt i tvivl (ironi kan være anvendt).
Så du kender ikke forskel på ironi og sarkasme (det ene af dem er anvendt).
Skal vi lige forholde os lidt til din "viden", hvis man kan bruge det udtryk, så har du jo vist gang på gang, at din såkaldte viden ikke holder en meter, når folk stikker lidt til den. Jeg glemmer sent det du proklamerede om, at Randers har langt bedre forudsætninger med Essex i hånden, det viste bare du tegner dit eget verdensbillede, og ikke følger en skid med - sjovt nok er det altid det du beskylder alle andre for. Efter det var blevet manet til jorden, så var der sjovt nok heller ingen respons fra dig? Hmm..
Hvorfor vil du forholde dig til min viden? Var det det vi diskuterede?
Men ok, jeg vil vove at påstå, at i 99 ud af 100 tilfælde, så har jeg som minimum 80% ret i det jeg siger. At du kan finde et tilfælde, hvor jeg har taget fejl, beviser ikke, at jeg tager fejl resten af tiden. Jeg er intet orakel, men argumenterer du ikke imod mig, godtager jeg ikke din mening eller holdning, som værende andet end vrøvl.
Og hmm, jeg husker også en diskussion, som jeg var blandet ind i, på et tidspunkt hvor jeg skulle til udlandet i et stykke tid, hvorfor jeg ikke nødvendigvis sidder herinde og fortsætter en diskussion. Og du mener vel ikke, at blot fordi du har fundet et argument, så betyder det, at de 100 andre modargumenter er fejet af banen?
Det tragikomiske er så, at når folk stikker lidt til dine meninger, så farer du op og bliver personlig og kalder folk det ene nedladende efter det andet, ikke just en person i balance.
Hov, hov, nu sidder du igen og finder på ting, jeg farer absolut ikke op, hvis der er nogen der stikker til mine meninger. Jeg farer op hvis du ikke gør det med nogen argumenter. Hvis du tror, at det er at stikke til mine meninger, når der i din diskussionsform indgår elementer som "det jeg tror ikke på" og intet med hvorfor, men kun en "du er dum hvis du tror på det".
Og så er det åbenbart mig som laver personangreb? Jeres spejle er åbenbart meget beskidte, vask dem for pokker.
Jeg svarer bare igen, hvis du er personlig. Jeg kan garantere dig for, at jeg har aldrig startet hverken et verbalt eller fysisk slagsmål, jeg har derimod deltaget i en del af dem, hvilket jeg overhovedet ikke ser mig for fin til.
Samtidig vil jeg da gerne indrømme, at hvis du sviner en spiller, træner eller en fra ledelsesgangen til, på en måde, hvor det udelukkende er et personangreb, så har jeg intet imod, at fortælle dig og andre, hvor stort et fjols jeg synes du er.
Når man taler om en sober tone, så er det ikke kun imod hinanden, men også det emne samt personer vi diskuterer, hvilket du og ligesindede åbenlyst ikke fatter en brik af. Det er åbenbart helt i orden at svine folk til, men når nogen så sviner en tilbage, så skal man op på den moralske kæphest og pege fingre. Fy for helvede hvor jeg synes det er ulækkert.
Hvis du udelukkende skal fyre galde af eller komme af med dine aggressioner, og den eneste måde du kan gøre det på, er svine folk i og omkring klubben til, uden nogen som helst hensyn, så skal du ikke regne med mig.
Sjovt nok, så udstiller du dig selv som værende det du beskylder alle andre for. Du kan så selv passende bruge dine lettere fine ord om andre mod dig selv, de passer sikkert meget godt.
Uha uha, jeg svarer igen, og det kan tosserne ikke lide, man skal bare nikke ja og amen til jeres konstante vredesudbrud, som forpester alle EfB relaterede tråde. Lad os da bare alle sammen klappe af Finte, som i tide og utide sviner trænere og spillere til, og kræver dem fyret og sparket ud, hvis de har bare en lille smule kant. Men ok, i janteland er der ikke meget at gøre.
Man skulle lægge et rumforskningsprojekt i Esbjerg, jordforbindelsen er ihvertfald ikke tilstedeværende hos ret mange i denne tråd.
Spørg bare dig selv, hvorfor så mange af de "gamle" ikke gider diskutere med jer herinde? Det er fordi I ikke kan finde ud af, at betragte et emne udfra noget som helst andet synspunkt end jeres eget.
Der må ikke engang komme besøgende i tråden uden de skal jages ud herfra, fordi I sidder og er så bange for, at der er nogen, som har et andet syn på jeres klub end jer.
Nu forventer jeg en længere "shit" storm mod det jeg har skrevet, men jeg var simpelthen nødt til at give tiltale på dit evendelige mundlort - Når ja forresten, så er jeg også bedøvende ligeglad med din mening. Kald mig bare facist, og hvad der ellers passer ind i dit forskruede verdensbillede, jeg (hvis vi lige skal vende tilbage til din egen stil), er bedøvende ligeglad.
Mundlort, ja så har man hørt det med fra dit evindeligt egocentrerede synspunkt.
Men ok, jeg kunne også bare lade være at hoppe med på en evindelig troll som dig. Og ja, jeg er også bedøvende ligeglad med dig, det rager mig seriøst ikke engang en bønne, hvad du mener og hvad du ikke mener. Jeg har ingen respekt for din evindelig tuden og snøften, samt de midler, du synes det er helt i orden at tage i brug, men når nogen gør det mod dig, så tuder du igen. Hvad skal man gøre med sådan nogle tandløse tanter? Ingenting, nej for så skulle du
ikke ytre dine tåbeligheder på et åbent debatforum.
Men ok, hvorfor forventer jeg egentlig, at du er den skarpeste kniv i skuffen, jeg håber det søreme ikke.
EDIT: der manglede et "ikke" i en sætning.