Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan se at han "kun" er 183 høj, og det vi har brug for er en stor og stærk klippert ala Gomes, der kan yde Superligaens store drenge modstand på dødbolde


Jeg har kun set Sanneh i glimt, men han skulle have god springstyrke og timing.

Du behøver ikke nødvendigvis være 2 meter høj for at kunne forsvare en dødbold. Det er ærlig talt lidt af en skrøne. Det er Kian Hansen og Jores Okore fine eksempler på - uden øvrig sammenligning.
Fra Tipsbladet:

- Esbjerg er selvsagt en interessant klub med dygtige spillere, trænere og sportschef. Men om der er konkret interesse, vil jeg ikke kommentere på, siger agent Michael Kallback fra Neverland Management, der repræsenterer Bubacarr Sanneh.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Hvis de skal være på Gomes størrelse er der vel ikke et særligt stort udvalg.
Pirat


Jeg har kun set Sanneh i glimt, men han skulle have god springstyrke og timing.

Du behøver ikke nødvendigvis være 2 meter høj for at kunne forsvare en dødbold. Det er ærlig talt lidt af en skrøne. Det er Kian Hansen og Jores Okore fine eksempler på - uden øvrig sammenligning.


Hvordan kan det være en skrøne at højden er en faktor i luftrummet? Jeg tror næppe at det var en tilfældighed at Mads Justesen og Mathias Zanga er de to mest dominerende spillere i luftrummet i Superligaen.

Dog syntes jeg Okore og Hansen som du nævner, er gode eksempler på at også mindre spillere kan gøre det ganske godt.

jeg ser det som meget vigtigt, at EFB får en spiller der er ualmindeligt god i luftspillet, da EFB er voldsomt underbemandet i den disciplin.

Pirat og andre

I har selvfølgelig en pointe i at han sagtens kan være god i luften, ved første øjekast syntes jeg bare ikke 183 så ud af meget
Det behøver ikke nødvendigvis være en faktor. Kian Hansen havde aldrig problemer med Corner og Makienok osv. Det handler i højere grad om timing og duelstyrke end det gør om højde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det handler mere om parathed, end det handler om højde. Når en mand som Jeppe Curth på 178 cm får lov til komplet uhindret og udækket, at hoppe op og heade bolden i mål, så ville det ikke hjælpe om så Almebäck, Stenderup og Jakobsen alle var over 200 cm.

Når det så er sagt, så ønsker jeg også helst, at vi får en ordentlig tamp, der bare dominerer det luftrum i vores eget felt.

Patrick Banggaard er i øvrigt 196 cm...

Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@ Skjold99

Patrick Banggaard ville af flere årsager være et scoop for EFB. Desvære tror jeg ikke de lader ham rejse, men synd hvis han skal sidde og blomstre på bænken. Er der nogen der ved om han er 3. eller 4. Valg i FCM?
Arrr sikke noget p.., så vandt FCN også..

Jeg ved godt det er tidligt, men nu har vi allerede en meget vigtig kamp mod SønderjyskE hvor vi bare skal vinde. hvordan ser i andre det? Selvom sæsonen er ung, så har jeg sådan en grim fornemmelse af at vi bliver et rigtigt bundhold i år.

Håber godt nok vores ledelse ser på sitationen med stor alvor.
Sønderjyske og FCN er ikke lette nu.
Vi spiller bedre end længe frem af banen.
Men bag ude er man uhyggelig usikker.
Aldrig i min tid haft så dårlig en målmand og midtforsvar.
Man skal passe på hvad man skriver, hvis man ikke vil stemples som sortseer, men det ser sgu ikke for godt ud, hvis der ikke snart kommer point på kontoen.

Brøndby holder vi ikke bag os ret længe.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce