Snak

Mere indhold efter annoncen
Helt enig Finte
"Smart at ledelsen straks freder Frederiksen.
Så har de idag taget en stor beslutning, det gør stærke ledere har de hørt.
Hvad det så er for en beslutning er ligegyldigt.
Ved de hvem som skal fylde stadion ?
Det har for dem ingen betydning så længe de kan gå i sort tøj og se betydnings fulde ud.
Men den dag der ikke er nogle til at se dem er det bare ud at købe spejle.
Tøsedrenge.
Som personer er de ok.
Men som ledere er de nul.
Lad os blive væk".

Jeg har ellers selv haft sympati for NF. Men efter i dag er det slut. Han bliver ved og ved med Lyng. Det er sgu synd manden, hele tribunen sidder og griner ad hans klovnerier. Oveni kom så Söder med i start-11. Hvorfor skal han have yderligere 60-70 min. til at bevise, han overhovedet ikke har superligaklasse? Dernæst går der igen al al for lang tid til han reagere og for skiftet ud - 0-3 var vi bagud før NF kom i tanke om at skifte offensivt - jamen for faen NF, der er det jo for sent!!

Et eller andet sted så synes jeg det er lidt tragisk-komisk, at der er Så mange herinde, som før med næb og kløer forsvarede ledelsen, men nu gerne vil have fjernet den: "Transfervinduet er ikke lukket endnu". "Det er svært at handle", "vi har ikke råd", de vil ikke til vores klub", "De har sikkert prøvet med mange emner" osv. som var hovedargumenterne - de gælder vel stadig?

Hvad sker der mon så hvis vi vinder de 2-4 næste kampe? Er ledelsen så heltene? Også selvom de ikke har foretaget sig noget? Vinder vi de 4 næste kampe vil jeg stadig være kritisk, hvis de ikke går hen og ændre i måden hvorpå de håndtere køb og salg af spillere og organiserer sig.

Jeg mener ikke det er bæredygtigt at lade køb og salg afhænge af få gode transferpræstationer og resten af vind og tilfældigheder. Det har esbjerg gjordt i mange år. Det har til tider virket godt, men der har så sandelig også været udvisning. Parallelt med resultaterne, har ledelsen været enten heltene eller skurkene i dette forum.




EfB som et stabilt tophold
Enig Womble
"Det sagt, så er jeg enig med Fish i, at det er mærkeligt der ikke kom en reaktion fra NV kurven da kampen var slut. Mens resten af stadion piftede voldsomt og ytrede sig voldsomt mod situationen i EFB, virkede det sku underligt at NV kurven nærmest forsøgte at overdøve den piften der kom fra resten af stadion, med deres sang. Man skulle næsten tro, at de var pisse ligeglade med resultatet. Man skal selvfølgelig bakke holdet op, men når man taber 0-4 så er det sku i orden at lade spillere, trænere og især ledelse vide, at det her ikke var godt nok. Så virkede det sku næsten patetisk at kurven stod og sang hyldest sange, og jeg tør godt garantere, at det var ikke sket i mange andre klubber".

Faktisk sad vi og talte om, om de var berusede eller helt ligeglade med resultatet med den latterlige opbakning til sidst... hvis de skal tiljubles for sådan en blamage, er det sgu for nemt at spille i Esbjerg. Så er der jo ingen grund til at lade det bløde på knæene!
Vi kan ikke blive ved med at leve på at Frederiksen først vil tage stilling efter 11 kampe om det hele er ok.Og samtidig siger at han aldrig vil lave spillestilen om.
Hvem fanden tror han han er ?
Selvfølgelig skifter han ikke Søder ud tidligere, så viser han jo han valgte forkert.
Lyng lignede en spiller som var bange for fejl.
Og så bliver det noget halv med langsomme beslutninger.
Fiasko.
Når jeg ser de andre hold bliver jeg, (ikke EFB) bange.
Men når EFB vil det sådan vil jeg erkende at min tro på mere end 1.Div næste år er forduftet.
Tidligt men logisk.
Der er mange point at hente når vi efter 6 kampe står med 1 point.
@ fodboldentusiasten
Problemet er, at vi ikke evner at tænke langsigtet. Sidst vi skulle det, endte det med vi rykkede ned. Nu har vi igen placeret os så katastrofal dårlig i kontekst med vores størrelse og økonomi, at vi ikke kan risikere at satse på at spille egne talenter ind. Hvem har ledet klubben i al den tid? NF klager desuden over manglende energi. Jamen for hulen, alarmklokkerne bimler og bamler... hvem har ansvaret for dette? Er vi der, hvor klubbens medarbejdere begynder at tvivle på deres leder??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget sigende, at vi bliver rundbarberet af Sønderjyske, som har forstærket sig med spillere, som vi åbenbart ikke fandt gode nok.

Det er simpelthen utroligt så ringe et stykke arbejde, der bliver gjort i den sportslige sektor. Hvorvidt NF skal fyres eller ej, hænger vel nøje sammen med i hvor høj grad han har fået de spillere, han har ønsket.

Jacobsen og Bille har vel været ønskespillere, må man gå ud fra. Måske man skal prøve at hive udvælgelseskriteriet "landskampe" ud og i stedet se på, hvad spillerne aktuelt har præsteret/præsterer. Søder, Bille, MJ (som dog lignede et fornuftigt indkøb), Rise, Stenderup, Almebäck, Mensah og Leon (og Friberg og Larsson for den sags skyld) er spillere som var gået i stå eller havde været skadet og ukampdygtige i langt tid. Det er simpelthen ikke rigtigt, at vi af økonomiske årsager kun kan hente den slags spillere. Faktum er imidlertid, at der er en stor risiko for, at de ikke præsterer, hvilket i høj grad bør betyde, at transferstrategien skal gentænkes.

Hvis vi tager Stepanovs, Derveld, Torvaldsson og en lang række andre med i ligningen ses det samme mønster. Fine CV´er, men horribel aktuel form. Hvor mange gange er det gået godt? Meget få. Hvad er der blevet lært - intet. Udgifterne er bare blevet større og vi har betalt - for os - betydelige transfersummer for spillere som ikke holder superliganiveau.

Det blev sagt og skrevet igen og igen, at Stenderup, Almebäck og Robin Söder var fejlkøb. Utroligt at de folk som hæver deres hyre for at træffe den slags beslutninger er så inkompetente, at de ikke har kunnet se det.

Jeg så ikke kampen i dag, men det kan undre, at Søder skulle spille fra start, når Van Buren har scoret 2 mål i 3 kampe. Jeg hørte den dog på P3. Man hører 2 store chancer til EfB, men tænker sit, at vi taber jo alligevel og ja, det skete jo så.

Rystende så ringe mulighederne og potentialet i EfB bliver forvaltet.

En ting er sikkert - vi rykker simpelthen ud, hvis der ikke sker noget.
Meget sigende, at vi bliver rundbarberet af Sønderjyske, som har forstærket sig med spillere, som vi åbenbart ikke fandt gode nok.


Ja, det er lidt pudsigt, at EfB eftersigende har fravalgt både Kløve og Drachmann og at enkelte debattører herinde mente, at de ikke havde niveau til EfB... :)
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Åha, så er NES ude med den her udtalelse om, at det ikke er nemt at få spillere til klubben, når vi ligger som vi gør pt:

- Alle ved jo, at vi gerne vil forstærke os, så det arbejder vi intenst på, men det bliver jo ikke nemmere at hente spillere til Esbjerg, når vi gør det dårligt lige nu, erkender han.


Så var det måske en ide, at få fingeren ud af røven og handlet ind i bare nogenlunde ordentligt tid for en gangs skyld, så man kan have truppen nogenlunde klar til sæsonstart. Men hvorfor gøre noget nu, når man kan trække den til sidste øjeblik, og være mindre attraktiv?
Selvom vi lufter ud for alt vores frustration herinde, ved vi jo næsten med statsgaranti at det ikke sker en skid ændringer ude på Gl. Vardevej. Det er nok det mest triste ved det hele. Afmagt blev vist brugt af ind, og jeg synes det ord er ret sigende.
Selvom vi skulle vinde næste kamp og gære det godt mod FCM. Vil jeg stadig side med følelsen afmagt og tænke, nu tror de alle derude både ledelsen og bestyrelsen at alt er godt igen. Desværre.
T.V.L er redningsmanden!
Komgen 87

Selvom vi lufter ud for alt vores frustration herinde, ved vi jo næsten med statsgaranti at det ikke sker en skid ændringer ude på Gl. Vardevej. Det er nok det mest triste ved det hele. Afmagt blev vist brugt af ind, og jeg synes det ord er ret sigende.
Selvom vi skulle vinde næste kamp og gære det godt mod FCM. Vil jeg stadig side med følelsen afmagt og tænke, nu tror de alle derude både ledelsen og bestyrelsen at alt er godt igen. Desværre.
Esbjerg fB - Europapokal !


Det eneste gode ved dagens resultat er, at det blev tydeligt for langt de fleste, at der er noget helt galt i EFB. Som fan kan man håbe på, at nogle af direktørene hos de store sponsorer også har fået nok, og derfor kræver action. Sker det skal Leif Thomsen nok lytte, det bliver han nød til.

Efter sigende var det nogle af sponsorene der forlangte NES fyret i 2011, og det kunne sagtens ske igen, det kan vi almindelige fans i det mindste håbe på.

Syntes forøvrigt at det er pinligt at høre på, at NES nu mener det er svært at handle sidst i vinduet, på grund af de dårlige resultater, når han nu tidligere har belært alle om, at det var bedst at vente. Måske skulle han alligevel ikke have holdt ferie, da transfervinduet åbnede.

Søren Poulsen lignede forøvrigt ikke en der nød sit job, da han gik ned i spillertunelen efter kampen.

Annonce