Womble:
Min kritik af NES, som startede denne diskussion, gik jo på at man hele tiden har sagt, at der åbner sig muligheder sidst i transfervinduet, nu udtaler han så, at de ikke kan få de spillere de gerne vil have, fordi klubberne godt ved EFB er presset. Kan du slet ikke se at han udtaler sig uheldigt her?
Nej.
Du læser jo netop kun den del, som du ønsker at læse, fordi det passer ind i dit billede af situationen.
man hele tiden har sagt, at der åbner sig muligheder sidst i transfervinduet
Altså, at der sidst i vinduet vil være spillere til rådighed, som ikke er til rådighed (for EfB) først i vinduet.
Det kan f.eks. være nordiske spillere, der går med en drøm om at komme til Bundesligaen. De er ikke til rådighed for EfB i starten af vinduet, fordi de stadig går og håber, at HSV, Köln osv. henvender sig. Nu er vi ved at være sidst i vinduet, og de har efterhånden indset, at de klubber kommer ikke og spørger efter dem. Så bliver de pludseligt interesserede, når EfB henvender sig. Måske har vi endda spurgt på dem for 1 mdr. siden, hvor vi fik et nej. Måske henvender de sig ligefrem selv til EfB nu (via deres agent), for at forhøre, om EfB stadig er interesserede.
Jeg kunne sagtens forestille mig, at det netop er sådan et par spillere EfB nu er blevet enig med. Problemet er så bare, at EfB jo også skal være enig med deres klubber. Og de klubber ved jo godt, at vinduet lukker om 2-3 dage, så de forsøger naturligvis at malke situationen.
Her skal EfB så bare have is i maven...og have flere alternativer klar, så man kan udnytte, at priserne helt naturligt vil falde, når vi kommer tættere på mandag eften.
Den der med, at man bare skal betale hvad der forlanges, er jo direkte idiotisk og vidner kun om, at man aldrig selv har siddet i en forhandling af nogen art.