Snak

Mere indhold efter annoncen
@Fish
Du er tydeligvis meget ung eller husker forfærdeligt. Må jeg minde dig om at klubben har prøvet med ledelse udefra da de hentede Michael Zøhner ind? Hvor godt var det nu lige det projekt gik??

Og du mener ikke vores ungdomsafdeling gør det godt???? Du må vist være noget nær den eneste der ikke kan se ungdomsafdelingen kører fantastisk godt for tiden.
@ skjold99... Jeg undskylder mit upræcise... jeg mener den ansvarlige sportslige ledelse. Men endnu mere skræmmende at bestyrelsen lader det ske.

@ efb-4ever... Ja, Zørner kom med mange gode ideer og var væk igen efter få måneder. Måske han kom på det forkerte tidspunkt. Mht. ungdomsafdelingen. JA, LIGE NETOP. vi har et af landets bedste. Men afspejler det sig på superligaholdet?? Det er da lige netop nu, der gerne skulle kunne være et par stykker eller tre som banker på døren. Hvis ikke en gang vi selv kan udvikle nogle til at presse sig på i forsvaret, presse Lyng, Lucena, HH, Vestergaard, Nielsen, Söder og Van. B. så er spørgsmålet om det er det værd at have en så dyr ungdomsafdeling??
EFB4ever eller andre.

Jeg har ofte hørt kritik af Michael Zøhner, hvad var der med ham? Jeg husker næsten ingen ting omkring ham.

Jeg kan se, at han kun sad i stillingen et år. Var det ikke noget med, at han og daværende formand Jørgen Jensen ikke kunne enes?
BT, dec. 2008:
- Det forretningsmæssige og ledelsesmæssige virkeområde, jeg på forhånd var blevet stillet i udsigt, har ikke levet op til mine forventninger. Jeg har i tiden i EfB mødt mange mennesker, både ledere og sponsorer, som jeg har været rigtig glad for at arbejde sammen med, siger Michael Zøhner i en kommentar til sin opsigelse på organisationens hjemmeside.

@Fish
Du kan jo ikke regne med at der konstant kan blive ved med at være talenter, når disse hele tiden bliver solgt. Rieks, Kian, Conboy, Knudsen, Braithwaite, JJ, 2xAnkersen. Det er vel hvad der er røget af super talenter de sidste 3 år. Regner du seriøst med der er 2-3 spillere på hver årgang der er på det niveau? Der vil jo komme huller når man sælger så mange.

@Womble
Det var manden der kom til med spin om nu skulle vi have landsholds spillere (fuck om det var fra island, montenegro what ever). Han var der i året hvor vi købte spillerne Gunnar Heidar Thorvaldsson, Martin Fribrock, Adrian Cann, Alexander Östlund,Emmanuel Ukpai, Samuel Agba, Fredrik Björck, Andrew Ornoch. Fantastiske spillere ikke, reelt kun en brugbar spiller. Jeg kan ikke huske han bragte noget positivt til klubben overhovedet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ fish

Jo, men folk snakker altid om ham, som var det den rene katastrofe. Jeg kan ikke se hvordan 2008 skilte sig ud i forholdt til øvrige år, men kan sagtens ske, at jeg overser noget.
Patrick Da Silva, kom bare
@ Womble
Enig. derudover kan jeg huske han havde nogle visioner mht. sæsonkortholderne som ikke fik lov at blive ført ud i livet. Dertil havde han sikkert en masse andre, som efb-koryfæerne sikkert ikke har været gearet til. Han har vist siden hen gjort det godt i det private.

@ efb-4ever
Ved godt efb siger man, at der skal regnes med en spiller fra hver kuld skal slå igennem. Men sammenlignet med de salgsevner ledelsen præstere, skal der dæleme sælges nogle spillere. Mange af de salg du nævner, dækker jo enkeltvis ikke en gang lønbudgettet i ungdomsafdelingen som jeg vil gætte på, ligger et sted ml. 5 - 8 mill. inkl. NES. Så der skal altså produceres nogle spillere, når man vælger den strategi - Som jeg overhovedet IKKE har noget i mod. Det kræver bare dygtige ledere til at drive denne praksis... vi kan jo starte med at kigge mod nord!
Patrick Da Silva, kom bare

Til midterforsvaret, eller hvad havde du tænkt dig?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Nej, Albrechten og Ørnskov kunne være de to EFB taler om.
De er uden tvivl ikke med i de planer Troels har fremover.
De er perfekte.
Så er der fire BIFere til et spil kort.
Annonce