Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi har en tid hvor alt der kan gå kommer på "lederkursus".
Kender i mange gode ledere ?

Nej det er man sku født til.

Så kan man udvikle det og det kan en anden født leder som har fingeren på pulsen stå for.
Og det kan Dal.
Men uden en født leder kan han ikke .

Det må ledelsen sørge for.
@Womble
@ efb_4ever og fish
der selvfølgelig er en der skal stå for det meste, da man ikke kan have 3 mand til at kontakte samme spiller og sikkert andre ting jeg heller ikke lige kan huske, da det er afdiskuteret og ikke længere
efb_4ever sjovt nok startede du denne diskusion for to dage siden, ved at nævne at fish nok skulle finde sølvparpirshatten frem, når han påstod at NES fungerede som sportschef.
Nu skriver du så at NES står for det meste, da de ikke kan være tre mand om at kontakte samme spiller. Jamen dog, så har fish jo haft ret hele tiden.

Ja, han sejler desværre noget rundt i det...
@Lasse
De skulle vist forsøge at skille sig af med Fellah, Rise, Stenderup og Dubravka. Hvis ikke har Fellah og Rise da i det mindste kontrakt udløb til sommer. Det burde kunne frigive løn kroner nok til en ny spiller. Ser meget gerne det bliver JJ (da Lekven vel snart skal erstattes), en backup til backpladserne, eller yderligere forstærkning af forsvaret, ikke nødvendigvis den rækkefølge jeg ser prioriteret.

@Womble (alle jer andre beklager der ikke findes PB, men i kan bare springe dette over)
Nu skal jeg forklare dig det meget langsomt. Fish skriver NES bliver degraderet, men kun på papiret. Jeg skriver så det ikke passer da Viggo Jensen overtog sportschef jobbet. Så med mindre han mener Viggo Jensen var marionet dukke og styret af NES så er det forkert. Og hvis han mener NES havde en hånd oppe i Viggo og styrede ham, bør han finde sølvpapirs hatten frem. Ingen steder og her mener jeg absolut ingen steder, er der i dette skrevet noget om NES funktion lige nu, det er dig der igen igen afsporer en debat. Hvilket er begyndt faktisk at være ret så fantastisk irriterende at være vidne til. Hvis du har svært ved at forstå det når nu det bliver skrevet igen igen så prøv lige at læs det igennem igen langsomt.

Edit. Kan se Fish også bør læse ovenstående, da han åbenbart fatter lige så lidt som Womble.
@efb_4ever
@Womble
Du kommer lidt tættere på, men det er stadig ikke det jeg skriver om. Nu pensler jeg det ud igen. Jeg skriver at når et dansk hold har succes og et godt hold går der ikke længe inden større klubber har købt alt hvad der er af talent på holdet. Og det er der jeg sammenligner med AaB og FCN blandt andet. Kan du ikke prøve at enten diskutere det jeg ligger op til eller så bare blande dig uden om i stedet for at dreje den over på et NF interview og NES hver eneste gang?? Du behøver ikke kommentere noget hvis du ikke har noget til emnet, det ved du godt ikke? (...)

Måske det netop er fordi Womble at se det i en helhed? Men skidt pyt. JA, alle klubber sælger spillere. vi har solgt ca. et halvt hold af start-11 på rekordtid. Du sammenligner os med Aab og FCN - fair nok. Hvordan håndterede de køb/salg efter deres mesterskaber?
Hvorfor blive ved med fortiden ?

Er det ikke sjovere med fremtiden ?

Nu skal vi snart ud på Vardevej, og så tror vi jo alle på det igen.

Ellers var vi jo ikke fodbold tilskuere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
efb_4ever
@Womble (alle jer andre beklager der ikke findes PB, men i kan bare springe dette over)
Nu skal jeg forklare dig det meget langsomt. Fish skriver NES bliver degraderet, men kun på papiret. Jeg skriver så det ikke passer da Viggo Jensen overtog sportschef jobbet. Så med mindre han mener Viggo Jensen var marionet dukke og styret af NES så er det forkert. Og hvis han mener NES havde en hånd oppe i Viggo og styrede ham, bør han finde sølvpapirs hatten frem. Ingen steder og her mener jeg absolut ingen steder, er der i dette skrevet noget om NES funktion lige nu, det er dig der igen igen afsporer en debat. Hvilket er begyndt faktisk at være ret så fantastisk irriterende at være vidne til. Hvis du har svært ved at forstå det når nu det bliver skrevet igen igen så prøv lige at læs det igennem igen langsomt.


Jeg tror bare ikke det er de 12 måneder med Viggo Jensen fish refererer til, men tiden der kommer efter, men lad os da bare tage den helt langsomt.

I sommereren 2011, er EfB rykket ned, og Niels Erik Søndergaard bliver fyret. Da hans stilling i stedet bliver besat af Viggo Jensen, må man gå ud fra, at man ikke har været tilfredse med indsatsen, ellers giver det vel inen mening at fyre ham.

12 måneder senere, i sommeren 2012, stopper Viggo Jensen som sportschef, og stillingen genbesættes ikke. I stedet vælger man at lave et udvalg bestående af: Søren Poulsen (bankmand og direktør) Leif Thomsen (ingeniør og formand) Cheftræneren, der jo normalt tages med på råd, samt Niels Erik Søndergaard, der blev fyret som sportschef 12 måneder forinden. Det er da tankevækkende, at manden der blev fyret som sportschef i sommeren 2011 allerede i sommeren 2012 var tilbage i varmen, og jeg tror det er det Fish hentydede til.





Det logiske ville være en sportschef, men sådan bliver det jo ikke. Det næst bedste er så talentchef NES, SP og DAL som ansvarlige for spillertruppen. Det største problem er den nepotisme der er i EFB. DAL er låst i sin stilling pga. hjælpetræner MEX, der har så tætte forbindelser til NES og SP, det dutter bare ikke. Ud med MEX og ind med Petersen fra Herfølge som hjælpetræner, skulle jo have været HH, men det ødelagde trioen MEX, SP, NES. Alternativt er det NES og SP der skal ud, det tror vel ingen på. Ufatteligt bestyrelsen ikke kan se problemet.
På spillersiden ser det nogenlunde ud, Fellah, Rise og Dubravka kan ryge i pausen og så ind med JJ. Så er det "kun" hvem der skal være styrmanden i forsvaret, Paulsen eller nordmanden, MJ skal ud som back, der gør han mindst skade. Og så skal vi have en indpisker som anfører JJ, Paulsen, Bille, Lekven??, men ikke MJ han har nok med at styre sit eget spil.
@Womble
Det kan godt være du tror det er det han hentydede til, men det var ikke det han skrev og ikke det jeg skrev noget om vel. Der vælger du så at køre det hen på en anden debat, NES genansættelse, som har været diskuteret så meget at ingen længere gider (udover dig og Fish selvfølgelig).

@Fish
AaB og FCN solgte også begge markant ud efter mesterskaberne og kort tid efter gik det jo knap så godt. AaB har så været gode til at bygge holdet op igen, men det har også taget lidt tid hver gang. Skulle man så ikke give ledelsen en chance for at vise det kan de også. Min pointe var at for stort set alle klubber i DK er det svært at forvalte successen da holdet hurtigt bliver splittet i atomer. Derfor er jeg ikke sikker på en anden ledelse havde klaret det så meget bedre, da det jo tydeligvis ikke kun er vores ledelse der kan have svært ved det.

Jeg synes faktisk holdet ser fornuftigt ud, hvis man da ellers får styr på bagkæden. Glæder mig til i foråret at se Ryan og Jeppe spille sammen igen, synes deres samarbejde var fantastisk tidligere. Og hvis bare holdet bliver spillet lidt bedre sammen er jeg også sikker på de enkelte spillere faktisk har kvalitet nok til at klare sig meget bedre end vi har set. Tjek eventuelt den opgørelse jeg lavede med forsvaret, kunne være rart hvis vi faktisk kunne få spillet et forsvar sammen.
Der vælger du så at køre det hen på en anden debat, NES genansættelse, som har været diskuteret så meget at ingen længere gider (udover dig og Fish selvfølgelig).


Og der er den så igen. Du mener at have patent på hvad der må skrives om herinde eller hvordan?

Jeg har ikke behov for at skrive om ledelsen herinde, men hver gang nogen skriver, at os der ikke har tillid til ledelsen er en flok rejekællinger, så svarer jeg og flere andre da. Det du svarede fish på, var således en debat, der var startet af Bode. Hvis folk ikke vil snakke ledelse, kan de jo bare lade temaet ligge.

Jamen bliv da endelig ved, det er så spændende at læse dig skrive de samme ting om og om igen. Kunne du ikke gå skridtet videre lave dig en blog og skrive de samme indlæg igen og igen. Måske få dit eget program på kanal 5, Mig og NES eller noget. Tror faktisk ikke vi har malket emnet nok måske en spillefilm ville være sagen?

Sagde jeg du ikke måtte skrive din holdning herinde, nej har sagt ingen har behov for du gentager dig selv hver gang ordet ledelse bliver nævnt. Eller forsøge at dreje ting der ikke handler om det over på det. Sagde jeg første gang vi diskuterede ledelsen du skulle stoppe med at have din holdning, Nej vel. Så stop dit patetiske forsøg på at kalde mig diktator over tråden.

Hvis du er så vild med gentagelser kan du så ikke bare tænde for DR1?
Annonce