Snak

Mere indhold efter annoncen
Lidt info til Finte:

Ja Poulsen kunne se den var gal ift. scouting, men han nævner da ikke et ord om Mex´s arbejde på træningsbanen. Istedet fremhæver Søren Poulsen vigtigheden af, at EfB har etableret en scoutingafdeling, hvor man har valgt at forfremme klubbens egen mand til at stå i spidsen for projektet, fremfor at hente en udefrakommende. En afdeling som tilmed har været i støbeskeen i en længere periode.

Og han får netop magt i kraft af sin nye stilling, i og med at han fremover har en fast og central plads i det sportslige udvalg. Diskussioner vedr. nye spillere vil tage udgangspunkt i de fund Mex gør sig.

Selvfølgelig er det fint at Jonas Dal får sin assistent, men det ændrer ikke på det faktum, at Mex fortsat er en magtfuld figur i EfB-regi.
.
Selvfølgelig skal de tage udgangspunkt i de spillere Mex oplyser om, hvad sku han ellers rejse rundt for ?
Povlsen føler sig i dag nødt til i Jv at fortælle at Mex ikke er svækket. Hvem er Mex chef for ?
Er der nogen ansat i EFB som han er chef for ?
Pæn titel til en ven.
Hvorfor ikke sports chef ?
Trods alt ikke så god ven.

Men OK Pirat, vi to kommer ikke længere i dette Mex tema.

Men Hobro "Klanen" sætter holdet og får de spillere som de ønsker hvad end "søens mand" udtaler. Tror du de sætter en spiller på holdet som de ikke mener er egnet ?
Som jeg ser det, så er Jonas Dal åbenbart en person der går 100 procent efter det han vil have, og han er langt mindre diplomatisk i sine udtalelser end Niels Frederiksen var. Ingen ledere i truppen, der skal nye spillere ind nu, kritik af klubbens scouting.

I mine øjne ser det ud til at Dal i bedste Ridersholm stil griber ud efter magten. Nu har han fået sin vilje, ved at få Lars Justesen ind som asistent, som han ønskede fra begyndelsen, og mon ikke manges øjne rettes mod ledelsen, hvis resultaterne udebliver, hvilket sætter Dal i en gunstig situation.

Søren Poulsen derimod er i en mere presset situatiion. Han indrømmer at krikken af klubbens scoutingsystem har været bereriget, og man godt selv har set det internt. Han glemmer bare at det andet store kritikpunkt, der har været rettet mod klubben har været, at ledelsen er for indspist. Den kritik bliver ikke mindre, hvis ikke Mex får højnet niveauet i de signings der kommer ind.

Om Mex bliver en succes er svært at sige, men jeg tror det der er vigtigst, er om han er villig til at komme ud på landevejen, og få set en masse fodbold, og få skabt en masse kontakter. Gør han det kan det sagtens blive godt. Fortsætter man derimod stilen, hvor det hele kan ordnes via video fra gl. Vardevej, så bliver intet anderledes end det er nu.

Lige nu tror jeg alle er glade. Dal har fået sin asistent, og Poulsen har fundet et spændende job til sin ven Mex. Spørgsmålet er bare, hvad sker der hvis resultaterne ikke begynder at arte sig. Hvad sker der hvis vi rykker ned, eller ender som nummer 11 i år, og kommer rigtig skidt fra start i sæsonen 16/17?
Husker jeg forkert, eller var ikke netop fordi Riddersholm ikke kunne få sin egen assistent med, at han primært takkede nej til jobbet? I så fald har Mex jo ikke været udset den nye rolle gennem længere tid, som jeg i øvrigt synes er en rigtig god løsning.

Mex er dog ikke blevet manager, så han kan jo ikke bare rejse ud og se på de spillere der passer ham. Der er selvfølgelig et udvalg, men han er vel nærmere stik i rend dreng for Jonas Dal. Mex skal jo rejse ud, sandsynligvis bare rundt i Skandinavien og overvåge spillere som Dal og udvalget har på ønskelisten, for så at vende tilbage med sine beretninger, så de har noget mere konstruktivt at gå ud fra ved bordet i transfervinduet. Så behøver vi ikke længere købe de spillere som Ernemann og Høgh synes er gode, eller en fra youtube der ser helt fantastisk ud.

Det ville ikke give meget mening, hvis man sendte Mex ud efter typer, som Jonas Dal slet ikke er interesseret i.

Jeg kan sagtens forstå, at Mex finder sådan et job spændende og har skam også tiltro til at han kan løse den opgave lige så godt som så mange andre, da han kender klubben ud og ind. Med 100% fokus på jobbeskrivelsen og ikke en masse andre roller, har Mex i hvert fald sine forudsætninger for at blive en succes i det nye job.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I så fald har Mex jo ikke været udset den nye rolle gennem længere tid, som jeg i øvrigt synes er en rigtig god løsning.


Scoutingafdelingen har været i støbeskeen gennem længere tid.

Der er selvfølgelig et udvalg, men han er vel nærmere stik i rend dreng for Jonas Dal. Mex skal jo rejse ud, sandsynligvis bare rundt i Skandinavien og overvåge spillere som Dal og udvalget har på ønskelisten,


Kilde?

Jeg tror Mex får stor handlefrihed ift. hvilke spillere han vælger at observere.

Selvfølgelig skal de tage udgangspunkt i de spillere Mex oplyser om, hvad sku han ellers rejse rundt for ?
Povlsen føler sig i dag nødt til i Jv at fortælle at Mex ikke er svækket. Hvem er Mex chef for ?
Er der nogen ansat i EFB som han er chef for ?
Pæn titel til en ven.
Hvorfor ikke sports chef ?
Trods alt ikke så god ven.


Faktum er at Mex stadig har en magtfuld position i EfB.

Pointen var sådan set bare at ledelsen næppe har handlet efter jeres presbold. Jeg tror næppe de tager sig tid til at læse dine indlæg, finte. Det ligner noget skrevet af en 12-årig. :-)

Men OK Pirat, vi to kommer ikke længere i dette Mex tema.

Men Hobro "Klanen" sætter holdet og får de spillere som de ønsker hvad end "søens mand" udtaler. Tror du de sætter en spiller på holdet som de ikke mener er egnet ?


Hvis Dal og Justesen efter behag kan pege på og udvælge spillere som EfB skal hente, hvorfor så oprette en scoutingafdeling? Giver da ingen mening. Det er muligt de kan foreslå spillere, men Mex kan vende tomlen ned. Den magt har han fået.
Dnulgreb:
Husker jeg forkert, eller var ikke netop fordi Riddersholm ikke kunne få sin egen assistent med, at han primært takkede nej til jobbet?

Nyhederne fra EfB i går dementerer vel netop den konspirationsteori...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@ Skjold99

De har helt sikkert slækket på kravene, hvilket jeg synes er godt. Deres holdning så dog noget anderledes ud for nogle måneder siden, læs blot det sidste svar nederst i artiklen.

http://m.bt.dk/?redirect=www.bt.dk/superligaen/esbjerg-ledelsen-svarer-tilbage-paa-kritik-vi-har-ikke-for-meget-kammerateri
Pirat, hvor fra ved du han har fået den magt ?
Køber man en spiller træneren ikke har godkendt ?
Mex - magt - ?

Du siger han vender tomlen nedad.
Så er han jo Maneger.

Stram op.
Pirat, hvor fra ved du han har fået den magt ?
Køber man en spiller træneren ikke har godkendt ?
Mex - magt - ?


Køber man en spiller som chefscouten ikke siger god for?

Du siger han vender tomlen nedad.
Så er han jo Maneger.


Så chefscouten kan ikke vende tomlen ned? Hvad er formålet så med at have en chefscout? Hvis Mex ikke mener at en given spiller passer ind på holdet, så køber klubben naturligvis ikke spilleren.

Stram op.


Okay...
Annonce