Jko
Jeg mener: Fint nok med en oprykning og en første sæsons overlevelse med Hobro. Men det er en lidt anden opgave med den ballast at skulle drage ned til Esbjerg og rydde op i hele biksen (eller hvordan man nu vil formulere det at se sig nødsaget til at omkalfatre strukturen, kulturen og i vid udstrækning truppen og dens hiraki). Jeg har som de fleste været hamrende imponeret af Hobros præstation. Men Dal og Justesen er kommet ind udefra uden andre venner. Og hvis resultaterne lader vente på sig, synes de sårbare forhold til onde tungers hvislen og diverse lokale smædekampagner.
Jeg tror ikke man skal undervurdere pressen i en sådan situation, og det er ikke trænerens hovede at presse og fans vil have, hvis resultaterne bliver værre / ikke forbedres. Der vil komme flere historier om kammerateri, og på et tidspunkt vil bestyrelsen skulle handle, og her vil de blive nød til at forholde sig til hvor skoen trykker.
Her mener jeg, at det er en fordel for Dal, at klubben havde store problemer sportsligt allerede før han kom. Man vil ikke kunne bebrejde Jonas Dal de dårlige resultater, for de var der allerede inden han kom. Man vil højest kunne bebrejde ham at han ikke kunne forbedre resultaterne.
Ledelsen derimod, vil man kunne bebrejde at de dårlige resultater opstod.
Derfor tror jeg, at Jonas Dal står langt mere sikkert i sit job, end for eksempel Niels Frederiksen gjorde.