Snak

Mere indhold efter annoncen
Mener også, at man er kommet klart styrket ud af dette transfervindue.

Det bliver interessant at se hvor hurtigt de nye kan implementeres på holdet. Det er tydeligt, at Jonas Dals tilstedeværelse har gjort beslutningen nemmere for flere af de nye,- dejligt med en træner der tiltrækker nye spillere.

Også ros til JD for at have sat sig igennem og fået "sin egen" assistent med på bænken.

Det trækker op til et spændende forår i SL hvor alle de øvrige hold i bundstriden også er kommet stærkere ud af vinduet.
Der er blevet købt godt ind. Må håbe de også kan få solgt godt ud inden transfervinduet lukker i de andre lande. De har jo været fremme at de gerne vil sælge Fellah, Dubravka og m.m. Ser gerne de får det ført ud i livet. Da truppen fortsat er meget stor.
Men ser også positivt på dette transfervindue og ser som en start for at skabe et godt fremtidig hold. Er sikker på at der også bliver gang i den til sommer og så står vi forhåbentlig med et harmonisk og stærk trup til den nye sæson.
Virker også på mig som om at JD har stor indflydelse på formningen af den kommen trup.
Håber alle disse udskiftninger kan få holdet til at præstere bedre i foråret og sikre overlevelsen i SL. For det kan næsten ikke være til at bærer at skulle en tur ned i 1. Division igen
T.V.L er redningsmanden!
Sidste køb ( Jesper L.) spillede for Hobro da de rykkede op .
Jonas havde ham også på talent skolen i Herning , hentede ham derefter til Hobro.
Jesper L. spillede så i Herning alle 33 kampe i 14/15 da FCM blev mestre og de første 5 kampe derefter.
En her inde skrev om et dyr køb af så ung (25 år til marts ) en spiller. Vedkommende har ikke fuldt meget med.
Og så ham som bliver ved med "samme forsvar" som før jul.
Er dette samme forsvar ? :

Højbjerg
Ryan-Marco-Andreas-Jesper L.

Læg mærke til de nye alle kender Jonas fra trænings banen. Men ikke Andreas selvfølgelig.

Han "styrer"
Absolut godkendt vindue. Truppen er dog for stor men salg til Norge jo stadig mulig. Fellah har dog set godt ud til træning. Har aldrig set ham så ihærdig. Har dog mine tvivl om Ronnie S. men forhåbentligt gør han mine tvivl til skamme.
EFB hjemmeside :

Arbejder forsat på at slanke truppen.

Norge , Polen og Rusland + mange andre er åbne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja der er nok af muligheder for at slanke truppen. Mit bud: Fellah, Dubravka, Lyng, Ellers ryger de til sommer. Riise ser p.t. meget skarp ud, men holder bentøjet? Var jo også rygtet til Lyngby. Hans attitude er heller ikke altid for god. Men hans sparketeknik med begge ben er ikke set bedre i EfB heller ikke engang Krølle insin tid,
@Finte tror stadig at det er utænkeligt at Marco Lund kommer til at spille fra start i denne sæson. Det er yderst vigtigt at blive oppe i år og med så mange udskiftninger der har været i løbet af vinteren (inkl. De skadede spillere vi forhåbentlig snart ser tilbage) så tvivler jeg stærkt på at man vælger at bænke MJ. Selvom han er falder voldsomt i niveau så tror jeg stadig at han som udgangspunkt er første mand Jonas dal sætter på i midterforsvaret. Om det så skam være Lund (hvor god er han egentlig?) eller en af de andre tre det må stå hen i set uvisse.

Ryan og Lauridsen på kanterne bliver giftigt!
Håber fellah bliver. Lad ham forsøge sig med en ny træner og et hold (som forhåbentlig) som fungerer. Spørgsmålet er hvem han skal slå af og hvor han skal spille. Der er vidst ingen tvivl om at man satser på JJ og Lekven centralt og med Jeppe A. tilbage så skal han enten spille venstre midt eller hængende angriber. Men hvor skal paulsen så hen? Skal han have en chance til i forsvaret ? Og hvad med rise ?

Puha en god trup ;)
Ja, en meget god trup, hvis vi beholder den nuværende trup, vil det være ok med Paulsen i centerforsvaret med Marco. Men mon ikke der udlejes/sælges et par stykker eller tre.
Forsvar: Ryan-Hagelskjær-Marco-J.Brinch-MJ-Stenderup-Nordvik-Lauridsen-Jessen kæmper om fire pladser.
Midtbane: Jeppe-JJ-Lekven-Casper-Lyng-Mensah-Paulsen-Pálsson-M.Kristensen-M.Brick-Lucena dyster om fire pladser.
Angreb: Schwarts-Fellah-Rise-Büren-Andreasen-Söder kæmper om to pladser.
Selvfølgelig et positivt problem, men det er der vist ikke råd til. Især midtbanen er godt besat.
Mine førstevalg er p.t.:
Højbjerg
Ryan-Paulsen-Marco-Lauridsen
Jeppe-JJ-Lekven-Casper
Schwarts-Fellah.
Skulle vi ikke spille træningskamp i dag?

Eller har jeg misset noget?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce