Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes godt nok Maribor sidder kraftigt på begivenhederne nu.
Og så er det godt nok ikke meget man ser til Ronnie, sidder næsten og savner Billen.
Jeg vil til gengæld gerne stemple både Casper Nielsen og Daniel Stenderup som en katastrofe. :-)
Synes godt nok Maribor sidder kraftigt på begivenhederne nu.
Og så er det godt nok ikke meget man ser til Ronnie, sidder næsten og savner Billen.


De sidder på det ja, men kommer ikke frem til noget.
Hele truppen er jo profiler hvis du sætter det mærke på Palsson og Jeppe Andersen.


What?

Jeppe Andersen var blandt vores bedste spillere før skaden. Jeg husker at Poul Hansen faktisk kaldte ham vores bedste spiller. Ikke at det nødvendigvis gør det sandt, men jeg synes du undervurderer Jeppe Andersen.

Palsson startede rigtig fint, og gik også for at være den bedste spiller i Helsingborg´s trup. Han var også inde omkring det succesfulde islandske landshold, og har et flot cv, som ingen i truppen kan matche.

Stenderup viser flaget, Maribors farligste mand.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De begynder at se lidt slidte ud. Lasse Rise sagde dog også tidligere på dagen, at reserverne løb tør for energi i 2 halvleg. De træner to gange om dagen på græsset dernede, så benene er nok lidt ømme efterhånden.
Det er bare ikke noget kvalitets stempel at Jeppe kun var blandt de bedste på et svagt spillende hold. Tro mig, der findes nok ingen Esbjerg-fan der ønsker at Jeppe slår fuldstændig igennem i ligaen, højere end jeg personligt gør, men jeg er ikke imponeret endnu. Jeg tror bare på et potentiale der er noget større end hvad vi endnu har set.

For mig er en profil en spiller, der har gjort det så godt for os, at de andre hold i ligaen misunder os den pågældende spiller. Hverken pris eller tidligere bedrifter kan garantere at man bliver en profil. Det er min fortolkning og derfor er Jeppe og Palsson bestemt ikke en profil endnu i mine øjne i hvert fald.
Så må vi være enige om at være uenige. Det skal der også være plads til. :-)
Nu har jeg sat og set kampen idag.. Hvor er det dog dejligt at se en god defensiv.. Tænker ikke på de sidste 4 spillere på banen, men på hele holdet som helhed, møder ved midten og står godt.. Det offensive var der indtil kræfterne slap op.. Fin kamp!
Jeg melder mig i koret, at Stenderup er en katastrofe og at Jeppe besidder det ekstraordinære.
Annonce