Jeg har vanskeligt ved at se, hvordan situationen med Bille kan sammenlignes med det vi har set i Brøndby.
Man behøver ikke have et indgående kendskab til Bille for at være klar over, at manden er vanskelig at integrere i en fodboldtrup (er det 12 klubskifter i en alder af 28 år? Det gør sig især gældende, da Jonas Dal kører med en flad trupstruktur, hvor alle er lige. Det passer nok ikke en type som Bille super godt, hvilket han da også selv har udtalt.
Årsagen til at Søren Poulsen og kommunikationsafdelingen handlede som de gjorde, skal nok ses i lyset af, at man igen lod en profil gå. Denne gang uden at tage sig ret godt betalt. Derfor er det naturligt at forklare den faktiske baggrund bag skiftet. Man kunne have givet ham en langt hårdere behandling i forbindelse med blamagen på fyn, men der valgte man at skåne manden. Siden da er Bille´s attitude og ageren været mere end tvivlsom, hvilket har haft negativ indflydelse på resten af truppen, og på trænerteamet.
@Kongen87 - Har du fulgt HH´s deroute i Hobro? To indskiftninger uden at gøre voldsom væsen af sig, og nu er han udeladt af truppen. Måske ledelsen alligevel tog den rigtige beslutning, og Ove P tog måske fejl? Jeg ved godt det er fuldstændig uhørt for folk, der ikke bryder sig om ledelsen... men er de oppe 2-0 i HH sagen nu? :-)