Snak

Mere indhold efter annoncen
Tilfredsstillende resultat i går og endnu et skidt væk fra bunden.

Er der nogen der kan fortælle mig hvorfor vi har så sindssygt mange mandagskampe denne sæson? Det koster utvivlsomt tilskuere. Får vi kompensation i form af tv penge eller kan klubben bare læne sig tilbage og ærgrer sig?

Den næste fire hjemme kampe vi har er også mandags kampe.
Tv stationer bestemmer hvornår klubberne spiller ud fra valg af kampe. Mener at mandagskampen er 3. valg - så det er egentligt ikke så dårligt med mandagskampe. Lørdag og søndag kl. 13.00 er 5. og 6. valg og der de de dårligst rent økonomisk med tv penge.
jeg melder mig lige i koret, vedrørende Højbjerg. Jeg kan ikke huske hvornår jeg sidst har været så begejstret over en EfB spiller.

Han har til tider nogle uheldige udspark, men alt andet er jo fremragende.

Der hvor han i særklasse har skilt sig ud, syntes jeg, er på indlæg og høje bolde. Det er helt vildt så god en timing han har, når han kommer ud. Det ser man ikke ret mange målmænd i Superligaen, der kan gøre ham efter, og Dubravka kunne slet ikke.

Generelt er det bare dejligt at være EfB fan for tiden. Med lidt held tror jeg godt, at vi kan snige os med i top seks næste år.
Højbjerg er rigtig dygtig. Som andre skriver, så er han nok væk inden alt for længe, hvis han holder dette niveau.

Mht næste sæson, så er det nødvendigt mere end nogensinde, at få en god start. Truppen skal også helst være på plads i god tid, så man kam være bedst muligt forberedt og klar, da det simpelthen ikke nytter noget at komme halsende efter de andre endnu engang - så er sæsonen allerede afgjort. Jeg håber ledelsen er opmærksom på dette, og derfor vidt muligt prøver at få truppen klar til første turneringskamp - selvom jeg ved det er nemmere sagt end gjort.

Skal vi være med hvor der er sjovt næste sæson, så er det bare yderst nødvendigt at få en god start, ellers er løbet kørt.
EfB 1924

Mht næste sæson, så er det nødvendigt mere end nogensinde, at få en god start. Truppen skal også helst være på plads i god tid, så man kam være bedst muligt forberedt og klar, da det simpelthen ikke nytter noget at komme halsende efter de andre endnu engang - så er sæsonen allerede afgjort. Jeg håber ledelsen er opmærksom på dette, og derfor vidt muligt prøver at få truppen klar til første turneringskamp - selvom jeg ved det er nemmere sagt end gjort.


Meget enig. Hvis man stadig ønsker at vente til vinduets sidste dage med at handle, så er toget sku kørt i det nye setup. Håbet også at ledelsen er opmærksomme på det.

Heldigvis tror jeg ikke det bliver et travlt vindue til sommer. Truppen er næsten på plads, med mindre man sælger nogle. Der skal bare et par angribere ind, hvis der ikke forlænges med dem vi har.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget enig. Hvis man stadig ønsker at vente til vinduets sidste dage med at handle, så er toget sku kørt i det nye setup. Håbet også at ledelsen er opmærksomme på det.


Lige præcis. I den nye turneringsform gælder det om, at få en god start mere end nogensinde. Der kan man ikke bare indhente det forsømte hvert forår som nu.

Heldigvis tror jeg ikke det bliver et travlt vindue til sommer. Truppen er næsten på plads, med mindre man sælger nogle. Der skal bare et par angribere ind, hvis der ikke forlænges med dem vi har.


Jeg har lidt svært ved at greje, hvad der skal ske. Vi skiller os jo nok af med en 3-4 stk mindst, da truppen jo er for stor, samtidig er der karrierestop hos Lucena. Kunne man forestille sig en etårig forlængelse til Rise? Han har spillet en del her i starten, så jeg kunne forestille mig Jonas Dal vil tale til hans fordel - det kan selvfølgelig også blot skyldes van Burens skade. Lyng, Fellah, (Schwartz?), Lucena og muligvis Buren er vel alle fortid til sommer.

Personligt kunne jeg godt se ideen i at beholde Schwartz, men især hvis man kan hente en ægte targetmand ind i angrebet. I Randers spillede man ofte med Brock-Madsen og Schwartz sammen, hvilket var en god duo, da de kompenserede hinanden godt.

EfB har ikke spillet meget på indlæg i de første kampe her i foråret, men ofte har man manglet en stor targetplayer derinde, med alle de indlæg man kommer til fra kanterne.

Imo mangler vores spil klart en ekstra dimension ift en stor angriber i boksen, det kan også hjælpe os når vi skal sparke langt for at komme ud af et pres, eller ift en plan b, hvis plan a ikke er lykkedes.
Villafan
Jeppe Brinch må de gerne snart forlænge med - kontrakten løber jo ud til sommer.


Er det seriøst, at han også har kontraktudløb til sommmer? I så fald bør en forlængelse med ham have noget nær førsteprioritet i forhold til hvad der skal ske med truppen. Det er måske nok Højbjerg der for det meste af opmærksomheden, men jøsses jeg har været imponeret af Brinch de her første kampe.
Blackburn EFB
De forlængede kun med Brinch med 1/2 år her i vinters, da de ville se hinanden an.

Men med den form Brinch har vist er det vel kun et spørgsmål om tid før de skriver en længere kontrakt.

Er også meget imponeret af Stenderup - han spille som en leder med Brinch ved sin side. Den nye nordmand får svært ved at komme på hold.

Pallson kommer også snart tilbage men er imponeret af Lekven og Jørgensen. De bryder rigtigt meget men mangler måske at lægge op til chancer.

Så alt i alt ser det lovende ud. Schwartz tror jeg bliver dyr til sommer så måske de skal kigge andre steder hen.
Så prøvede jeg at se EFB uden at jeg sad med flossede nerver.
Men til min overraskelse var det noget tamt.
Nu har man været vandt til at det var "liv eller død".
Så jeg må sige at i næste sæson skal vi enten spille os i Top 6. Eller være på randen af nedrykning.
Ellers er Stadion bygget for stort.
Lige nu kan vi slå alle og alle kan slå alle.
Det viser ikke kvalitet i Dansk fodbold.
Med hensyn til Brinch, så skal de da bare se og få forlænget i en fart, han har været rigigt fint spillende. Jeg er også meget enig vedrørende Stenderup. Han er virkelig vokset med opgaven, og måske er det sundt for ham at blive vores styrmand. Kian Hansen voksede også enormt, da han fik den rolle.

Omkring angriberne, så mener jeg at have læst, at Van Buren ikke vil forlænge med EfB på grund af den manglende spilletid. Jeg tror desværre heller ikke Schwartz er en mulighed, da han sikkert er dyr. Forlænger man med Rise og Søren Andreasen, og med en Söder tilbage fra skade, så skal der vel stadig hentes en angriber mere.

På midten er der også nogle spørgsmål. Kommer Mensah nogensinde i gang igen? hvad skal der ske når Palsson vender tilbage? Jeg tror ikke man forlænger med Lyng og Fellah, og efter sigende vil Lekven gerne hjem til Norge til sommer, så her kommer der sikkert til at ske noget.
Annonce