Snak

Mere indhold efter annoncen
Min første tanke var, at det er godt for EfB at Thomsen stopper, men nu er jeg kommet lidt i tvivl.

Når Leif Thomsen og Flemming Haarh sådan pludelig træder ud, så kunne det tyde på, at der måske har været splid i bestyrelsen.

Det kunne jo skyldes at Leif Thomsen har ønsket at holde hånden over den daglige ledelse, og så er det en god ting at han er stoppet.

Et andet scenarie kunne være, at Leif Thomsen og Haahr ville af med Søren Poulsen, og fornye EfB, men tabte denne kamp til de øvrige medlemmer af bestyrelsen, og så er det jo ikke så godt for EfB.

Selvfølgelig kan det jo også være at han bare har smidt håndklædet i ringen, men så er det underligt at Haarh også stopper.

Det bliver spændende at følge udviklingen i EfB.

Er der forøvrigt nogen der kender noget til Kristoffer Jarl Kristensen. Jeg kan se at han er tilknyttet Claus Sørensens fond, men er han famillie eller noget andet?
Er der forøvrigt nogen der kender noget til Kristoffer Jarl Kristensen.

Tage Sørensens barnebarn. (er jeg næsten 100% sikker på...)
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Skjold

Tak for info. Tage Sørensen har jo tidligere hjulpet til, når klubben har manglet kapital. Så godt at vide, at familien stadig er repræsenteret i EfB.
Så godt at vide, at fammilien stadig er repræsenteret i EfB.

Svært at forestille sig andet med denne ejerandel:

Claus Sørensens Fond Holding A/S 8,86%
Claus Sørensens Fond 4,37%
Viking Life-Saving Equipment A/S 12,52%

Total 25,75%


Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@Petersea
Helt isoleret set synes jeg det er okay at give en ung spiller som Højbjerg chancen for OL-oplevelsen, kan vi ikke blive enige om at der er klubber der står i større dilemmaer end Efb i forhold til at skulle afgive spillere til OL-truppen, så måske bør man lige passe på med ikke at gøre et for stort nummer ud af det.
Det bliver forhåbentlig ikke Højbjergs fravær i nogle kampe der bliver afgørende for Efb´s sæson!

Dertil er jeg ikke enig. Klubben sejler, holdet sejler - og forsvaret sejler i den grad. 20 mål raslede der ind bag Højbjerg i de sidste 7 kampe - knap 3 i snit!! Er det ikke mere vigtigt, han er med fra starten??
Flere gange har vi set enkeltmandsbehov hæver sig over klubben - salget af J. Ankersen, Nes´ reception for bare at nævne nogle af de mest alvorlige. Nu skal Højbjerg så også have en på opleveren. Alt i mens vi er i vort livs værste krise med en top-6 placering som et mål. Det er simpelthen total mangel på situationsfornemmelse samt viden om hvilke skadelige signaler man sender. Det er jo med til at tegne vores DNA. Vil vi betragtes som en seriøs klub med top 6 for øje, må den blødsødenhed snart høre op!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alt i mens vi er i vort livs værste krise...

Din hukommelse er noget kort!
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Vedrørende Højbjerg, så kunne klubben om ikke andet godt havde været bedre købmænd.

Hvis man nu havde lavet en aftale, så Højbjerg havde forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så den kørte frem til 2020, så kunne både klub og spiller glæde sig over en god aftale, hvor bege parter var blevet tilgodeset.
Jeg synes heller ikke ligefrem vi er i klubbens største krise nogensinde, men det er da klart vi ikke kan tåle så elendige resultater fra næste sæson endnu engang. Hvis klubben ender i bunden fra kommende sæson, så er det svært at se hvordan tingene skal blive forbedret, da vi så for alvor vil være på røven økonomisk.
Livs værste krise???
Svært at tage et indlæg alvorligt med den tilgang!
efb-siden begyndelsen af tresserne
Lad os nu ikke være så blåøjede. Vi ER da i vort livs værste krise - i hvert fald i nyere tid. Til trods for at vi i de sidste ti år har fået etableret fantastiske rammer og haft et enkelt succes-år med EL-gruppespil + fantastiske chancer for et mere året efter, er alt formøblet til vi i dag sidder på en trist BWA med den laveste tilskuertal i vores SL-tid. Samtidigt slutter vi med de færreste point og dårligste målscore i vores SL-tid. Når man husker hvad målsætningen var i starten af 0´erne, er vi dumpet. Når man husker hvad intentionerne var, da vi fik BWA færdiggjort, er vi dumpet. Når man kigger på vores spillerkøb/salg er vi dumpet. Vi har en ny træner som man allerede tvivler på og som har medført uro i omklædningsrummet... og jeg vil give Womble ret i, at vi tilsyneladende nu også har en splittet bestyrelse. Havde der været to nedrykkere, var vi ikke kommet op igen med det samme - så havde vi lavet en Vejle. Dette kan sagtens nås endnu - vi er godt på vej. Hvis Ikke man mener, det er en krise af de helt store, ja så... Jo, når man ser vores vej mod bunden i hele sin kontekst, vil jeg mene, vi er vort livs værste krise!
Annonce