Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Bode

Om Ove P kan vel siges, at han redder klubben (08-09), skaffer klubben en 4-plads (09-10), bringer klubben i nedrykningsfare (10-11), og slutter af med at stikke halen mellem benene. Han havde titel af manager.


Hvorfor er det at stikke halen mellem benene, at erkende, at man ikke har de rette værktøj til at rette skuden op? Det var der da andre der kunne lære af. Man havde ikke vundet 12 kampe i træk, da Ove sagde op. I forbindelse med oves opsigelse, roste daværende formand Jørgen Jensen Ove for at sætte klubben over sig selv.

http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/Ove-P-varslede-stop-torsdag/

Mærkeligt som Ove P.´s rolle tilsyneladende ikke har interesse, når historien om Efb skal fortælles


Selvfølgelig havde Ove P også part i nedrykningen i 2011. Det tror jeg alle er enige om. Men han tog også konsekvensen og lod nye kræfter komme til.

endnu mere mærkeligt, at man tillægger hans partsindlæg nævneværdig betydning.

Syntes du helt oprigtigt, at det er underligt at man tillægger en af superligaens mest rutinerede træneres ord værdi, når han samtidig har haft to perioder i klubben, og kender mange af folkene i EfB?

Jeg kan heller ikke se noget forkert i det Ove P udtaler. Manden har været i klubben og kender den ud og ind. Niels Frederiksen rettede også kritik mod klubben, men han er måske heller ikke kvalificeret nok til det?

@ Womble

Så du mit link med formandens svar? Den var til dig, da du efterspurgte det.
Det jeg falder over er at man brokker sig over at EFB om lidt får en mand til at styre det sportslige som de ikke synes om.
Uden at havde nogen oplysninger om hvem manden er.
Det er sku da brokhoveder af værste slags.

At man brokker sig over det som er sket er jo ok hvis man er uenig men det andet er jo tosset.
EfB 1924

Tak for linket.

Han svarer lidt som forventet. Positivt er det dog, at man endlig ser ud til at få en få en sportschef.

henter man en stærk sportschef ude fra, så tror jeg EfB kan flytte sig, men bliver det blot en crowdpleaser fra egne rækker, så tror jeg ikke der kommer til at ske noget desværre.
henter man en stærk sportschef ude fra, så tror jeg EfB kan flytte sig, men bliver det blot en crowdpleaser fra egne rækker, så tror jeg ikke der kommer til at ske noget desværre.


Enig. Lad os håbe det bliver en person udefra, det ville være godt for klubben.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ved i om Mex har opdaget andet end han er kørt uden for "banen."
Ved i om Mex har opdaget andet end han er kørt uden for "banen."


Hvad mener du?

Desuden en kvalmende arrogant holdning, men samtidig offerrolle den midlertidige formand udviser.

http://www.jv.dk/artikel/2330221:Sport--EfB-formand-fanget-i-shitstorm
Efb1924

Kan du give er resume af indholdet af artiklen ?
@Bode
Jeg behøver vist ikke komme med yderligere kommentarer når Womble har sagt tingene så glimrende,
Esbjerg fb Liverpool FC
@ merefanatisme

Her er artiklen fra JV.

Esbjergs bestyrelsesformand, Kristoffer Jarl Kristensen, stillede op til at besvare fan-spørgsmål i en video på Facebook, men blev fanget i en ´shitstorm´ fra vrede fans.
En video på næsten syv minutter på EfBs Facebook-side har affødt et kor af vrede fans, der kalder klubben alt fra uambitiøs til inkompetente.

Det er især klubbens brug af penge på spillerindkøb og de dårlige resultater, der har fået de mange fans op af stolen.

I Facebook-videoen har EfBs fungerende bestyrelsesformand, Kristoffer Jarl Kristensen, valgt at stille sig op for at svare på spørgsmål fra klubbens fans.

Men de over 60 efterfølgende reaktioner på Facebook har fået bestyrelsesformanden til at genoverveje, hvorvidt han overhovedet skal på Facebook igen.

Dybt useriøst

- Jeg var nok naiv, da jeg troede, at jeg velmenende kunne stille mig op at svare på spørgsmål. Men jeg har lært, at jeg nok ikke gør det igen. Det gør jeg ikke af hensyn til mig selv, min familie og min seksuelle orientering. Jeg er blevet kaldt rigtig mange ting - og det er dybt useriøst. Det er nemt at sidde i sofaen derhjemme og hælde lort ud over folk, mens det er noget andet at operere ude i virkeligheden. Jeg ofrer mange timer i EfB - og det er fint, at vi er uenige, men jeg synes, at det er ærgerligt, at man kan miste lysten til at yde en indsats. Jeg ved i hvert fald, at jeg ikke skal være en del af Facebook, når det foregår på den måde, siger Kristoffer Jarl Kristensen.

Formand klar til at gå

Kristoffer Jarl Kristensen har ikke meget tilovers for fans, der sidder og brokker sig på Facebook over, hvordan klubben bliver drevet - men sidder der nogle med evnerne til at lede en fodboldklub, så vil han ikke stå i vejen for dem.

- Hvis de skriver en mail til EfB og mener, at de er en bedre formand end mig - så er de velkommen til at stille sig op til generalforsamlingen for at blive formand. Hvis de synes, at vi er så dårlige til det, som vi gør, så skal jeg ikke stå i vejen for, at der kan komme nye ind og hjælpe klubben. Det her handler ikke om motivation for mig - det har jeg masser af. Jeg er ikke vant til at fejle. Jeg er her for at skabe en god forretning. Jeg vil gøre det så godt for EfB som muligt, men er der nogle, der mener, at de er bedre - så skal de da bare komme og sige det. Men de skal være godt forberedte, afslutter Kristoffer Jarl Kristensen.
Annonce